موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/97230 :کد

0

کنگره طرح دریافت غرامت ۱۱ سپتامبر از عربستان را تصویب کرد

  جمعه ۱۹ شهریور ۱۳۹۵ — ۲۲:۱۳
تعداد بازدید : ۱۸۰   
 تحلیل ایران -کنگره طرح دریافت غرامت ۱۱ سپتامبر از عربستان را تصویب کرد

نمایندگان کنگره آمریکا قانونی را تصویب کردند که به خانواده های قربانیان حوادث ۱۱ سپتامبر اجازه می دهد تا از دولت عربستان سعودی به خاطر خسارات و آسیب های وارد شده، شکایت کنند.

نمایندگان کنگره آمریکا قانونی را تصویب کردند که به خانواده های قربانیان حوادث ۱۱ سپتامبر اجازه می دهد تا از دولت عربستان سعودی به خاطر خسارات و آسیب های وارد شده، شکایت کنند.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، علی رغم تهدید کاخ سفید برای وتوی طرح پیشنهادی نمایندگان آمریکایی، کنگره امروز جمعه قانونی را تصویب کرده است که به خانواده های قربانیان حوادث 11 سپتامبر 2001 اجازه می دهد تا از دولت عربستان شکایت کنند.

 

سنای آمریکا نیز در ماه می به اتفاق آرا این طرح را تصویب کرده بود. این قانون موسوم به "عدالت علیه حامیان تروریسم" بوده است.

 

مخالفان این قانون بر این باورند که تصویب قانون می تواند موجب تشدید روابط آمریکا و عربستان سعودی شود و در نهایت منجر به قوانین تلافی جویانه گردد که شهروندان و شرکتهای آمریکایی در سایر کشورها را هدف قرار دهد.

 

تصویب این طرح به گونه ای یک اقدام نمادین نیز بوده است چرا که تنها 2 روز زمان به پانزدهمین سالگرد حوادث 11 سپتامبر باقی مانده است.

 

کاخ سفید بار دیگر امروز جمعه تاکید کرده است که اوباما احتمالا این قانون را وتو خواهد کرد.

 

عربستان سعودی مسئولیت شماری از شهرواندان این کشور در حملات 11 سپتامبر را رد می‌کند.

 

ریاض پیشتر تهدید کرد چنانچه کنگره طرح شکایت از دولت عربستان به دلیل دست داشتن در حملات تروریستی 11 سپتامبر در آمریکا را تصویب کند، این کشور دارایی‌های خود را از آمریکا خارج خواهد کرد.

 

قانون اساسی آمریکا این اجازه را نمی‌دهد که کشورهای خارجی در دادگاه‌های آمریکایی محاکمه شوند ولی زمانی‌که این طرح قانونی تصویب شود، چنین محاکمه‌ای ممکن خواهد شد.

 

اوباما می‌گوید اجازه دادن به شهروندان آمریکایی برای شکایت از کشورها در دادگاه‌های آمریکا مسیری «دو طرفه» است؛ چرا که در این‌صورت کشورهای دیگر هم اجازه خواهند یافت از شهروندان آمریکایی در مسائل دیگر شکایت کنند.

 

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :