موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/97340 :کد

0

درگیری پلیس و معترضان در ترکیه

  شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۶:۰۳
تعداد بازدید : ۳۲۳   
 تحلیل ایران -درگیری پلیس و معترضان در ترکیه

پلیس ترکیه با تظاهرات‌کنندگان معترض به اخراج ۱۱ هزار و ۵۰۰ آموزگار مظنون به ارتباط داشتن با گروه پیکارجوی حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در جنوب شرق این کشور درگیر شده است.

پلیس ترکیه با تظاهرات‌کنندگان معترض به اخراج 11 هزار و 500 آموزگار مظنون به ارتباط داشتن با گروه پیکارجوی حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در جنوب شرق این کشور درگیر شده است.


به گزارش تحلیل ایران، پلیس، جمعه (19 شهریور) برای متفرق کردن صدها معترض از جمله معلمان تعلیق شده که در مقابل ساختمان آموزش و پرورش در شهر دیاربکر تجمع کرده بودند، از گاز اشک‌آور و ماشین آب‌پاش استفاده کرد. معترضان شعارهایی علیه برکناری این آموزگاران که اغلب در منطقۀ عمدتاً کردنشین ترکیه سکونت دارند، سر دادند.پلیس ترکیه دست‌کم 30 معترض را دستگیر کرد.

 

این راهپیمایی اعتراضی بعد از آن رخ داد که حدود 420 آموزگار در استان عمدتاً کردنشین تونجلی در شرق ترکیه به ظن داشتن ارتباط با گروه پ‌ک‌ک، اخراج شدند. آنکارا گروه پ‌ک‌ک را به عنوان یک سازمان تروریستی می‌شناسد.برکناری گستردۀ آموزگاران در ترکیه که در پی کودتای نافرجام در ماه تیر روی داد، نگرانی‌ها را در آستانۀ آغاز سال تحصیلی جدید افزایش داده است.طبق یک گزارش محلی، پیش بینی می‌شود تعداد معلمان برکنار شده به 14 هزار نفر افزایش یابد. 

 

ترکیه دست‌کم 93 هزار نفر را به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام در این کشور تعلیق یا برکنار و 35 هزار تن دیگر را نیز دستگیر کرده است. آنکارا فتح‌الله گولن، شخصیت مخالف ترکیه را عامل این کودتا می‌داند و خواهان استرداد وی از امریکاست.  پرس تی وی نوشت: دامنۀ چنین سرکوب گسترده‌ای نگرانی گروه‌های حقوق بشر و حتی متحدان غربی ترکیه را برانگیخته است. آنان بیم دارند که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از این کودتای نافرجام به عنوان دستاویزی برای سرکوب مخالفان استفاده کند.

 

اردوغان پنجشنبه (18 مرداد) اعلام کرد کمپین ضد پ‌ک‌ک بزرگ‌ترین اقدام ضد این گروه پیکارجو بوده و حذف کارمندان دولتی مرتبط با پ‌ک‌ک نیز یکی از بخش‌های کلیدی آن است.سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه در مصاحبه با یک شبکۀ خبری محلی گفت این کشور مدیران شهرداری را که از پ‌ک‌ک حمایت می‌کنند برکنار و برای بیش از بیست شهرداری مدیران جدیدی را منصوب خواهد کرد.

 


                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :