موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست جنگل

a/97959 :کد

0

تصویب طرح تنفس جنگل‌ ها در کمیسیون کشاورزی مجلس

  ﺳﻪشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۸:۵۱
تعداد بازدید : ۷۰۳   
 تحلیل ایران -تصویب طرح تنفس جنگل‌ ها در کمیسیون کشاورزی مجلس

مساحت جنگل‌های کشور از ۱۸ میلیون هکتار به ۱۴ میلیون کاهش پیدا کرده است.

 
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه تنها ۷ درصد مساحت کشور را جنگل تشکیل می‌دهد، گفت: مساحت جنگل‌های کشور از ۱۸ میلیون هکتار به ۱۴ میلیون کاهش پیدا کرده است.
 

به گزارش تحلیل ایران، علی‌محمد شاعری در گفت وگو با خانه ملت، از تخریب و بهره‌برداری بی‌رویه از جنگل‌ها و منابع طبیعی کشور انتقاد کرد و افزود: این موضوع باعث شده سرانه جنگل در کشور نسبت به دنیا بسیار پایین‌تر باشد به طوری که مساحت جنگل‌های کشور از 18 میلیون به 14 میلیون هکتار کاهش پیدا کند.

وی با بیان اینکه 14 میلیون هکتار باقی مانده از جنگل‌های کشور وضعیت مناسب و مطلوبی ندارند، تصریح کرد: از این رو برای ادامه حیات طبیعی، حفاظت و احیای مجدد جنگل‌ها به ویژه جنگل‌های شمال کشور ضروری است در یک مدت زمان مشخص به جنگل‌های کشور تنفس داده شود تا بهره برداری از جنگل‌ها قطع و فرصت احیای و تجدید حیات دوباره پیدا کنند. هرچند در بسیاری از نقاط دنیا مانند چین و ژاپن بهره برداری از جنگل‌های شیب‌دار ممنوع شده اما در ایران علیرغم آنکه اکثر جنگل ها در مناطق شیب‌دار قرار داشته و  عمق خاک در این مناطق بسیار اندک است و در صورت بهره برداری با کوچکترین بارندگی دچار فرسایش و رانش خاک و بروز سیلاب های خطرناک می شود اما به این موضوع توجه چندانی نشده است.

وی با تاکید بر اینکه جنگل‌های کشور نقش مهمی در آبخیزداری، حفاظت از منابع آب، خاک و  تولید آب و اکسیژن ایفا می‌کنند، یادآور شد: علاوه بر این در رونق صنعت گردشگری، پایداری اقتصاد، تولید محصولات کشاورزی و همچنین توسعه پایدار کشور نقش عمده‌ای دارند.شاعری با بیان اینکه تنها 7 درصد مساحت کشور را جنگل تشکیل می دهد، گفت: متاسفانه سرانه جنگل در کشور به دلایلی مانند تخریب و بهره برداری بی رویه بسیار پایین است از این رو نباید به گونه ای پیش رویم که با اقدامات غیرکارشناسی جنگل ها مورد بهره برداری بی رویه قرار گرفته و این 7 درصد باقیمانده را هم در آینده ای نزدیک از دست رفته و ایران به کشور بدون جنگل تبدیل شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس دهم، ادامه داد: ایران بدون جنگل محیط زیست خود را به طور کامل از دست داده و با بی آبی شدید مواجه خواهد شد که این بی آبی نابودی کشاورزی، مهاجرت ها و در نتیجه نابودی کشور را در پی خواهد داشت.نماینده مردم بهشهر، گلوگاه و نکا در مجلس دهم، با بیان اینکه توسعه اجتماعی و اقتصادی کشور در گرو حفظ منابع طبیعی و جنگل های کشور است، تصریح کرد: در صورتی که جنگل های کشور از بین بروند توسعه کشور دچار چالش اساسی و غیرقابل جبران خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه کمیسیون کشاورزی با همکاری کارشناسان، دانشگاهیان و همچنین استعانت از رهنمودهای مقام معظم رهبری در پی آن است که یک دوره تنفس طولانی مدت را برای جنگل های کشور لحاظ کند، یادآور شد:  با این روند حداقل سالانه 20 درصد از بهره برداری از جنگل‌های شمال در یک دوره 5 ساله کاهش یعنی تا پایان برنامه ششم توسعه بهره برداری از جنگل های شمال به صفر می رسد.

وی با تاکید بر اینکه برای تنفس جنگل ها می‌توان نیاز چوبی کشور را از طریق واردات با تعرفه گمرکی صفر تامین کرد، گفت: همچنین از طریق توسعه زراعت چوب، کشت درختان زودبازده و سریع الرشد در اراضی شیب دار و اقلیم های با آب و هوایی مناسب، تغییر سبک زندگی و همین طور مدیریت و تغییر الگوی مصرف، نیاز چوبی کشور را مرتفع و بهره برداری چوب از جنگل های شمال را ممنوع کنیم. از این رو اگر به دنبال توسعه پایدار کشور و همچنین تحقق منویات مقام معظم رهبری هستیم  باید در رابطه با محیط زیست و منابع طبیعی گام‌های اساسی در برنامه ششم برداریم.

نماینده مردم بهشهر، گلوگاه و نکا در مجلس دهم، در رابطه با آخرین وضعیت طرح تنفس جنگل در کمیسیون متبوع خود، گفت: این پیشنهاد را در کمیسیون و لایحه برنامه ششم توسعه به تصویب رساندیم و به کمیسیون تلفیق ارائه کردیم که امیدواریم با تصمیمی که کمیسیون تلفیق و نمایندگان در صحن علنی مجلس در رابطه با این طرح می گیرند در برنامه ششم بتوانیم گامی اساسی و مهم در جهت مقابله با تخریب محیط زیست، سیلاب های ویرانگر و همچنین حفظ منابع آب برداریم و این مهم محقق نمی شود مگر اینکه با اجرای طرح تنفس که پوشش گیاهی و جنگل‌های کشور را از تخریب نجات و جلوی وقوع فاجعه ای بزرگ در کشور گرفته خواهد شد. وی با بیان خسارت 200 میلیارد تومانی سیل به مزارع و مسکن شهری و روستایی مازندران، گفت: علت عمده وقوع این سیل و دیگر سیلاب های ویرانگر در کشور نابودی جنگل و مراتع کشور است که اگر جلوی تخریب مراتع و جنگل ها گرفته نشود باید همچنان شاهد وقوع سیلاب های ویرانگر و به تبع آن نابودی مراتع و خانه وکاشانه مردم باشیم.

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :