موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/9796 :کد

0

داووس؛ فرصتی مناسب برای ارزیابی بحران اقتصادی چین و جهان

  شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۶:۱۷
تعداد بازدید : ۲۵۱   
 تحلیل ایران -داووس؛ فرصتی مناسب برای ارزیابی بحران اقتصادی چین و جهان

در حالی که بازارهای مالی دنیا با نوسانات شدید و بحران های پی درپی مواجه شده اند، اجلاس تابستانی «داووس» می تواند فرصتی مناسب برای رسیدگی به وضعیت اقتصادی کشورهای جهان بویژه چین باشد

در حالی که بازارهای مالی دنیا با نوسانات شدید و بحران های پی درپی مواجه شده اند، اجلاس تابستانی «داووس» می تواند فرصتی مناسب برای رسیدگی به وضعیت اقتصادی کشورهای جهان بویژه چین باشد که چند صباحی است تلاطم های شدیدی را تجربه می کنند.

 

به گزارش تحلیل ایران، در شرایطی که بورس جهانی دچار نوسان و بحران شده و رشد اقتصادی و تولید در چین روند نزولی پیدا کرده، مقام های جهان در تلاشند تا برای برون رفت از این وضعیت راهی پیدا کنند.
بسیاری از کارشناسان اقتصادی تحولات چین را دلیل اصلی سردرگمی بازارهای اقتصادی جهان می دانند. در واقع می توان گفت که غول جمعیتی جهان امروز به چنان وزنه نیرومندی در اقتصاد بین المللی تبدیل شده که کمترین نوسان های صنعتی، بازرگانی و مالی آن، اثرات خود را با سرعتی غیرقابل باور به اقصی نقاط دنیا منتقل می کند.
شاخص سهام چین که از هفته های گذشته با نوسانات مکرر همراه بود تا به امروز نه تنها 20 میلیون سرمایه دار کوچک و بزرگ را از این بازار فراری داد، بلکه رکوردهای تازه ای از خود به جای گذاشت و همزمان باعث نابسامانی در بورس های جهانی شد.
هفته آینده مقام های کشورهای مختلف در همایش تابستانی اقتصاد جهانی موسوم به «داووس» در شهر «دالیان» در شمال شرق چین گرد هم می آیند تا بتوانند ضمن بررسی راهکارهای رشد اقتصادی پایدار، نوسانات بازار چین را هم مورد ارزیابی قرار دهند.
با این حال یکی از مشکلاتی که آنان را سردرگم کرده، این است که بازارهای اوراق بهادار در کشورهای غربی و آسیا بویژه پهناورترین کشور قاره کهن دچار افت شده و کارخانه های تولیدی جهان بدترین روزهای خود را سپری می کنند.
در آمریکا بورس وضعیت خوبی ندارد و در چین که عنوان دومین قدرت اقتصاد جهان را یدک می کشد، تولیدش رو به کاهش است.
همزمان شاخص های بورس کاهش روزمره را نشان می دهد و تزریق 120 میلیارد دلار به بازار های چین مرهمی برای زخم های اقتصادی این کشور نبوده است.
نهمین اجلاس سالانه تابستانی «داووس» قرار است با حضور 1700 نفر از مقام های بلندپایه و رهبران کشورها و همچنین رییسان سازمان ها و مدیران ارشد تجاری از 90 کشور از 18 شهریور ماه جاری به مدت سه روز در شهر دالیان چین برگزار شود.
قرار است مسوولان و شرکت کنندگان در این همایش در باره تضعیف ارزش یوان و نوسانات پیش آمده در بورس جهانی هم بحث و تبادل نظر کنند.
به این ترتیب به غیر از این مسایل در این اجلاس که موضوع آن «راهی نوین در مسیر رشد» است، راههای گذار اقتصادی، مشکلات صنعتی کشورها، متغیرهای اقتصادی نامطلوب، بازگشت به رشد پایدار و راه های برون رفت از این بحران هم بررسی خواهد شد.
انتظار می رود طرفین در باره اصلاحات ابداعی بحث و تبادل نظر کنند که می تواند هم به رشد اقتصادی چین و هم به جهان کمک کند.
از سوی دیگر و بر اساس دستور کار نشست، گفت وگو در باره مسائل کشاورزی و محیط زیست، انرژی های نوین، تولید و لجستیک هم جزو امور اصلی اجلاس خواهد بود.
چین از سال 2007 میلادی میزبان این اجلاس تابستانی بوده است و امسال به رغم همه مشکلات و کاهش رشد اقتصادی تا مرز هفت درصد، به حضار در این اجلاس اطمینان خواهد داد که رشد اقتصادی این کشور هنوز سالم و قابل اطمینان است.

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :