موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی مذهبی

a/97646 :کد

0

عید قربان جلوه‌گاه قرب مسلمانان به خداوند است

  دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۴:۳۲
تعداد بازدید : ۲۵۲   
 تحلیل ایران -عید قربان جلوه‌گاه قرب مسلمانان به خداوند است

دهم ذی‌الحجه عید قربان، جلوه‌گاه تعبد، تسلیم ابراهیمیان حنیف است و قربان فصل قرب مسلمانان به خداوند در سایه عبودیت است.

دهم ذی‌الحجه عید قربان، جلوه‌گاه تعبد، تسلیم ابراهیمیان حنیف است و قربان فصل قرب مسلمانان به خداوند در سایه عبودیت است.

 

به گزارش تحلیل ایران، دهم ذی‌الحجه عید قربان، جلوه‌گاه تعبد، تسلیم ابراهیمیان حنیف است و قربان فصل قرب مسلمانان به خداوند در سایه عبودیت است.

عید قربان یکی از عیدهای بزرگ مسلمانان جهان است که عبادت در شب و روز عید قربان بسیار سفارش شده است.

عید قربان از گرامی‌ترین عیدهای مسلمانان است که به یاد ابراهیم (ع) و اسماعیل(ع) توسط بسیاری از مسلمانان جشن گرفته می‌شود.

روزه گرفتن در روز عید قربان حرام است و غسل، نماز عید، قربانی کردن، زیارت امام حسین(ع) و خواندن دعای ندبه از جمله اعمال مستحبی روز عید قربان است.


در اسلام چهار روز به عنوان عید معرفی شده است عید فطر، عید قربان، عید غدیر و روز جمعه این چهار عیدی است که در اسلام معرفی شده‌اند.

حجت‌الاسلام و المسلمین ابراهیم مهاجریان‌مقدم با بیان اینکه روز جمعه نیز از دیدگاه اسلام به عنوان عید است، افزود: عید قربان یادآور ایثار، فداکاری و خودگذشتگی ابراهیم(ع) و اسماعیل(ع) در راه رضای خدا است.

وی با بیان اینکه حضرت ابراهیم(ع) در هر مرحله که خدا ایشان را امتحان کرد سربلند بیرون آمد، ادامه داد: حضرت ابراهیم(ع) برای سه شب پیاپی در عالم خواب دید که گفتند فرزند خود را اسماعیل(ع) در راه خدا و در منا قربانی کنید.

 با توجه به اینکه اسماعیل تنها فرزند پسر ابراهیم بود برای ایشان سخت بود که بخواهد اسماعیل را قربانی کند، بیان داشت: اما چون این موضوع امر خدا بود حضرت ابراهیم (ع) با ذوق و شوق پذیرفت و این خواب را به اسماعیل گفت که مامور شده‌ام تو را در راه خدا قربانی کنم و اسماعیل نیز چون که در کنار پدر خود تربیت شده بود گفت پدرم دغدغه‌ و نگرانی نداشته باشید من تسلیم هستم، من در راه خدا قربانی کنید.

مهاجریان‌مقدم با بیان اینکه حضرت ابراهیم(ع) مقدمات را فراهم کرد و اسماعیل(ع) نیز تسلیم محض خدا شده بود، تصریح کرد: حضرت ابراهیم(ع) وقتی که چاقو را زیر گلوی اسماعیل گذاشت دید که چاقو نمی‌برد در همین حال اسماعیل عصبانی شد و چاقو را به سنگ زد و گفت چرا نمی‌بری که چاقو به قدرت خدا به زبان درآمد و گفت شما ابراهیم می‌گویید ببر اما خدا به من دستور داده که نبرم.  

خداوند جلوی طبیعت بریدن چاقو را گرفت و قوچی از بهشت فرستاد و به ابراهیم دستور داد که قوچ را قربانی کنند.

قربانی کردن در روز عید قربان نیز یادآور همین حادثه است، افزود: در این روز مسلمانان بعد از قربانی کردن گوسفند بخش عمده‌ای از این گوشت را به مستضعفان می‌دهند.


 ذی‌الحجه حاجیان از مشعر به طرف منا حرکت می‌کنند و بعد از رمی جمرات از لباس احرام در می‌آیند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدرضا بابایی با بیان اینکه روز عید قربان روزی است که قربانی شدن ابراهیم قبول شده است، افزود: سنت ابراهیمی هر ساله در حج اجرا می‌شود.

قربانی کردن گوسفند از سنت‌هایی است که مسلمانان در این روز انجام می‌دهند و گوشت این قربانی را به مستضعفان می‌دهند.

 عظمت روز عید قربانی بر کسی پوشیده نیست، قربان یکی از عیدهای بزرگ مسلمانان است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن سهرابی‌نژاد با بیان اینکه حضرت ابراهیم (ع) در امتحانات خداوند سربلند بیرون آمد، افزود: قربانی کردن در این روز یک نوع مبارزه با هوای نفس است.

وی با بیان اینکه تمام حجاج در این روز گوسفند ذبح می‌کنند، اظهار داشت: خداوند می‌فرمایند ما به جای اسماعیل یک ذبح عظیم قرار دادیم که این ذبح عظیم حضرت سیدالشهدا(ع) و شهدای کربلا هستند که همه چیز خود را در راه خدا فدا کردند.

 ظاهر عید قربان قربانی کردن و باطن آن بندگی و تعبد است.

 

منبع:فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :