موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/97391 :کد

0

۳ روز جهنمی برای ارتش اسرائیل با ۸۲ کشته و ۱۲۲۳ زخمی

  شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۷:۴۰
تعداد بازدید : ۲۰۶   
 تحلیل ایران -۳ روز جهنمی برای ارتش اسرائیل با ۸۲ کشته و ۱۲۲۳ زخمی

۳ روز جهنمی برای ارتش اسرائیل در طول جنگ ۳۳روزه با بیش از ۸۲ کشته و ۱۲۲۳ زخمی رقم خورده است.


 3 روز جهنمی برای ارتش اسرائیل در طول جنگ ۳۳روزه با بیش از ۸۲ کشته و ۱۲۲۳ زخمی رقم خورده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، امسال، دهمین سالروز پیروزی حزب‌الله لبنان در جنگ مشهوری به نام "33روزه" است. در این جنگ ارتش بسیار مجهز اسرائیل در حمله‌ای تمام عیار به لبنان، موفق نشد به اهداف از پیش تعیین شده خود دست یابد و شکست تلخی از حزب الله لبنان خورد.


بسیاری از کارشناسان، این جنگ را نقطه تحول در جنگ‌های میان اسرائیل و لبنان دانسته و از آن به عنوان بخشی از قدرت‌نمایی حزب الله در مقابل ارتش صهیونیست‌ها نام می‌برند.


گروه امنیتی - دفاعی خبرگزاری تسنیم به مناسبت سالگرد این پیروزی بزرگ، پرونده‌ای شامل اطلاعات منتشر نشده و ناگفته‌هایی شنیدنی از جنگ را منتشر کرده و خواهد کرد.

 

*** بخش دوم

در جریان جنگ 33 روزه، ارتش رژیم صهیونیستی 33 روز به صورت تمام عیار به تهاجم نظامی به نقاط مختلف لبنان پرداخت و در واقع یک نبرد تمام عیار زمینی، دریایی و هوایی را علیه ملت لبنان آغاز کرد.


در این 33 روز، بررسی تلفات نیروی مهاجم، نکات بسیار قابل توجهی دارد. در این گزارش نگاهی به دردآورترین روزهای این جنگ برای صهیونیست‌ها خواهیم داشت.

 

اطلاعات دقیق نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه از تمام امکانات نظامی خود برای زدن ضربات کاری که منجر به نابودی مقاومت اسلامی لبنانی‌ها شود، بهره برده‌ است اما در این میان، ضربات کاری و دقیقی از نیروهای حزب الله نیز خورده است.


در این جنگ، 3 روز برای ارتش رژیم صهیونیستی با تمام امکانات دفاعی، نظامی و اطلاعاتی، بسیار دردآور و دردناک بوده است. به ترتیب، روزهای دوازدهم، بیست و ششم و پنجم جنگ 33 روزه، پرتلفات‌ترین روزهای جنگ برای رژیم صهیونیستی بوده است.


** روز دوازدهم جنگ

روز دوازدهم از جنگ 33 روزه، روزی بسیار تاریخی در طول این جنگ است چرا که ارتش مجهز صهیونیست‌ها در این روز بیشترین تلفات را داده است و حتما برای خود اسرائیلی‌ها هم، این روز ذهن‌شان باقی مانده است.


در روز دوازدهم جنگ 33 روزه، ارتش اسرائیل تلاش کرد که با حملاتی، به مناطقی از عمق لبنان در جبهه جنوب نفوذ کند و برای این کار ابتدا با توپخانه مناطق زیادی از جنوب لبنان را هدف توپ‌های سبک و سنگین خود قرار داد. "مارون الرأس" در این حملات توپخانه‌ای، در نوک پیکان اهداف صهیونیست‌ها قرار داشت.


اما این حملات چاره‌ نهایی کار نبود و ارتش اسرائیل از مردم مناطق جنوبی به خصوص روستاها خواست که مقاومت نکرده و منازل خود را ترک کنند. صهیونیست‌ها اعلام کردند که مردم جنوب لبنان باید به سمت "رودخانه لیتانی" در شمال حرکت کرده و دست از مقاومت بردارند.


از سوی دیگر نیز، بالگردهای ارتش اسرائیل بر فراز منطقه به پرواز درآمدند تا زمینه نفوذ نیروهای ویژه ارتش در جنوب را فراهم کنند؛ جنگنده‌های ارتش نیز در این روز مجموعا 240 بار مناطق مختلفی از جمله خیام، نبطیه، بعلبک، میس الجبل، دیر میماس، عرقوب، اقلیم التفاح، طلوسه، طیبه، کسروان، صنین، تربل، طرابلس و . . . را بمباران کردند تا جبهه مقاومت تمرکز خود را از جنوب برداشته و مجبور به عقب نشینی شود.

 

از سوی دیگر نیز، ناوچه‌های ارتش صهیونیستی، حدود 70 هدف را در سواحل لبنان گلوله باران کردند تا فشار به حزب الله و مقاومت اسلامی دوچندان شود اما اتاق فرماندهی جنگ ارتش اسرائیل خبر از این نداشت که حزب الله در این روز چه چیزی برای متجاوزان آماده کرده است.

حزب الله لبنان در روز دوازدهم جنگ، مجموعا با "160 فروند راکت و موشک"، اهداف مختلفی را در داخل سرزمین‌های اشغالی هدف قرار داد و نیروهای ویژه حزب الله نیز با برپایی کمین‌ها و تله‌های مختلف انفجاری، مانع از تلاش‌های نیروی زمینی ارتش اسرائیل برای نفوذ به خاک لبنان از جبهه جنوب شد.


در این روز مجموعا، 28 نظامی صهیونیست کشته و 646 تن دیگر از صهیونیست‌ها کشته شدند که این آماری بسیار زیاد برای ارتشی مجهز در نبرد با یک گروه نظامی کوچک به شمار می‌رود.


** روز بیست و ششم جنگ

در روز بیست و ششم، درگیری‌ها در چند محور ادامه داشت که از جمله این محورها، می‌توان به محور عدیسه-کفرکلا-مشروع الطیبه، محور المناره - محیبیب، محور عیتا الشعب، محور ساحلی ناقوره - رأس البیاضه، منطقه مرجعیون، روستای منصوره و چند محور دیگر اشاره کرد.


در این روز، شدت درگیری‌ها به قدری بالا بود که نهایتا ارتش رژیم صهیونیستی مجبور شد برای شکستن خط دفاعی حزب الله در مناطق مختلف، از "بمب‌های ممنوعه فسفری" استفاده کند. یکی از مکان‌هایی که مورد هدف بمب‌های فسفری ارتش صهیونیستی قرار گرفت، روستای منصوره بود.

در یک عملیات دیگر نیز، ارتش اسرائیل تلاش کرد که از طریق هلی‌برن، نیروها و تجهیزات خود را از طریق دریا در سواحل صور در جنوب غرب لبنان (شمال ناقوره) مستقر کند که با کمین حزب الله مواجه شده و با زخمی شدن چندین نیروی اسرائیلی، آنها مجبور شدند که منطقه رو با شکست عملیات هلی‌برن ترک کنند.

 

حزب الله همچنین در این روز، مناطق و شهرک‌های صفد، عکا، حیفا، روشبینا،  نهاریا، کریات شمونه، مرجلیوت، هاغو شاریم، بیت هلیل، مسکاف عام، رامات، باروخ، کفر سولد، معیان و . . . را هدف راکت و موشک قرار دادند.


در عملیات‌های این روز حزب الله، سرتیپ جای تسور فرمانده گروه 162 ارتش اسرائیل نیز در جریان بازدید و شناسایی  مواضعی از خطوط نبرد، به ضرب گلوله نیروهای حزب الله مجروح شد که این باعث تضعیف روحیه نظامیان صهیونیست شده بود.


حزب الله لبنان همچنین در یک عملیات موفق شد که "12 سرباز اسرائیلی" را با موشک‌باران منطقه‌ای در شمال سرزمین‌های اشغالی در منطقه الجلیل به هلاکت رسانده و 20 تن دیگر را نیز در همین عملیات مجروح کند.


در این روز، مجموعا 28 نظامی صهیونیست کشته و 294 تن دیگر نیز زخمی و مجروح شدند که آماری بسیار بالا در تلفات جنگی اسرائیل به شمار می‌رود.


*** روز پنجم جنگ

جنگ 33 روزه در اولین روزهای خود بود و هنوز مشخص نبود که سرنوشت جنگ چه می‌شود اما جنگنده‌های اسرائیلی به شدت مشغول بمباران مناطق مختلف لبنان بودند.


جنگنده‌های اف 16 اسرائیلی در این روز، مجموعا "63 منطقه" را از جمله در ضاحیه جنوبی بیروت، بعلبک و طرابلس بمباران کردند که اکثر این اهداف شامل پل‌ها، جاده‌ها، بنادر، روستاهای ساحلی و . . . بود. در این روز، ساختمان مرکزی شبکه‌ خبری المنار لبنان که تلویزیون رسمی وابسته به حزب الله است نیز، هدف موشک جنگنده‌های اسرائیلی قرار گرفت.

 

حزب الله لبنان نیز در جنوب کشور، خط دفاعی مستحکمی ایجاد کرده بود تا مانع ورود نظامیان صهیونیست به داخل خاک لبنان شود، اقدامی که موفق بود و تا روزها بعد، از ورود نظامیان صهیونیست به خاک لبنان جلوگیری کرد.


حزب‌الله در این روز برای اولین بار، حیفا را با موشک هدف قرار داد که این اقدام، باعث هراس صهیونیست‌ها از توان موشکی و راکتی نیروهای مقاومت اسلامی لبنان شد. اقدام حزب الله در هدف قراردادن شهر مهم حیفا به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای تحت اشغال رژیم صهیونیستی و یکی از مراکز مهم اقتصادی این رژیم، باعث شد که ارتش اسرائیل از حملات هوایی خود به شهرهای مختلف لبنان بکاهد.


پتروشیمی حیفا

فرماندهی مرکزی ارتش اسرائیل پس از حمله موشکی حزب الله به شهر حیفا، اعلام کرد که موشک استفاده شده توسط حزب الله در هدف قراردادن حیفا، ساخت ایران است.


در این روز، 26 نظامی ارتش رژیم صهیونیستی کشته و 283 تن دیگر نیز زخمی شدند.


منبع: تسنیم

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :