موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حوزه کشاورزی

a/97093 :کد

0

موفقیت محققان کشور در تولید ارگانیک گیاه زعفران

  جمعه ۱۹ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۵:۱۴
تعداد بازدید : ۲۸۷   
 تحلیل ایران -موفقیت محققان کشور در تولید ارگانیک گیاه زعفران

محققان مرکز رشد پارک علم و فناوری کرمانشاه پس از چهار سال تحقیق توانستند زعفران ارگانیک را تولید کنند.

محققان مرکز رشد پارک علم و فناوری کرمانشاه پس از چهار سال تحقیق توانستند زعفران ارگانیک را تولید کنند.

 

به گزارش تحلیل ایران چنور محمدی مجری این طرح ، زعفران را گیاهی از تیره زنبقیان دانست و گفت: در این تحقیقات توانستیم زعفران پاک و سالم بدون کاربرد سم و کود شیمیایی تولید کنیم.


وی با تاکید بر این‌که زعفران تولید شده ارگانیک است، یادآور شد: برای تولید ارگانیک محصولات باید به مدت سه سال مزرعه از هیچ سم و کود شیمیایی استفاده نکرده باشد.


مجری این طرح با تاکید بر این‌که در مزرعه زعفران ارگانیک از ریز مغذی‌ها و محلول‌های پاششی استفاده شده است، افزود: از سال 1391 اقدام به تولید کشت ارگانیک زعفران در کرمانشاه کردیم.


محمدی زعفران را مناسب برای بهبود عملکرد سیستم گوارش و افزایش اشتها دانست و ادامه داد: از آنجا که این محصول به گردش خون کمک می‌کند، موجب کاهش اختلالات کلیه، مثانه و کبد می‌شود. علاوه بر آن زعفران خاصیت تسویه‌کنندگی خون و ضدالتهابی دارد.


وی زعفران را گیاهی نیمه گرمسیری دانست که در نقاطی که دارای زمستان‌های ملایم و تابستان گرم و خشک داشته باشد، رویش دارند.


این محقق با تاکید بر این‌که گیاه زعفران مقاومت بالایی در برابر سرمای زیاد دارد، خاطرنشان کرد: ولی از آنجا که دوران رشد این گیاه مصادف با پاییز و زمستان و اوایل بهار است از این‌رو برای کشت آن نیاز به هوای مناسب و معتدل است.


وی با تاکید بر این‌که در دوره خواب یا استراحت این گیاه، آبیاری یا بارندگی برای آن مضر است، اضافه کرد: از این‌رو کشت این محصول در مناطقی چون گیلان و مناطق گرم جنوب رایج نیست.


محمدی خاک این محصول را سبک با ترکیبی از شن و روس دانست و اضافه کرد: در چنین خاکی پیاز زعفران علاوه بر تامین مواد غذایی در مقابل شرایط خاص منطقه‌ای نیز مقاومت دارد.


 سومین جشنواره گیاهان دارویی با زمینه‌ گیاه زعفران در مصلای تهران برگزار و این محصول به عنوان محصول فناوری ارگانیک عرضه شد.منبع:خبرگزاری ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :