موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/97290 :کد

مثلث طلایی فساد

ناصر محمدي

  شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ — ۲۱:۱۶
تعداد بازدید : ۸۵۱   
 تحلیل ایران -مثلث طلایی فساد

عناصر اصلی رئوس اضلاع این مثلث را واژه های انحصار،پروژه و مجوز تشکیل می دهد.

 

عناصر اصلی رئوس اضلاع این مثلث را واژه های انحصار،پروژه و مجوز  تشکیل می دهد.


در نخستین نگاه شاید این سوال مطرح شود که منظور از مثلث فساد چیست؟ ولی این یک واقعیت است که در کشور بوقوع پیوسته است.عناصر اصلی رئوس اضلاع این مثلث را واژه های انحصار،پروژه و مجوز  تشکیل می دهد. در اینجا ضروری است که که به تبیین هریک از این واژه ها بپردازیم.


منظور از انحصار این است که وقتی مجموعه ای از امکانات دولت در اختیار گروه و اجتماع خاصی قرار می گیرد بالطبع استفاده و بهره وری از این منابع در راههای ناصحیح  و در اختیار گرفتن این امکانات توسط گروه و یا گروههای خاص قرار می گیرند و معمولا این گروه حاشیه امنی را برای حفاظت از منافع به اصطلاح خود ایجاد می نمایند.


واژه بعدی مجوز است بدین معنی که تحت شرایط خاصی بهره وری از امکانات و منابع در اختیار دولت را در اختیار  افراد و یا گروههای خاص قرار می دهند و با صدور مجوز تحت شرایط خاص این امر امکان پذیر می گردد. صدور مجوز ها در اکثر موارد منجر به بروز فساد می گردد و سومین واژه که راس سوم اضلاع این مثلث را تشکیل می دهد واژه پروژه است که با در اختیار  قراردادن امکاناتی به افراد و گروه های مشخص و با توجه به عدم نظارت  و بازرسی  عملا در بسیاری از موارد در مسیر انحراف و خطا و در نهایت به بروز فساد منجر می شود. لذا ضروری است در برخورد با این سه واژه با دقت عمل بیشتری برخورد شود و به راحتی از کنار آنها عبور ننمود  و این وظیفه دستگاههای نظارتی در کشور است که با دقت عمل بیشتر در برخورد با این واژه ها در پرونده های در دست اقدام خود اقدام نمایند. و با دقت عمل کافی نسبت به ریشه یابی و مبارزه همه جانبه با آنها تا محو کامل اقدام نمایند.

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :