موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/97312 :کد

0

تداوم واکنش‌های بین‌المللی به آزمایش هسته‌ای جدید کره شمالی

  شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۰:۲۱
تعداد بازدید : ۱۷۴   
 تحلیل ایران -تداوم واکنش‌های بین‌المللی به آزمایش هسته‌ای جدید کره شمالی

کره شمالی پنجمین آزمایش هسته‌ای خود را در روز جمعه انجام داد و این اقدام موجی از واکنش‌های بین‌المللی را در پی داشته است.

کره شمالی پنجمین آزمایش هسته‌ای خود را در روز جمعه انجام داد و این اقدام موجی از واکنش‌های بین‌المللی را در پی داشته است.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا آزمایش هسته ای جدید کره شمالی را محکوم کرد و آن را یک تهدید بزرگ علیه امنیت منطقه و صلح بین المللی ارزیابی کرده است.


وی قول داده است تا واشنگتن برای اعمال تحریمهای جدید علیه کره شمالی با شرکای بین المللی خود همکاری خواهد کرد.


اوباما تاکید کرد: آمریکا هرگز کره شمالی را به عنوان یک کشور هسته ای قبول نخواهد کرد.


کره شمالی روز جمعه پنجمین آزمایش هسته ای خود را انجام داده و این اقدام با محکومیت کشورهای مختلف از جمله چین روبرو شده است. پیونگ یانگ بارها اعلام کرده است که از گسترش قابلیت های هسته‌ای و برنامه موشکی را حق طبیعی خود می‌داند و برنامه هسته ای و موشکی را ادامه خواهد داد.


این آزمایش هسته‌ای در شصت و هشتمین سالگرد تأسیس کره شمالی و پس از بازگشت اوباما از سفر 9 روزه به آسیا انجام شده است.


اد رویس خواستار پاسخ قاطع به کره شمالی شد

اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در سخنانی خواستار پاسخ قاطع به اقدامات کره شمالی از جمله اتخاذ تحریمهای شدیدتر شده است.


وی تأکید کرد: اقدامات کره شمالی نیازمند یک واکنش قاطع‌تر است. وی از دولت اوباما خواست تا تحریمهای شدیدتری را علیه کره شمالی وضع کند، از جمله تحریم شرکت هواپیمایی دولتی.


وزیر دفاع آمریکا: چین باید فشار بیشتری بر کره شمالی وارد کند

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا نیز از چین خواسته است تا برای پایان دادن به برنامه هسته‌ای کره شمالی، فشار بیشتری را بر پیونگ یانگ وارد کند.

اشتون کارتر که به نروژ سفر کرده است، بر تعهد آمریکا برای دفاع از کره جنوبی تأکید کرد و اقدامات کره شمالی را به‌عنوان تهدیدی مستقیم علیه کل جامعه بین المللی، محکوم کرده است.


وی در ادامه تصریح کرد: جامعه بین المللی باید فشار بر کره شمالی را مضاعف نماید. این وظیفه چین است. چین مسئولیت مهمی برای این تحولات دارد و مسئولیت بزرگی برای بررسی و بازنگری در سیاست های خود در قبال کره شمالی دارد.


وزیر دفاع آمریکا افزود: این مهم است که چین از جایگاهش، از تاریخ و نفوذش برای خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره استفاده کند.


اولاند به شدت آزمایش هسته ای کره شمالی را محکوم کرد

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه به‌شدت آزمایش هسته‌ای اخیر کره شمالی را محکوم کرد و آن را نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل ارزیابی کرده است.


اولاند با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد: جامعه بین‌المللی باید در برابر اقدامات تحریک‌آمیز جدید کره شمالی، متحد باشد، آن هم پس از محکومیت قاطع آزمایش موشک‌های بالستیک کره شمالی از سوی شورای امنیت.


کره شمالی از آزمایش موفق هسته ای خود خبر داده است. این پنجمین آزمایش هسته‌ای پیونگ یانگ به‌شمار می‌رود.


ژان مارک آیرو وزیر خارجه فرانسه نیز تأکید کرد که کره شمالی باید با تبعات احتمالی پس از آزمایش هسته‌ای روبه‌رو شود.


پیونگ‌یانگ در ژانویه گذشته دست به انجام چهارمین آزمایش هسته‌ای نظامی زد که یک بمب هیدروژنی بود. این موضوع به واکنش شورای امنیت سازمان ملل، تصویب تحریم‌های بین‌المللی و نیز تحریم‌های جداگانه کشورهای دیگر علیه کره شمالی انجامید.

 

منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :