موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست حیات وحش

a/97662 :کد

0

تلف شدن ۴۰ راس حیات وحش بر اثر شیوع طاعون

  دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۸:۰۲
تعداد بازدید : ۳۲۶   
 تحلیل ایران -تلف شدن ۴۰ راس حیات وحش بر اثر شیوع طاعون

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی از تلف شدن ۴۰ راس حیات وحش پارک پردیسان بجنورد در اثر شیوع طاعون خبر داد.

 

 

 

 مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی از تلف شدن 40 راس حیات وحش پارک پردیسان بجنورد در اثر شیوع طاعون خبر داد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، این اطلاع رسانی اداره محیط زیست خراسان شمالی پس از آن انجام شد که امروز فردی ناشناس در پیامی از دفن پنهان حیات وحش در این پارک خبر داده بود.


در پیام این فرد ناشناس اعلام شده که از چند ماه پیش بیماری کشنده ای در پارک حیات وحش پردیسان شیوع پیدا کرده و طی این مدت تعدادی آهو و گوزن تلف شده است و تنها کاری که مسئولان انجام دادند، دفن پنهان آن هاست. 


مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با اشاره به اینکه حدود 10 روز پیش از شروع شیوع این بیماری در منطقه مطلع شده ایم، گفت: بیماری ppr یا طاعون نشخوارکنندگان کوچک که در پارک پردیسان بجنورد شیوع پیدا کرده، موجب مرگ بیش از 40 راس از حیات وحش این مجموعه شده است.


سید اصغر مطهری در گفت و گو با ایرنا افزود: با شروع و تشخیص این بیماری اقدام های پیشگیرانه برای کنترل آن انجام شد و در حال حاضر منطقه هر روز با همکاری نیروهای محیط زیست و دامپزشکی استان پایش می شود.


وی گفت: ضد عفونی آبشخورها و محل تلف شدن لاشه ها، جمع آوری و حمل لاشه ها به خارج از محیط مجموعه و دفن بهداشتی آن طبق دستورالعمل دامپزشکی و رعایت اصل بهداشتی ورود و خروج افراد و خودروها جهت جلوگیری از انتشار بیماری و واکسیناسیون حیات وحش مجموعه از اقدام های این اداره کل برای کنترل این بیماری بوده است.


به گفته وی، بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک یک بیماری ویروسی مشترک بین حیات وحش و دام اهلی است و در بین نشخوار کنندگان کوچک نظیر گوسفند و بز مشاهده می شود که در سال 1391 در پارک ملی ساریگل مشاهده و باعث تلف شدن بیش از 300 راس از حیات وحش این پارک ملی شد.


ایرنا نوشت: در پارک پردیسان بجنورد حدود یکصد راس حیات وحش شامل قوچ و میش اوریال و کل ، بز و آهو در مساحت حدود 44 هکتار نگهداری می شوند که این حیوانات قابلیت رهاسازی در طبیعت را ندارند.


مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی تصریح کرد: با توجه به محصور بودن حیات وحش در پارک پردیسان باباامان بجنورد امکان انتقال این بیماری به دام اهلی وجود ندارد اما اقدام های پیشگیرانه درخصوص جلوگیری از شیوع آن پیش بینی شده است.


مطهری تاکید کرد: این بیماری بین انسان و دام مشترک نیست و با ضد عفونی کردن آبشخور و ترشحات حیوان می توان از سرایت سریع و پیشرفت آن جلوگیری کرد و یکی از بهترین راه های جلوگیری از سرایت بیماری از لاشه حیوان مبتلا ، دفن بهداشتی آن در عمق مطمئن است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :