موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/97111 :کد

0

برگزاری نشست کمیته هماهنگی جنبش عدم تعهد به ریاست ایران

  جمعه ۱۹ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۷:۳۲
تعداد بازدید : ۱۸۹   
 تحلیل ایران -برگزاری نشست کمیته هماهنگی جنبش عدم تعهد به ریاست ایران

آخرین نشست کمیته هماهنگی جنبش عدم تعهد به ریاست ایران روز پنجشنبه به منظور انجام هماهنگی های لازم پیش از برگزاری اجلاس سران جنبش در جزیره مارگریتای ونزوئلا در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد.

آخرین نشست کمیته هماهنگی جنبش عدم تعهد به ریاست ایران روز پنجشنبه به منظور انجام هماهنگی های لازم پیش از برگزاری اجلاس سران جنبش در جزیره مارگریتای ونزوئلا در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد.

 

به گزارش تحلیل ایران, در این نشست که به ریاست «غلامعلی خوشرو» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل و در سطح سفرای کشورهای عضو این جنبش برگزار شد علاوه بر تایید پیش نویس سند نهایی، آخرین هماهنگی ها پیش از برگزاری نشست سران این جنبش در ونزوئلا صورت گرفت.


نماینده ونزوئلا هفته آینده ریاست جنبش عدم تعهد را به عهده خواهد گرفت.
این نشست در عین حال شاهد طرح موضوعات چالشی نیز بود.


کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ سه آن) در این جلسه اصرار داشتند که بیانیه وزیران امورخارجه کشورهای این اتحادیه به عنوان پیوست پیش نویس سند نهایی از سوی ریاست جنبش عدم تعهد به اجلاس سران در ونزوئلا ارائه شود که این پیشنهاد از آنجا که مورد مذاکره قرار نگرفته بود، با مخالفت شماری از اعضای جنبش روبه رو شد و مورد موافقت قرار نگرفت.


شرکت کنندگان در این نشست موافقت کردند که کشورمان به عنوان رئیس جنبش، متن پیشنهادی کشورهای آ سه آن را به نشست کارشناسان ارشد در ونزوئلا گزارش کند و در آنجا مورد مذاکره قرار گیرد.


موضوع دیگر، رقابت شدید میان کشورهای مغرب و الجزایر برای کسب ریاست کمیته سیاسی کارشناسان ارشد نشست ونزوئلا بود که با عنوان تعیین پست های اجلاس هفدهم سران جنبش عدم تعهد در نشست پایانی روز پنجشنبه در نیویورک مجددا طرح شد و به رغم تلاش های مشترک ایران و ونزوئلا برای متقاعد کردن یکی از این دو کشور به صرف نظر از این پست این اختلاف حل نشده باقی ماند و مقرر شد ایران این موضوع را نیز برای تصمیم گیری به نشست کارشناسان ارشد در ونزوئلا گزارش کند.


در این نشست چهار ساعته علاوه بر بحث و بررسی موضوعاتی از قبیل گزارش کمیته ها و گروه های کاری، پیش نویس سند نهایی اجلاس سران نیز مورد تایید قرار گرفت و بدین ترتیب آماده ارسال به اجلاس سران در ونزوئلا شد. 


این پیش نویس 194صفحه ای مشتمل بر یک مقدمه، سه فصل و 907 بند است که در آن مواضع جنبش عدم تعهد پیرامون موضوعات مختلف بین المللی و منطقه ای تبیین شده و مذاکرات آن در دو دوره چهار ماهه در سال 2015 و 2016 در نیویورک به پایان رسیده است. 


علاوه بر این، هنوز بندها و موضوعاتی وجود دارد که در مورد آنها اجماع نظر کامل حاصل نشده و قرار است در نشست کارشناسان ارشد جنبش عدم تعهد که پیش از نشست سران در ونزوئلا برگزار خواهد شد، مجددا مورد مذاکره قرار گیرد. 


منبع : ایرنا 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :