موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/97481 :کد

زوال آل سعود با اتخاذ سیاست های ضد ایرانی

احمدرضا صباغی

  یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ — ۲۱:۱۶
تعداد بازدید : ۴۹۷   
 تحلیل ایران -زوال آل سعود با اتخاذ سیاست های ضد ایرانی

تیرگی روابط ایران وعربستان سعودی موجب شده است تا مقام های سعودی قوانینی را به تصویب برسانند.

 

 
تیرگی روابط ایران وعربستان سعودی موجب شده است تا مقام های سعودی قوانینی را به تصویب برسانند که برطبق آن شرکت ها واشخاصی که با ایران در زمینه های مختلف اقتصادی کار می کنند با تحریم ها و تنبیه های مختلفی روبرو شوند.


روابط ایران و عربستان سعودی طی چندسال اخیر با کش وقوس های مختلفی روبرو بوده است به طوری که حمایت بی دریغ عربستان از گروه تروریستی داعش از یک طرف و وقوع حادثه عظیم منا که درآن بیش از چهارصد نفر از حاجیان ایرانی به شهادت رسیدند موجب شد تا بارها رهبر معظم انقلاب اسلامی هشدارهای متفاوتی را به مقامات سعودی در موضوعات مختلف از حمایت از گروه تروریستی داعش گرفته تا تحویل جنازه های حاجیان ایرانی شهید شده در فاجعه منا بدهد.


در واقع تیرگی روابط ایران وعربستان سعودی موجب شده است تا مقام های سعودی قوانینی را به تصویب برسانند که برطبق آن شرکت ها واشخاصی که با ایران در زمینه های مختلف اقتصادی کار می کنند با تحریم ها و تنبیه های مختلفی روبرو شوند. از طرف دیگر بر طبق این قوانین هر کشتی که در بنادر ایران پهلو بگیرد حق پهلو گرفتن دربنادر عربستان سعودی را ندارد.


درحقیقت مقام های سعودی با وضع چنین قوانینی فکر می کنند می توانند موجب انزوای ایران در منطقه خاورمیانه شوند در حالی که قطعا چنین اتفاقی نخواهد افتاد و برطبق سخنان مقام معظم رهبری حتی مقام های سعودی هم لیاقت اداره حرمین شریفین واقع در مکه مکرمه ومدینه منوره را ندارد. در واقع عربستان سعودی با وضع چنین قوانینی قطعا نمی تواند تاثیر چندانی بر تغییر مواضع کشورمان بگذارد واتخاذ سیاستهای ضد اسلامی و ایرانی طی چند سال گذشته از سوی عربستان سعودی در منطقه خاورمیانه از یک طرف موجب بوجود آوردن گروه تروریستی داعش شد و از طرف دیگر حادثه عظیم وناگوار منا را رقم زد که همین حادثه نشان داد که آل سعود لیاقت اداره حرمین شرفین را ندارد.


در حقیقت عربستان سعودی که به بهانه حمله به سفارتش در تهران سفارت خود در پایتخت را بسته است این بار در حوزه تجاری واقتصادی گام برداشته است ومقام های آل سعود فکر می کنند می توانند با تحریم تجاری واقتصادی ایران موجب عقب نشینی مقام های کشورمان از مواضع اسلامی خود در منطقه خاورمیانه بشوند.بنابراین اتخاذ سیاست های تحریمی وتنبیهی از سوی آل سعود برضد ایران نشان از شکست سایر سیاست های عربستان سعودی به منظور مقابله با ایران را دارد که این اتفاق قطعا با برخورد متقابل مقامهای کشورمان روبرو خواهد شد.

 

                               

  احمدرضا صباغی
 
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :