موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/97835 :کد

اردوغان و انتقام اسدی

محمد پارسا نجفی

  ﺳﻪشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۵ — ۲۱:۱۹
تعداد بازدید : ۷۲۱   
 تحلیل ایران -اردوغان و انتقام اسدی

ارتش سوریه و متحدانش توانستند مردم این کشور را بیدار کنند تا با درک درست از شرایط به جای فرار و وحشت، به نبرد با مشکلات برخیزند.

ارتش سوریه و متحدانش توانستند مردم این کشور را بیدار کنند تا با درک درست از شرایط به جای فرار و وحشت، به نبرد با مشکلات برخیزند.


این روزها سوریه در مسیری قرار دارد که می تواند سرنوشت نه تنها سرزمین اش بلکه بخش زیادی از آینده منطقه را تغییر دهد؛ 5 سال قبل دولت آنکارا به سرعت و سهولت در امور داخلی همسایه جنوبی اش دخالت کرد و از تبدیل شدن جرقه های اختلاف به آتش جنگ داخلی در این کشور نه تنها نهراسید که به شعله ور شدن آن کمک شایانی کرد.ویرانی، آوارگی و مرگ تنها گوشه هایی از ارمغان این دخالت ها بود.


شاید آن روزها کسی حتی تصور نمی کرد با همه بدبختی هایی که برای مردم دردمند سوریه فراهم شد، روزی فرا رسد که آنها از بحران روسفید خارج شده و بتوانند از آنانی که باعث و آمر این مصیبت ها بودند انتقام گیرند. اما ظاهرا این روزها در حال نزدیک شدن است.


نیروهای ارتش سوریه و متحدانش توانستند در عرصه میدانی دو اقدام مهم برای تامین امنیت کشور انجام دهند ؛ اول اینکه به فعالیت وهابیان در ریف دمشق پایان دادند و به تدریج آنان را وادار به تسلیم یا انتقال به شمال سوریه کردند.


دوم اینکه مهمترین شهر در اشغال تروریست های وهابی را محاصره کرده و با شکستن کمر تکفیری ها در منطقه غرب حلب اکنون به سمت ادلب در حال پیشروی هستند. جالب تر اینکه این تروریست ها دیگر نیرویی ندارند تا بتوانند به این شکست ها پاسخ دهند یا در منطقه ای جدید اقدام مهم و گسترده ای انجام دهند. نمونه آن نیز در گشودن جبهه جدید سپس شکست های حما هویداست.


اما این موفقیت ها چند عامل مهم داشت؛
اول اینکه ارتش سوریه و متحدانش توانستند مردم این کشور را بیدار کنند تا با درک درست از شرایط به جای فرار و وحشت، به نبرد با مشکلات برخیزند و حتی زنان سوری را می توانید در خط مقدم این درگیری ها ببینید که شجاعانه می جنگند و تقریبا همه می دانند که چه می خواهند و چه باید بکنند. موفقیت های حلب ، دمشق و حمص   حتی تا حدی درعا به همین دلیل است.


الگو برداری مردم سوریه از گروه های مقاومت مانند حزب الله موجب شد تا شاهد پیروزی در سخت ترین جنگ حال حاضر در غرب حلب باشیم که طی چند هفته بیش از هزار تروریست نخبه، ورزیده و مجهز را راهی جهنم کرد.


دوم درگیر شدن عربستان در باتلاق یمن و مشکلات داخلی میان شاهزاده ها که توان عملیات خرابکاری در منطقه و از جمله در سوریه را از ریاض سلب کرده است. به همان میزان نیز توان عملیاتی و قدرت سیاسی گروه های وهابی مانند داعش و جفش که از این رژیم ارتزاق می کردند کاهش شدید یافته است.  


سوم و مهمترین مساله اینکه، دولت سوریه با یک محاسبه کاملا منطقی و عاقلانه نه تنها خودمختاری کردها را در شمال به رسمت شناخت بلکه آنان را یاری کرد تا با گروه های تروریستی وهابی مانند داعش ، النصره، نورالدین الزنکی ، احرار شام ، جیش الاسلام و .... مقابله کرده و مناطق کردنشین از محله های اعزاز در شمال غرب سوریه تا شمال رقه در شرق این کشور را از اشغال تکفیری ها برهانند. غیر از شهرهای جرابلیس و الباب که محل درگیری شدید تکفیری ها مورد حمایت ترکیه با کردهاست .


شدت ترس آنکارا از تشکیل خط کردی از حسکه در شرق تا اعزاز در غرب موجب شد تا ترکیه برای ایجاد یک رخنه در مرکز این خط از همه تروریست هایی که در سوریه فعالیت داشتند بخواهد نیروهای شان را به مناطق جرابلیس و الراعی اعزام کنند. همین امر توان نظامی حقیقی آنها را در مقابله با ارتش سوریه و متحدانش به شدت کاست. پس بخشی از نیروها در حلب نابود شدند، بخشی برای حفظ مناطق ادلب و غرب استان حلب در لاک دفاعی رفتند و بخش دیگر برای جنگ با کرده به نفع ترکیه  به شهرهای مورد نزاع منتقل شدند.


 همین امر و تشدید فشار ارتش و متحدانش موجب شد تا در سایر مناطق امید تروریست ها به یاس تبدیل شده و تسلیم شوند. ساده نیست دژهایی مانند معظمیه و دوما بیش از 5 سال در نبرد با دولت مرکزی بوده و به سهولت امنیت دمشق ، فرودگاه و .... را مختل می کردند ، حالا تسلیم می شوند بدون درگیری.پس مردم و ارتش سوریه توانسته اند بر مشکلات فائق آیند و اگر از فرصت ((اشغل الظالمین به الظالمین)) در شمال حلب نهایت استفاده را کرده و کار تروریست ها را در ادلب و حلب تمام کنند دیگر می توان به سوریه بعد از جنگ اندیشید اما جنگ تازه برای حامیان تروریست ها آغاز شده است.


تکفیری هایی مانند داعش در حال نقل مکان از عراق و شام به مام میهن در نجد و حجاز هستند و ترکیه باید با فعالیت گروه های قومی مانند کردها این بار در داخل مرزهایش مقابله کند. آشکارا می توان گفت دولت بشار اسد برای بعد از جنگ برنامه های زیادی جهت انتقام گرفتن از آنکارا را برنامه ریزی کرده و حالا نوبتی هم باشد اشخاصی مانند اردوغان هستند که باید بحران های واقعی و نه کودتای ساختگی را تجربه کنند . ای کاش آنان هوشیار تر بوده و فریب دشمنان منطقه را نخورده بودند و صداقت را به عداوت و تعامل را به تقابل تبدیل نکرده بودند.

                               

  محمد پارسا نجفی
 
  آدرس ایمیل : parsanajafi@outlook.com
  آدرس سایت/وبلاگ:
پیامهای بازدید کنندگان
  شریف
  چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۱:۰۳
خود کرده را تدبیر نیست. ترکیه در آتشی دست و پا می زند که خود افروخته است. شاید آن زمان که اردوغان در رویای خود امپراطوری جدید عثمانی را به تصویر می کشید هیچ وقت فکر نمی کرد از بزرگترین متحدانش رو دست بخورد و همسایگانش بر علیه وی متحد شوند تا آنجا که مقدمه برکناری او را نیز فراهم کنند. اردوغان بعد از کودتا مثل مار زخم خورده ای است که برای اعاده حیثیت تلاش می کند . البته جنگ با کردها عبث خواهد بود زیرا آنها برای کردستان واحد می جنگند. رجب این را خوب می داند ولی به روی خود نمی آورد.


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :