موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/97676 :کد

0

نقش فعال شاهزاده‌های سعودی در حادثه ۱۱ سپتامبر

  دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۰:۳۶
تعداد بازدید : ۲۸۴   
 تحلیل ایران -نقش فعال شاهزاده‌های سعودی در حادثه ۱۱ سپتامبر

روز یکشنبه سالگرد حادثه ۱۱ سپتامبر بود، مردم آمریکا همچنان به دنبال شناخت عاملان این حادثه هستند.

 

 

 

روز یکشنبه سالگرد حادثه ۱۱ سپتامبر بود، مردم آمریکا همچنان به دنبال شناخت عاملان این حادثه هستند و انتشار یک گزارش ۲۸ صفحه‌ای در ماه های اخیر بر دست داشتن سران آل سعود در طراحی و مدیریت این حادثه تاکید دارد.

 
 
 
 

به گزارش تحلیل ایران، صادرات تروریسم در عربستان را می ‌توان بعد از صادرات نفت، دومین فعالیت گسترده صادرات در این کشور نامید، عربستان سعودی یکی از بزرگترین حامیان و پرورش دهندگان تفکرات تروریستی در جهان به شمار می‌رود، نگاهی به فعالیت‌های این کشور در عرصه داخلی و خارجی نشان می دهد که عمده تروریست‌های منطقه‌ای و جهانی اصالتی سعودی دارند و یا تحت تاثیر گرایش های وهابی عربستان قرار گرفته یا اینکه از سوی این کشور مورد حمایت و تغذیه مالی و تسلیحاتی قرار می‌گیرند.

خاستگاه فکری این شبکه‌ های تروریستی عمدتا به گرایش خرد گریز و جعلی وهابیت برمی گردد و این تفکر به عنوان اصلی ‌ترین حامی و تغذیه کننده ایدئولوژیک دولت سعودی نقش مهمی در فعالیت های تروریستی این کشور در منطقه و جهان دارد.


مقابله با قدرت روزافزون محور مقاومت در منطقه از انگیزه های اصلی عربستان سعودی در تشکیل سازمان‌های تروریستی و حمایت از تروریسم دولتی در منطقه است، این کشور در جهت تلاش برای کم کردن نقش این محور تبلیغ و ترویج وهابیت را در جوامع اسلامی در دستور کار قرار داده است.


باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» نوشت: از سوی دیگر مقامات سعودی از آنجایی که با تشکیل دولت استبدادی هیچ پشتیبان مردمی برای خود ندارند، برای بقای حاکمیت خود مجبور به اطاعت از قدرت‌های خارجی هستند تا با حمایت آنها زمام امور کشور را همچنان در اختیار داشته باشند، در همین راستا رویکرد هیئت حاکمه و دستگاه های امنیتی عربستان، نسبت به سازمان هایی نظیر القاعده مثبت بوده است.

ایجاد موج وحشت در جهان و اختلاف افکنی و ترویج درگیری‌های فرقه ‌ای و مذهبی در جهان اسلام انگیزه دیگر وهابی‌ها از تشکیل این گروه‌ های وهابی است. افراطیون وهابی در این راستا علاوه بر تلاش برای ایجاد جنگ داخلی با توسل به حربه تکفیر، به مبارزه با تمامی مذاهب و فرقه‌های اسلامی غیر از خود رفته و به جز اندیشه های التقاطی خود، سایر گروه ها را یکسره باطل و حتی کافر می‌پندارد.

اذعان به فعالیت های تروریستی سران سعودی البته موضوعی ادعایی نیست که تنها جریان‌های مخالف با رژیم آل سعود مطرح کرده باشند، بلکه حامیان این رژیم نیز به این موضوع اذعان دارند، بر اساس یکی از اسناد منتشر شده از سوی ویکی لیکس هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا اذعان کرده که عربستان بزرگترین منبع حمایت مالی از گروه‌های تروریستی در جهان است.

کلینتون در این سند القاعده، طالبان و گروه لشکر طیبه در پاکستان را از جمله بارزترین گروه‌های تروریستی مورد حمایت سعودی‌ها برشمرده و هشدار داد که حامیان سعودی قوی‌ترین منابع حمایت مالی از تروریست‌ها در جهان هستند.


این سند همچنین نشان می دهد کلینتون از مسئولان عربستان خواسته است این مسئله را به عنوان یک اولویت استراتژیک که چالشی موجود و مداوم به شمار می رود حل و فصل کنند.

برای دقت نظر بیشتر در مورد نقش عربستان سعودی در تقویت سازمان‌های تروریستی در جهان به اختصار به بخشی از این فعالیت‌ها اشاره می‌کنیم:


نقش تروریستی عربستان در یمن

دخالت عربستان سعودی در یمن به قبل از انقلاب مردمی در این کشور باز می‌گردد، یعنی زمانی که ارتش عربستان سعودی در سرکوب شیعیان الحوثی کمک‌های نامحدودی را به دولت استبدادی در این کشور ارائه می‌کرد، این حمایت‌ها بعضا به دخالت مستقیم و موشک‌باران مواضع حوثی‌ها از سوی ارتش عربستان نیز منجر می‌شد. با آغاز انقلاب مردمی در یمن، عربستان که از سرایت این انقلاب به کشور خود واهمه داشت، با همکاری آمریکا وارد خط دور زدن انقلاب شد و به بهانه مبارزه با تروریسم تا حد زیادی موفق به ناکارآمد کردن این انقلاب نیز شد.

بنابراین آنچه در روند مهار انقلاب یمن مشاهده شد، تلاش های سعودی- غربی با همراهی برخی گروه های داخلی برای منحرف کردن روند این انقلاب و سپردن آن به دست افرادی وابسته بود. از دیگر محورهایی که عربستان هم اکنون نیز برای مقابله با انقلاب یمن از آن استفاده می کند، تلاش برای ایجاد جنگ داخلی و زنده نگه داشتن موضوع تروریسم و استفاده کردن از آن به عنوان چماق بر سر انقلابیون این کشور است. ریاض در این راستا با چراغ سبز به سازمان القاعده، این سازمان تروریستی مزدور خود را به تحرک در بخش های داخلی یمن واداشت. بعد دیگر این فعالیتها دخالت در امور داخلی دولت این کشور به بهانه مبارزه با همین گروه های تروریستی است.

پایگاه اینترنتی «اگزماینر» در گزارشی از فعالیت شبکه مخفی جاسوسان سازمان اطلاعات عربستان سعودی با 30 هزار مزدور در یمن خبر داد و با استناد به اظهارات تحلیلگری که تمایلی به افشای نامش نداشت، اینطور اعلام کرده است که جاسوسان عربستان در یمن تقریبا از طریق بودجه‌های نامحدود در یمن مشغول عملیات هستند و نفوذ قابل توجهی در این کشور دارند.


روزنامه الهویه الیمنیه نیز اخیرا در گزارشی از دخالت عربستان و قطر در کشتار مردم این کشور در تظاهرات مسالمت‌آمیز و طرح ترور علی عبدالله صالح رئیس جمهوری مخلوع یمن برای ایجاد فتنه قومی و مذهبی در این کشور پرده برداشت.


این روزنامه یمنی به نقل از یک فعال حقوقی یمنی به صورت ویژه از دخالت سلطان بن عبدالعزیز در حادثه کشتار تظاهرات کنندگان در 18 مارس سال گذشته (روز جمعه کرامت) خبر داده و نوشت که این عملیاتها با پول قطر و با هماهنگی رهبران سیاسی، قبیله ای و نظامی یمن انجام شده است. در حادثه جمعه کرامت 58 تظاهرات کننده کشته شدند.

ظهور سلفی‌گری در افغانستان با پولهای هنگفتی که عربستان هزینه می کند رواج بیشتری گرفته است. عربستان پیشتر این سیاست را در پاکستان به اجرا گذاشت که با موفقیت چشم‌گیری روبرو شد، به طوری که نیروهای القاعده از آن سرچشمه گرفتند. این دو کشور به علت سابقه طولانی در ناامنی و هرج و مرج و نفوذ مدارس دینی وهابی و حضور سازمانهایی نظیر القاعده و طالبان در آن مرکزیت فعالیت های تروریستی عربستان را به خود اختصاص داده اند، گفته می‌شود بیش از 3 میلیون محصل وهابی در پاکستان و صدها هزار محصل در افغانستان مشغول تحصیل در مدارس وهابی وابسته به سعودی‌ها هستند.

در همین راستا «دایی الحق عابد»، وزیر امور مذهبی و حج افغانستان اخیرا از تأسیس یک مرکز اسلامی به نام ملک عبدالله پادشاه عربستان در کابل توسط عربستان سعودی خبر داد و گفت: هزینه احداث این مرکز یکصد میلیون دلار برآورد شده و قرار است در مرکز کابل با ظرفیت پذیرش پنج هزار دانشجو تاسیس شود. توافق نامه ساخت این مرکز دو ماه پیش در جده امضاء و فعالیت ساخت آن بلافاصله از همان زمان آغاز شد.

سرمایه گذاری های «بندر بن سلطان بن عبدالعزیز آل سعود» رئیس سازمان اطلاعات عربستان روی سازمان‌های القاعده و طالبان به عنوان دو گروه تروریستی بین المللی در منطقه که خاستگاه آنها افغانستان و پاکستان بوده، باعث شد که این گروه‌ها به ابزاری برای اجرای سیاست‌های تفرقه افکنانه ریاض تبدیل شوند.

بندر مهندس و طراح اصلی فعالیت‌های تروریستی عربستان سعودی در جهان به شمار می‌رود، وی به نوعی رهبر اصلی تمام گروه‌های تروریستی است که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم زیر نظر عربستان کار می کنند، او حتی دستورات مستقیمی در عزل و نصب‌های مقامات و رهبران القاعده می‌دهد و با گماردن تعدادی از عناصر و افسران اطلاعاتی عربستان در پست‌های فرماندهی القاعده هر چه بیشتر سعی می‌کند تا همراهی این گروه‌های تروریستی با سازمان جاسوسی عربستان را حفظ کند.


نقش تروریستی عربستان درفلسطین

وهابیت آل ‌سعود را باید بسان رژیم صهیونیستی شرورترین رژیم منطقه به شمار آورد، شرارت موجود در این دو رژیم ناشی از ریشه‌های استعماری آنها در غرب است، به عبارت دیگر باید تاکید کرد که هم وهابیت و هم صهیونیسم زاییده اندیشه‌های فراماسونری غرب از جمله انگلیس در جهت تسلط بر کشورهای منطقه است و همین نقطه مشترک روابط دو جانبه‌ای را میان دو رژیم موجب شده است.


با توجه به اسناد و اطلاعات موجود، حمایت های مخفیانه عربستان از رژیم صهیونیستی عامل مهمی در تداوم اشغالگری های این رژیم در فلسطین اشغالی است، قدیمی ترین سند در مورد توطئه خاندان سعودی علیه ملت فلسطین به دوران تاسیس این حاکمیت از سوی عبدالعزیز بر می‌گردد، بر اساس این سند قدیمی که به صورت یادداشتی به سرلشکر سر پرسی زچاریا کوکس، نماینده انگلیس نوشته شده بود، ملک عبدالعزیز، موسس عربستان سعودی در خصوص ایجاد یک کشور یهودی در سرزمین فلسطین به انگلیسی‌ها اطمینان داده ‌بود.

در این سند که به امضای ملک عبدالعزیز رسیده، آمده است: من، ملک عبدالعزیز بن عبدالرحمان بن آل سعود آل فیصل، هزاران بار خطاب به سر پرسی کوکس، فرستاده بریتانیای کبیر، تصدیق و اذعان می‌کنم که هیچ اعتراضی به تسلیم کردن فلسطین به یهودیان بی‌چاره و یا حتی غیر یهودیان ندارم و هرگز از فرامین (انگلیس) تخطی نمی‌کنم.

این نقش امروزه نیز خود را در عرصه امنیتی فلسطین نشان می دهد. نیروهای وابسته به عربستان در غزه که خود را مسلمانان تندرو می‌نامند و با شکل و شمایلی مخصوص سلفی‌ها و وهابی‌ها ظاهر می‌شوند، سعی می‌کنند چهره خشنی از اسلام نشان داده تا از محبوبیت حماس در فلسطین بکاهند و تمایل مردم را به سمت گروه فتح به عنوان متحد عربستان جلب کنند. این گروه‌ها هر از چند گاهی فعالیت‌های مسلحانه ای را نیز علیه دولت منتخب فلسطین در غزه آغاز می‌کنند.


دخالت عربستان سعودی در امور داخلی لبنان و تلاش برای ناآرامی اوضاع این کشور را از دو بعد می‌توان بررسی کرد، اولین بعد حمایت از گروه‌های تروریستی در این کشور نظیر گروه فتح الاسلام است که گاها اقدامات تروریستی را با استفاده از هزینه‌های سعودی در دستور کار قرار می دهند، آموزه های وهابیت تکفیری در اردوگاه های آوارگان فلسطینی نیز نقش بسزایی در شورش‌های گاه و بی‌گاه فلسطینی‌ها در این کشور دارد.


از سوی دیگر حمایت مطلق عربستان سعودی از برخی گروه های سیاسی داخلی عربستان از جمله جریان 14 مارس ماهیت بسیاری از ناآرامی های اخیر در این کشور را نشان می‌دهد، منافع در هم تنیده ریاض با این گروه‌های سیاسی باعث شده که آنها همکاری گسترده‌ای در براندازی دولت نجیب میقاتی در این کشور به کار بگیرند، در همین راستا ملک عبدالله بن عبدالعزیز با کمک بلاعوض دو میلیارد دلاری خود به سعد حریری حمایت تمام عیار خود از اقدامات این گروه را در کشاندن مردم به خیابان ها و ایجاد ناآرامی های مستمر در بخش های مختلف لبنان بویژه طرابلس در شمال این کشور نشان داده است.

هفته نامه خبری فلسطینی المنار چندی پیش در گزارشی فاش کرد که ایهود اولمرت نخست وزیر وقت اسرائیل و بندر بن سلطان آل سعود رئیس کنونی سازمان اطلاعات عربستان همزمان با جنگ 33 روزه در سال 2006 در هتلی در غرب قدس با هم دیدار کردند. بندر بن سلطان در این دیدار به اولمرت پیشنهاد داده بود عربستان، پول بیشتری به اسرائیل بدهد تا هزینه های جنگ اسرائیل با حزب الله را پوشش دهد. بندر بن سلطان در این دیدار از اولمرت خواسته بود اسرائیل جنگ را تا سقوط حزب‌الله متوقف نکند.

بندر بن سلطان در آن زمان با مأموریتی که تل آویو به وی واگذار کرده بود اسرائیل را ترک کرد. مأموریت وی جمع آوری اطلاعات در مورد عماد مغنیه از فرماندهان نظامی حزب‌الله لبنان برای ترور وی بود .بندر در این راستا تعداد زیادی از هسته های وابسته به سعودی ها در لبنان نظیر سعد حریری (نخست وزیر سابق لبنان ) و سمیر جعجع (‌سرکرده شبه نظامیان سابق فالانژیستهای طرفدار رژیم صهیونیستی ) را به خدمت گرفت و هرگونه گزارشهای اطلاعاتی را درباره مغنیه در اختیار اسرائیل قرار دارد و همین اطلاعات نیز به اسرائیل کمک کرد تا مغنیه را در خاک سوریه ترور کند.

حمایت‌های رژیم عربستان سعودی از سازمان‌های تروریستی در منطقه علاوه بر اینکه می‌تواند راهبرد آمریکا و صهیونیست‌ها و کشورهای اروپایی را در منطقه اجرا کند، از سوی دیگر با ترویج ادعای ام القرای جهان اسلام برای عربستان سعودی، ماشین تبلیغاتی غربی از این تقارن نامبارک استفاده کرده و مفهوم تروریسم ر در کنار اسلام قرار می دهد و از این تقارن برای اسلام ستیزی در کشورهای اروپایی و غربی استفاده می‌کند.


با آغاز و تشدید موج گسترده بیداری اسلامی در منطقه تحرکات جریانهای وهابی و تکفیری در کشورهای اسلامی که برای ایجاد انحراف در این روند از سوی غرب طراحی شده بود، تشدید شد، در این عرصه روند خشونت‌هایی که به ظاهر تحت پوسته پوشالی مذهب افراطی و بدون محتوای وهابیت در کشورهای اسلامی انجام می‌شد، به شدت رو به فزونی گذاشت، در جریان چنین اوضاعی بود که بسیاری از مردم و شهروندان بی‌گناه بویژه در سوریه و یمن و عراق و افغانستان به فجیع ترین صورت به دست عوامل تروریستی و تکفیری هایی که کشتار شیعیان و سایر مذاهب غیر وهابی را باعث به بهشت رفتن خود می دانستند، به قتل رسیدند.

در مقاله پیشین با فعالیت های عربستان سعودی در پاکستان و افغانستان به عنوان مهد سازمان‌های تروریستی وابسته به ریاض و همچنین یمن به عنوان یکی از ارکان استقرار این گروه ها و لبنان و فلسطین آشنا شدیم، در ادامه این مقاله به بررسی فعالیت های تروریستی سعودی ها در برخی دیگر از کشورهای جهان می پردازیم. البته نکته ای که باید بدان توجه داشت، این است که این دخالت ها و حمایت های تروریستی تنها به این کشورها خلاصه نمی‌شود و آنچه مطرح شده تنها مشتی از خروار این فعالیت‌های گسترده است که با دلارهای نفتی سعودی‌ها دنبال می شود.

عربستان سعودی از ابتدای جنبش مردمی در بحرین با تمسک به سه فاز سیاسی، نظامی و مالی به حمایت از رژیم سرکوبگر آل خلیفه پرداخت تا بدین ترتیب از سرایت بیداری اسلامی به مناطقی چون الشرقیه عربستان ممانعت کند.


نیروهای موسوم به «سپر جزیره» شامل 1500 نفر از نظامیان عربستان سعودی که برای سرکوب انقلاب مردمی بحرین به این کشور اعزام شده اند، یکی از بارزترین نمونه‌های دخالت عربستان سعودی در بحرین به شمار می‌رود، البته پاره ای گزارش ها تعداد این نیروها را تا 5000 برآورد می‌کنند.

موضوع الحاق بحرین به عربستان سعودی از دیگر زمینه‌های دخالت عربستان در بحرین برای سرکوب انقلاب مردمی این کشور به شمار می‌رود، این توطئه وقتی مطرح شد که حتی نیروهای سپر جزیره نیز در انجام مأموریت خود در پیشبرد انقلاب مردمی بحرین ناکام ماندند.

نقش تروریستی عربستان در سوریه

با اوج گرفتن بحران داخلی در سوریه فعالیت‌های تروریستی عربستان در این کشور نیز شدت گرفت، عربستان در این راستا از سویی با کمک‌های مالی و انسانی به ناامنی و آشوب در سوریه دامن زد و از سوی دیگر نیز در کنار قطر رهبری تقابل سیاسی عربی علیه این کشور را در دست گرفت.

بیش از یک سال پیش، حرف و حدیث غالب میان جریان سلفی سعودی درباره شیوه‌های کمک به افراد مخالف سوری بود و گزینشی بودن انتخاب افراد و مناطقی که این مخالفان از آنها نشات گرفته‌اند، مساله‌ای تصادفی نبود. هرجا عناصر وابسته به القاعده حضور داشتند، آن مکان به کانون کمک‌ها و بسیج نیرو و تبلیغ تبدیل می‌شد. برخی از مناطق، شهرها و حتی روستاهای سوری از نظر بیداری سلفی وهابی مکانی نمادین و خاص به شمار می‌روند، زیرا برخی از رهبران سلفی اصالتاً به این مناطق یا شهرها و روستاها وابسته‌اند.

جریان سلفی وهابی همواره آرزوی نابودی نظام کنونی سوریه و جایگزین شدن حکومتی سلفی مذهب را در سر می‌پرورانده است، بویژه اینکه دولت مقاوم این کشور یکی از حامیان اصلی جریان مقاومت در منطقه است که دستاوردهای این محور در خط مبارزه علیه استعمار غرب و دشمنی با رژیم صهیونیستی، سیاست وابستگی مطلق ریاض به استکبار غرب را بیش از پیش رسوا می‌کند. در سایه همین سیاست‌ها هر چند که پیروان سلفی گرایی در سوریه اقلیتی معدود هستند، اما دلارهای نفتی سعودی‌ها و ابزارهای تروریستی آن شامل القاعده موفق شدند در ماههای اخیر چهره سوریه را به یک کشور جنگ زده تبدیل کنند و بر اساس آمارهای رسمی سازمان ملل بیش از 60 هزار کشته روی دست سوری‌ها بگذارند.


در همین راستا شاهزاده احمد بن عبدالعزیز وزیر کشور عربستان چند ماه پیش بود که خبر از جمع آوری 72.33 میلیون دلار در جنبشی داد که هدف از آن حمایت از مردم سوریه ادعا شده است، البته این مبالغ هنگفت به دست افراد مسلحی می‌رسد که غیر از کشتار و خونریزی کار دیگری در سوریه انجام نمی‌دهند.


بر پایه این گزارش، ملک عبدالله شخصا 20 میلیون ریال سعودی (5.3 میلیون دلار) به این جنبش کمک کرد، شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد عربستان نیز 2.6 میلیون دلار کمک کرده است.


عراق هم اکنون هسته اصلی دخالت‌های حکومت عربستان سعودی در خاورمیانه است، بر اساس شواهد و قرائن بسیار که دولت عراق نیز بارها به آن اشاره کرده، دولت عربستان سعودی مغز متفکر انفجارهای خونین عراق است؛ پول‌های عربستان و آموزش نیروهای القاعده سرنوشت تلخی را برای این کشور محروم رقم زده است.


هفته نامه «ساندی تایمز» در یکی از مطالب خود در سالهای اخیر در مورد فعالیت های تروریستی عربستان در عراق نوشت که نیمی از تروریست‌هایی که در پایگاه آمریکایی کروبر عراق بازداشت هستند، عربستانی تبارند، این هفته نامه تاکید کرد: نوار صوتی با صدای شیخ صالح اللحیدان مسئول عالی قضایی عربستان سعودی در اختیار دارد که وی در آن جوانان عربستانی را به انجام اقدامات تروریستی در عراق دعوت کرده است.

از زمان سقوط رژیم صدام در 9 آوریل سال 2003، سران گروه‌های وهابی و تشکیلات وابسته به آنها با اظهارات خود تلاش کردند فضای سلفی را با امواجی از تحریک بر ضد معادله حاکمیت پس از سقوط صدام، ایجاد کنند. آن‌ها به بهانه «دفاع از اهل سنت عراق» با زبانی سرشار از طائفه‌گرایی و فتنه انگیزی به جریان سازی پرداختند تا جایی که رسانه‌های سعودی به اسیری در دست خواسته‌ها و اظهارات طائفی این افراد تبدیل شد. در این میان بسیج نیروهای جنگجو و صدور فتواهای تکفیری و تشکیل ستادهای حمایت مالی از گروه‌های وابسته به القاعده به عراق منتقل شد و کشتار مردم عراق از نظامیان گرفته تا غیرنظامیان و زنان و مردان و کودکان و سالمندان و شیعی‌ها و سنی‌ها و مسلمانان و مسیحی‌ها آغاز شد و عرصه‌های حیاتی جامعه نظیر مدارس، خیابان‌ها، نیروگاه‌های برق، پل‌ها، منابع آب و حتی کودکستان‌ها به جبهه عملیاتی این کشتارها تبدیل شد.

عبدالخالق حسین متفکر و نویسنده عراقی رابطه سعودی با تروریسم را دو روی یک سکه می داند. این نویسنده عراقی از یکی از مقامات آمریکایی نقل می کند که سعودی ها 87 میلیارد دلار در طول دو دهه گذشته برای گسترش وهابیت در جهان خرج کرده است.


روزنامه «لس آنجلس تایمز آمریکایی» در پژوهشی با عنوان «نقش سعودی در تروریسم» می نویسد: «عربستان سعودی منبع صادرکننده دلار و جنگجویان القاعده است، به طوری که سازمان القاعده در عراق بزرگترین خطر برای امنیت عراق شمرده می شود». روزنامه «الجریده» نیز در مقاله ای می نویسد که 45% کلّ ترویست‌هایی که به افراد غیرنظامی و نیروهای امنیتی عراق حمله می کنند، سعودی هستند.


سرعت انقلاب مصر و سقوط دیکتاتور دهها ساله در این کشور در عرض کمتر از یک ماه گرچه برای آزادی و دموکراسی در منطقه اتفاقی خوشایند به شمار می رفت، اما برای رژیم هایی مانند عربستان کابوسی وحشتناک به شمار می رفت. در همین راستا عربستان در مرحله بعد از انقلاب تلاش گسترده خود را برای مهار انقلاب و مصادره آن به نفع خود آغاز کردند. ریاض با هزینه‌های میلیاردی خود از آغاز انقلاب در مصر به دنبال این بود که نسخه شکست خورده خود در تعریف افراطی و ساختگی از دین و حاکمیت اسلامی را به خورد مردم مصر نیز بدهد که البته این تلاش ها با شکست سلفی ها در انتخابات مصر به بن بست خورد.

در واقع عربستان نفوذ فریبنده از طریق ابزارهای اقتصادی و جریان وهابی را جایگزین رویارویی مستقیم کرد و از این حیث با غرب متحد شده تا نه تنها انقلاب مصر بلکه سایر انقلاب‌های عربی در لیبی و یمن و بحرین را نیز ناکام سازد، چرا که سعودی ها می دانستند که روند پرشتاب انقلاب های عربی ناشی از بیداری اسلامی در صورت ادامه، خیلی زود دامن خود این کشور را نیز می گیرد. نگرانی عربستان از برقراری ارتباط مستحکم میان مصر انقلابی و انقلاب اسلامی ایران از دیگر مسایلی است که پای دیپلمات‌های سعودی را به قاهره باز کرد.

این موضوع از سفرهای متعدد سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان سعودی به مصر قابل مشاهده است، سعود الفیصل بعد از انقلاب مصر چهار بار به این کشور سفر کرده است، وی در این سفرها با مقامات شورای نظامی دیدار کرده و پیشنهاد کرده که در قبال عدم محاکمه مبارک، عربستان 6 میلیارد دلار به این کشور کمک خواهد کرد.

تامین‌ هزینه‌های سازمان‌های مدنی و به خدمت گرفتن افراد و مزدورانی که اندیشه‌های وهابی در سر می‌پروانند و واداشتن آنها به ایجاد فتنه و اختلافات داخلی در مصر و ایجاد هرج و مرج داخلی و تلاش جهت بازگرداندن عناصر رژیم سابق از ترفندهایی است که سعودی ها با تامین مالی هزینه های آن برای غلبه بر انقلاب مصر در پیش گرفته اند. شبکه های پییچیده سلفی در مصر با دریافت کمک حدود 25 میلیارد دلاری از عربستان جریان سازی التقاطی را به راه انداخته اند که شامل حدود 36 شبکه تلویزیونی و ماهواره‌ای، 20 هزار مسجد و 20 هزار جمعیت خیریه است.

عربستان سعودی در قفقاز، آذربایجان و آسیای میانه نیز فعال است و در ترورهای صورت گرفته در منطقه چچن نقش عمده‌ای را بازی کرده است. این توطئه‌ها عمدتا از طریق پاکستان و افغانستان برنامه ریزی می شود و دامنه آن تا کشورهای شمال آفریقا، خاورمیانه و شبه قاره هند نیز می رسد.

نقش تروریستی عربستان در سومالی و الجزایر

دولت عربستان به صورت آشکار در دو کشور عربی آفریقایی سومالی و الجزایر دخالت مستقیم دارد. گروهی به نام «عدالت‌گستران جوان اسلامی» در سومالی هم اینک به منبع اصلی تشنج و ناآرامی در این کشور و ایجاد بی‌ثباتی در شمال آفریقا تبدیل شده‌اند که توسط حکومت اریتره که از سوی ریاض مورد حمایت قرار دارد، تقویت و دست به اعمال خشونت‌آمیز می‌زنند.

سازمان های تروریستی نظیر القاعده همچنین با داشتن تروریست هایی در تمام جهان قادر است تا هدف های متفرقه ای را در هر کشور جهان مورد حمله قرار دهد، این اهداف البته بر اساس راهبردهای عربستان و غرب بویژه آمریکا تعیین می شود. به عنوان مثال القاعده در تاریخ موجودیت خود با وجود ادعاهایی که دارد، هرگز اهداف صهیونیستی را هدف حملات تروریستی خود قرار نداده است.

پس از این که زمزمه های انتشار سندی 28 صفحه‌ای از نقش عربستان سعودی در حادثه 11 سپتامبر منتشر شد حالا سعودی ها آمریکا را تهدید کرده اند که در صورت انتشار این سند میلیاردها دلار سرمایه این پادشاهی که نزد آمریکا است را به فروش خواهد رساند.

در طول هفته های گذشته دولت و برخی ار نمایندگان کنگره تلاش زیادی کرده اند که جلوی انتشار این سند را بگیرند و تهدید سعودی باعث شدت گرفتن بحث ها میان مقامات آمریکایی شده است تا جایی که مقامات دولتی به سناتورها هشدار داده اند در صورت انتشار این سند شاهد یک زلزله اقتصادی خواهند بود.


افشای نفش عربستان در 11 سپتامبر همزمان با تنش‌های پنهانی کاخ سفید و کنگره

عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی با سفر به آمریکا به آنها هشدار داده بود که درصورت انتشار این سند عربستان 750 میلیارد دارایی خود نزد خزانه داری و دیگر نهادهای آمریکایی را پیش از آن که دادگاه های آمریکا بتوانند آن ها را بلوکه کنند، از این کشور خارج می کند.

با این حال بسیاری از تحلیل گران اقتصادی معتقدند آن گونه که عادل الجبیر تهدید کرده است، کار فروش و خروج دارایی های عربستان از آمریکا به این سادگی ها امکان پذیر نیست و در صورت انجام آن نیز، اقتصاد تحت فشار عربستان فلج خواهد شد اما تهدید وی نشانه ای است از افزایش تنش میان پادشاهی عربستان و آمریکا. دقیقا به خاطر همین افزایش تنش است که دولت آمریکا برای جلوگیری از انتشار این سند لابی فراوانی انجام داده است تا جایی که خانواده قربانیان 11 سپتامبر و برخی از قانون گذاران آمریکایی از این تلاش دولت به خشم آمده اند.

همسر یکی از قربانیان 11 سپتامبر که عضو گروه متقاضی انتشار این سند نیز هست به یک روزنامه آمریکایی گفته است: «تعجب آور است که دولت آمریکا به جای پشتیبانی از مردمش، از عربستان حمایت می کند.»

زمانی که این داستان بالا گرفت اوباما رئیس جمهور آمریکا برای دیدار با ملک سلمان پادشاه سعودی عازم ریاض شد اما اطلاعاتی در دست نیست که آیا انتشار این سند 28 صفحه ای بخشی از مذاکرات این دو بوده یا خیر. سخنگوی سفارت سعودی در آمریکا هم از پاسخ به سوالی در این مورد خودداری کرد.

در کنار فشارهای سناتورها به دولت برای انتشار این سند، صداهای مختلفی از کنگره آمریکا در مخالفت با اتحاد چندیدن دهه ای با عربستان در حال شنیده شدن است تا جایی که هفته پیش دو سناتور آمریکایی لایحه ای را پیشنهاد دادند که به موجب آن فروش سلاح به عربستان که طی دوره اوباما افزایش پیدا کرده، ممنوع می شود.


در قانون تصویب شده سال 1976 برخی معافیت های قضایی به اتباع دیگر کشورها در آمریکا داده شد و به همین دلیل برخی نمایندگا سنا در لایحه ای به دنبال شفاف کردن این موضوع هستند که این معافیت ها تنها به افراد و نهادهایی تعلق می گیرد که در عملیات های تروریستی علیه آمریکایی ها شرکت نکرده باشند. اگر این لایحه در دو مجلس سنا و نمایندگان تصویب شود و به امضای اوباما برسد، آن گاه راه برای انتشار سند و مجازات افراد عربستانی دخیل در 11 سپتامبر باز می شود.


اما دولت آمریکا با این قانون مخالفت کرده است چرا که معتقد است اگر به تصویب برسد راه را برای تلافی دیگر کشورها نسبت به اتباع آمریکایی باز خواهد کرد.

در جلسه محرمانه ای که مشاور وزیرخارجه آمریکا و یک مقام ارشد پنتاگون در آن سخنرانی کردند، هشدار داده شد که تصویب این لایحه از سوی کنگره می تواند سربازان و مردم آمریکا در نقاط مختلف جهان را در معرض خطر و اقدامات تلافی جویانه قرار دهد.

روابط آمریکا و سعودی در چند سال گذشته به دلایل مختلفی از جمله امضای توافق هسته ای با ایران و نیز جنگ سوریه با تنش هایی روبه رو بوده است. باید دید کنگره جمهوری خواهان، بر رابطه اوباما با پادشاه سعودی ضربه ای دیگر وارد خواهد کرد یا اوباما می تواند چند ماه باقی مانده ریاست جمهوری خود را با خیالی راحت از توطئه های متقابل سعودی به پایان برساند.

پس از ماه‌ها بحث و جنجال بر سر انتشار اسناد مربوط به نقش عربستان در واقعه 11 سپتامبر (موسوم به اسناد 28 صفحه) کنگره آمریکا رأی به انتشار این اسناد داد. با این حال این گزارش باز هم کامل و جامع نیست و به نظر می‌رسد بخش‌های مربوط به نقش سعودی‌ها از آن حذف شده باشد. کاخ سفید در نخستین واکنش به این موضوع گفته که اسناد مذکور نشان می دهد، عربستان سعودی هیچ نقشی در ترتیب دادن واقعه مذکور نداشته است. گفته می‌شود، هنوز بخش‌هایی از این گزارش تازه منتشره، به رنگ سیاه است و اطلاعات آن قابل خواندن نیست.

«جاش ارنست»، سخنگوی کاخ سفید در این زمینه اظهار داشت: «این اسناد آنچه ما از مدت‌ها پیش می‌گفتیم، تأیید می‌کند». وی مدعی شد، بنا بر اسناد مذکور، عربستان سعودی نقشی در 11 سپتامبر نداشته است.

این در حالی است که از مدت‌ها پیش و همزمان با آغاز بحث‌ها درباره انتشار «28 صفحه»، دولت عربستان سعودی به شدت نسبت به این امر واکنش نشان داده و حتی تهدید کرده بود که در صورت انتشار این اسناد، در روابط اقتصادی خود با آمریکا بازنگری خواهد کرد. به این ترتیب، مشخص بود که این اسناد ناگفته‌های مهمی را درباره نقش عربستان در واقعه مذکور در خود دارد. با این حال، اظهارات ارنست پس از این همه جنجال را می‌توان نشانه‌ای دانست، مبنی بر اینکه چون دولت آمریکا از یک سو نمی‌توانسته در مقابل فشار افکار عمومی برای انتشار اسناد مقاومت کند و از سوی دیگر، نمی‌خواسته در روابط خود با سعودی‌ها خللی ایجاد کند، به شکلی مدیریت شده و یا حتی تحریف شده این کار را کرده است.


طی چند ماه گذشته نیز عربستان توانست با تهدید قطع کمک مالی به سازمان ملل، نام خود را از میان ناقضان حقوق‌ بشر بیرون بکشد. «بان کی‌مون»، دبیرکل سازمان ملل چند روز پس از این ماجرا، از خبرنگاران منتقد خواسته بود، به کودکانی فکر کنند که در صورت قطع کمک مالی عربستان، زندگی شان با مشکلاتی روبه رو می‌شد.

در اردیبهشت ماه سال 1395 مجلس نمایندگان آمریکا با تهدید عربستان به بیرون کشیدن 700 میلیارد دلار از اقتصاد آمریکا، دیگر پی تصویب طرح ضدسعودی نرفت. اگر آن طرح تصویب می‌شد، خانواده قربانیان آمریکایی حادثه 11 سپتامبر حق پیدا می‌کردند از دولت عربستان سعودی به خاطر حمایت از تروریست‌ها شکایت کنند و دستگاه پلیسی و اطلاعاتی آمریکا موظف می‌شد، در خصوص نقش سعودی‌ها در این ماجرا تحقیق کند.

بلافاصله پس از انتشار 28 صفحه باقی‌ مانده که بخش‌هایی از آن قلم گرفته شده و ناخوانا بود، «عبدالله بن فیصل» سفیر عربستان در آمریکا از انتشار این گزارش «استقبال» کرد و گفت: «امیدوارم این بخش از گزارش، شک و شبهه‌های پیرامون نقش کشور من در حملات 11 سپتامبر را برطرف کن.»

بر خلاف اظهارات جاش ارنست، محتوای اسناد منتشره حاکی از آن است که برخی اتباع سعودی مرتبط با دولت عربستان، به هواپیماربایانی که واقعه 11 سپتامبر را رقم زدند، کمک کرده بودند. بر اساس این گزارش، هواپیماربایان در زمان حضور خود در آمریکا، با افراد مذکور در ارتباط بوده و احتمالاً از آن‌ها کمک دریافت کرده‌اند. این گزارش همچنین به ارتباط برادر ناتنی اسامه بن لادن (سرکرده پیشین القاعده) که در واشنگتن بوده با دولت سعودی اشاره دارد.


14 سال سری نگهداشتن گزارش تحقیق اتهام عربستان همراه با تهدید متقابل به خروج سرمایه، ماراتن دید و بازدیدهای متقابل مقامات بلندپایه سعودی وآمریکایی، همه و همه مفاهیم سیاسی نامعلومی ازحادثه 11سپتامبر هستند که با وجود مشکوک بودن صورت مساله به دستاویزی برای تهدید، تطمیع و حمله به چند کشور مسلمان تبدیل شده است اما درنهایت عربستان را تبرئه کردند.

تحلیل گران سیاسی معتقدند: «اگر عربستان از دست داشتن در این حادثه مبرا بوده پس دلیل سری نگاه داشتن 14 ساله بخشی از اسناد آن، چه بوده که هر دو کشور آمریکا و عربستان نسبت به انتشار آن واکنش نشان داده و تا مرحله تهدید یکدیگر نیز پیش رفته اند.»

تهدیدهای عادل بن جبیر وزیر امور خارجه عربستان در ماههای گذشته نسبت به انتشار این اسناد که اکنون از اعلام برائت آن سر از پا نمی شناسد اتفاق معقول و قانع کننده ای برای افکار عمومی جهانیان نیست.»

مقامات سعودی که تا پیش از این با زبان تهدید در مقابل انتشار این اسناد سخن می گفتند اکنون اینگونه خود را خوشحال وانمود می کنند که به مبرا بودن خود اطمینان داشتیم.

اگر یک نفر از این عوامل 11 سپتامبر ایرانی بود دولت آمریکا ادله مثبته کافی برای کشاندن پای ایران به محاکمه در سازمان امنیت را فراهم می کرد اما با وجود اینکه 15 تن از 19 عامل این حادثه عربستانی بودند و ادله‌ای هم وجود دارد که برخی شاهزادگان سعودی به عوامل آن کمک مالی کرده اند با این حال حکم تبرئه سعودی ها را صادر می کنند.


روزنامه عربی زبان «رای الیوم» در این رابطه می نویسد: «آمریکا، عربستان را از دست داشتن در این حادثه تبرئه کرد اما آیا این پایان کار خواهد بود؟ یا اینکه بنا به ضرورت زمانی این تصمیم گرفته شده و اگر عربستان بی گناه بوده دلیل مخفی ماندن این اسناد و انتشار پس از 14 سال و حل شدن ناگهانی مشکل مخفی ماندن آن چه بوده است؟»


در این روزنامه آمده است بی تردید حاکمان سعودی از تبرئه شدن از این حادثه بسیار احساس خوشحالی می کنند حادثه ای که ماه ها است در کش و قوس بین مقامات دولت وکنگره آمریکا و شاهزادگان سعودی باقی مانده و یکی به انتشار اسناد و دیگری به خروج سرمایه ده ها میلیارد دلاری خود در صورت انتشار، تهدید می کرده است.

مقامات سعودی تهدید کردند در صورتی که این اسناد منتشر شود دست به انتقامی اقتصادی که خروج 120 میلیاردها دلار سرمایه خود از این کشور است دست می زنند و مسلما بهمژین دلیل بوده که این اسناد تا کنون منتشر نشده اند.

اکنون نیز که این اسناد منتشر شده بخش های حذف شده دیگری درآن وجود دارد که شاید سال ها بعد با استناد به آن، زمینه باجگیری دیگری برای آمریکایی ها فراهم شود.

در مدتی که مقامات دولتی و اعضای کنگره آمریکا تهدید به انتشار این اسناد می کردند «محمد بن سلمان» شاهزاده جوان و بی تجربه سعودی که سمت جانشین ولیعهدی را برعهده دارد و «عادل بن جبیر» وزیر امور خارجه این کشور و از طرف مقابل «باراک اوباما» و دیگر مقام های آمریکایی، سفرهای مکرر و متعددی به واشنگتن و ریاض داشتند تا بتوانند زنجیره بده بستان های سیاسی و مالی برای این موضوع را تکمیل و برای آن تدبیری بیاندیشند.


سعودی ها تلاش های فراوانی کردند تا با وعد و وعیدهای فراوان، آمریکایی ها را از انتشار آن بازدارند کما آنکه حداقل بعد از مرحله اول (14 سال سری بودن آن) توانستند چند ماهی نیز از انتشار آن جلوگیری کنند و در نهایت بخش هایی را که مربوط به سعودی ها است را از آن بزدایند و سپس آن را منتشر نمایند.

برخی تحلیل گران نیز برائت عربستان در این شرایط زمانی را مرحله‌ای موقتی از مراحل اخاذی آمریکایی ها از شاهزادگان سعودی می دانند که مسلما در مراحل آینده اصل سند مجددا مطرح خواهد شد تا سعودی ها مبالغ بالاتری پیشنهاد بدهند.


روزنامه رای الیوم در این رابطه نوشته است: «تبرئه حاکمان سعودی از این پرونده به معنی توقف تهدیدهای مقامات آمریکایی علیه آنها نیست بلکه این شیوه آمریکایی ها است که با ادعاهایی همچون سلاح های کشتار جمعی به عراق حمله کنند، با تهمت لاکربی دولت معمر قذافی را با زود و بهتان مورد هجوم قرار دهند در حالی که او از این اتهام ها مبرا بود ومسلما اگر آمریکایی ها بخواهند به برکت اتهامات دیگری می تواند بر همه منابع مالی عربستان که حدود 120 میلیارد دلار است و در خزانه های آمریکا به ودیعه گذاشته شده مستولی شوند و حتی اگر مقامات سعودی بخواهند آن را خارج کنند می توانند با تصویب قانونی از خروج آن جلوگیری کنند.»

آمریکایی ها که قابل اطمینان نیستند از همپیمانان عرب خود به عنوان وسیله ای برای حفظ منافع خود و یا از درآمدهای نفتی آنها به هر نحوی که بخواهند استفاده می کنند.

تبرئه عربستان قطعا موقتی و تنها برای چند هفته یا چند ماه و در مقابل وعد و وعیدهایی صورت گرفته است و البته با توجه به سابقه آمریکایی ها، ما حق اینگونه قضاوت کردن را داریم.

خواه ناخواه تحلیلگران سیاسی جهان می فهمند که هم در پشت پرده محکومیت عربستان و هم در صورت تبرئه آنها از دست داشتن در حادثه 11 سپتامبر از سوی مقامات آمریکایی دلایل سیاسی ویژه ای وجود دارد، دلایل متقنی که تا چند هفته پیش کنگره آمریکا در حد یقین با استفاده از آنها از اتهام عربستانی ها سخن می گفتند اما به یک مرتبه و ناگهانی از این اتهام تبرئه می شوند.


تحلیلگران سیاسی معتقدند که روابط دو کشور آمریکا و عربستان از دوران اوج به دوران اضطرار تنزل یافته است جایی که دو کشور بجای روابط دوستانه سیاسی 70 سال گذشته به دورانی رسیده اند که از روی اضطرار با پاداش های کلان و تهدید، رابطه خود را ادامه می دهند و به قول مفسران سیاسی روابط دو کشور هرگز به دوران ماه عسل پیشین بازنخواهد گشت.


گزارش 28 صفحه‌ای حملات 11 سپتامبر که از سال 2002 تا کنون قید محرمانه داشته است، در فواصل زمانی مختلف جنجال برانگیز می‌شود به ویژه اینکه اخیرا درخواست برای برملا کردن آن افزایش یافته است. گزارش 28 صفحه‌ای که از سوی نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات در مورد حملات 11 سپتامبر به برج های تجاری آمریکا تهیه شده است، در حالی همچنان محرمانه باقی مانده که در فواصل زمانی مختلف بحث و جدل بر سر آن شدت می گیرد و به مثابه آتش زیرخاکستر است.

سوال آمریکایی ها در مورد عوامل حملات 11 سپتامبر 2001 اغلب با گزارش محرمانه کنگره در سال 2002 در خصوص این حملات گره خورده است به این معنی که این گزارش همچنان محرمانه باقی مانده است و رمزگشایی از آن می تواند بسیاری از اما و اگرها و احتمالات را پاسخ داده و تکلیف نهایی آن را روشن کند.

داستان این گزارش زمانی آغاز شد که کنگره آمریکا در سال 2002 گزارش مفصلی از حملات 11 سپتامبر تهیه کرد اما جرج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا دستور داد 28 صفحه از این گزارش مفصل محرمانه باقی بماند؛ 28 صفحه ای که به احتمال ارتباط این حملات با سران سعودی اشاره دارد.

از آن زمان بحث و جدل زیادی بر سر این موضوع مطرح شده است که مضمون این 28 صفحه چیست؟ چرا قید محرمانه بودن آن حذف نمی شود؟

اخیرا خانواده قربانیان حملات 11 سپتامبر نیز بر لزوم حذف قید محرمانه از این گزارش تاکید کرده و توضیح روشن در خصوص این حملات و عوامل آن را خواستار شدند.


حرف و حدیث در مورد گزارش 28 صفحه ای زمانی کلید خورد که شبکه سی. بی. اس آمریکا در برنامه «60 دقیقه» با پخش یک گزارش در مورد حملات 11 سپتامبر از اسناد جدیدی پرده برداشت که به نقش عربستان در حملات سپتامبر 2001 اشاره داشت.


این شبکه در برنامه مزبور، اسناد محرمانه معروف به اسناد 28 صفحه ای را مورد تحلیل قرار داد به این ترتیب که مصاحبه ای را با فرادی ترتیب داد که به نحوی از اطلاعات موجود در گزارش 28 صفحه ای با خبر بودندد. یکی از این افراد، سناتور سابق « باب گراهام» است.

باب گراهام سناتور سابق آمریکایی ریاست کمیته تحقیقات در مورد حوادث 11 سپتامبر را برعهده داشت و عضو کمیته تحقیقات مشترک با مجلس سنا درباره شکست جاسوسی آمریکا در جریان  حوادث یازدهم سپتامبر بود.

وی در این برنامه درباره مجموعه افرادی صحبت کرد که احتمال دارد در زمان اقامت عوامل حادثه 11 سپتامبر در آمریکا، از آنان  حمایت کرده باشند.

گراهام همچنین در این برنامه گفت: « باور کردنی نیست کسانی که با  زبان انگلیسی هیچ آشنایی نداشته و و قبلا به آمریکا سفر نکرده اند و حتی تحصیلات دبیرستانی هم نداشتند، بتوانند بدون پشتیبانی از داخل آمریکا، چنین کار پیچیده ای را انجام دهند.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا به نظر شما عربستان، این پشتیبانی را انجام داده است، بدون درنگ گفت: « البته، و این پشتیبانی کاملا اساسی بوده است و عوامل مختلفی در این کار دست داشته اند.

گراهام توضیح داد که  دولت عربستان در کنار برخی طرف ها و جمعیت هایی که تحت پوشش جمعیت های خیریه فعالیت دارند، درحملات 11 سپتامبر دست داشتد اما به منظور حفظ روابط حساسی که بین آمریکا و عربستان وجود دارد و نیز با توجه به پول های سرشار سعودی از سال 2002  سعی شد تا نقش عربستان در این حادثه برملا نشود.

در همین ارتباط  «تیم رومر»، سناتور سابق آمریکایی از حزب دموکرات و سفیر آمریکا در هند هم اولین بار به عنوان عضو کمیته  تحقیقات مشترک و سپس به عنوان عضو کمیته 11 سپتامبر، این اسناد را خوانده است.

به گفته وی در این اسناد به احتمال حمایت رسمی و دولتی عربستان از دو نفر از عوامل این حوادث که در کالیفرنیای جنوبی اقامت داشتند، اشاره شده است و این اطلاعات به منظور بررسی در اختیار کمیته ی حقیقت یاب یازدهم سپتامبر قرار گرفت. اطلاعات موجود در گزارش  28 صفحه ای، همه را شگفت زده خواهد کرد.


عربستان در حمایت از جنبش های اسلامگرای افراطی سابقه طولانی دارد که نمونه آن دخالت در افغانستان در دهه هشتاد و در جریان جنگ با شوروی سابق بود به این معنی که عربستان با پشتیبانی آمریکا از گروه های اسلام گرای عربی که برای جنگ عازم افغانستان شده بودند، حمایت کرد.


در آن زمان بن لادن یکی از معروف ترین رهبران یکی از این گروه ها یا همان القاعده بود که در دهه نود اختلاف با عربستان موجب شد تابعیت سعودی او سلب شود.

به گفته «سیمور هرش» روزنامه نگار و خبرنگار معروف آمریکایی پرونده عربستان در حمایت از اسلامگرایان افراطی این علامت سوال را برای آمریکایی ها ایجاد کرد که آیا بین حملات 11 سپتامبر با عربستان ارتباط است؟

این شک و تردید و سوال های حاصل از آن موجب تحقیق و بررسی در این زمینه شد اما خلاصه گزارش هایی که در این خصوص منتشر شد این بود که دلیلی که نشان دهد عربستان در این حملات دست داشت، یافت نشد.

در یکی از این گزارش ها آمده است، با وجود اینکه این باور وجود دارد که عربستان سال های طولانی پشتیبان مالی القاعده بود، اما دلیلی مبنی بر دست داشتن دولت سعودی و یا گروههای وابسته به آن و حتی مسئولان سرشناس این کشور در تامین مالی این القاعده وجود ندارد.

در سال 1990 هنگامی که عراق کویت را هدف حمله قرار داد، ریاض از ارتش آمریکا خواست چند هزار نیروی خود را در خاک عربستان مستقر کند اما این درخواست خشم نهادهای مذهبی محافظه کار سعودی را به دنبال داشت زیرا از نظر آنان این اقدام به مثاب توهین به این نهادها و بی حرمتی به اماکن مقدس این کشور بود تا جایی که مسئولان این نهادها آشکارا اعلام کردند که از انتفاضه خشونت آمیز علیه حضور آمریکایی ها حمایت خواهند کرد.


در این شرایط بود که خاندان حاکم عربستان در تلاش برای جلب رضایت نهادهای مذهبی محافظه کار وزارتی را تحت عنوان وزارت امور اسلامی تشکیل داده و برخی از مسئولان این نهادها را به ریاست آن تعیین کردند حال آنکه این وزارت در قالب اقدمات بشردوستانه از انجمن های به ظاهر خیریه اسلامی حمایت می کردند اما واقعیت این بود که از برخی افراط گرایان اسلامی حمایت مالی بعمل می آوردند.


این درحالی بود که وزارت امور اسلامی عملا تحت نظارت دولت سعودی قرار نداشت بلکه به میزان زیادی یک نهاد مستقل بوده و دولت سعودی نیز به منظور جلوگیری از بروز هرگونه مشکل دست آن را کاملا باز گذاشته بود.

و اینجاست که باید پرسید آیا این امکان وجود دارد که برخی از مسئولان وزارت امور اسلامی سعودی که مستقل عمل می کنند، منابع مالی خود را برای حمایت از هواپیماربایان حملات 11 سپتامبر به کار برده باشند؟


در پاسخ باید گفت که در سال های اخیر برخی اخباری که هنوز تایید نشده است، منتشر شد که از ارتباط احتمالی این وزارتخانه و هواپیما ربایان حکایت دارد.

به عنوان مثال یک سعودی که در آمریکا زندگی می کند و با وزارت امور اسلامی ارتباط دارد هزینه آپارتمانی را که دو تن از هواپیماربایان حملات 11 سپتامبر در آن اقامت داشتند، تامین کرد.


این جزییات به اضافه مستقل بودن وزارت امور اسلامی تئوری حمایت برخی مسئولان سعودی از عوامل حملات 11 سپتامبر  را قوت می بخشد در نتیجه هرچند این احتمال تایید نشده است اما بعید نیست.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :