موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و فناوری

a/97412 :کد

0

گام بلند فناوری هوش مصنوعی گوگل

  شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۹:۵۵
تعداد بازدید : ۲۳۲   
 تحلیل ایران -گام بلند فناوری هوش مصنوعی گوگل

فناوری هوش مصنوعی گوگل موسوم به DeepMind گام بلندی رو به جلو برداشته و توانسته با دقتی بی سابقه برخی اصوات و مکالمات انسانی را درک و دقیقا از آنها تقلید کند.

 

 

 

فناوری هوش مصنوعی گوگل موسوم به DeepMind گام بلندی رو به جلو برداشته و توانسته با دقتی بی سابقه برخی اصوات و مکالمات انسانی را درک و دقیقا از آنها تقلید کند.

 
 
 
 

به گزارش تحلیل ایران، فناوری مذکوری از سیستمی موسوم به WaveNet برای تولید صدا از طریق نمونه برداری از صدای واقعی انسان و مدل سازی امواج صوتی استفاده می کند.


اصوات انسانی آزمایشی تولید شده به این شیوه به زبان های چینی و انگلیسی نشان می دهد که هوش مصنوعی گوگل از پخش ماشینی صدای انسان بسیار فراتر رفته و توانسته صدای افراد مختلف را با دقت و با توجه به ویژگی های خاص موجود در صدای آنها بازسازی و تقلید کند. اگر چه اصوات طراحی شده هنوز تفاوت هایی با اصوات واقعی انسان ها دارند.


خبرنگار فارس به نقل از ورج نوشت: برنامه های تبدیل متن به صوت و تقلید صدای انسان در دنیای رایانه از اهمیت بسیاری زیادی برخوردارند، زیرا در تولید برنامه های دستیار صوتی و دیگر برنامه های مبتنی بر هوش مصنوعی کاربرد دارند. این برنامه ها در نرم افزارهایی مانند سیری، کورتانا، آلکسا و Google Assistant مورد استفاده قرار گرفته اند.


در حال حاضر اگر سوالی از طریق این نرم افزارها مطرح شود، صدایی ضبط شده و مصنوعی با تبدیل متن پاسخ به صدا به کاربر پاسخ می دهد، اما فناوری های جدید ابداع انواع صداهای طبیعی و انسانی با تن ها و لهجه های مختلف را ممکن می کند.


سیستم جدید گوگل مبتنی بر ورود صدای واقعی است، اما می تواند با یادگیری ویژگی های صوت دریافتی به طور مستقل صدایی مشابه با آن را با کلماتی جدید خلق کرده و پخش نماید. البته WaveNet فعلا تنها قادر به درک ویژگی های صوت و نه محتوای صحبت های فرد است ولی قرار است درک آن در این زمینه نیز ارتقا یابد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :