موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس

a/98084 :کد

0

نظارت مجلس بر بازدید افراد از مراکز حساس

  چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۳:۱۳
تعداد بازدید : ۱۸۳   
 تحلیل ایران -نظارت مجلس بر بازدید افراد از مراکز حساس

حجت الاسلام ذوالنور گفت: برگشت به شرایط قبل از برجام آنچنان که عده ای می گویند راحت نیست و پروسه ای زمان‌بر را می طلبد.

حجت الاسلام ذوالنور گفت: برگشت به شرایط قبل از برجام آنچنان که عده ای می گویند راحت نیست و پروسه ای زمان‌بر را می طلبد.
 

به گارش تحلیل ایران , حجت الاسلام مجتبی ذوالنور رئیس کمیته هسته ای مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسیخبرگزاری میزان، با بیان این نکته که برگشت به شرایط قبل از برجام آنچنان که عده ای می گویند راحت نیست و پروسه ای زمان‌بر را می طلبد، با اشاره بازدید های اخیر مجلس از مراکز هسته ای، اظهار کرد: ما در نطنز حدود 19 هزار سانتریفیوژ داشتیم که این ها را با زیرساختهایشان جمع کردیم و تعداد آنها را به 5060 عدد رسانده ایم؛ در فردو هم حدود 3 هزار سانتریفیوژ داشتیم که 1044 عدد از آنها باقی مانده و بقیه آنها با زیرساختهایشان جمع شده اند؛ این موارد طبیعتا زمان قابل توجهی که بالای یک سال خواهد بود را لازم خواهد داشت تا بتوانیم به شرایط اولیه بازگردیم.
 
وی با بیان اینکه با تغییرات ایجادشده، بخشی از سانتریفیوژهای ما از بین رفته و از بین می رود که خود آن هم زمان قابل توجهی برای ساخت مجدد می خواهد تصریح کرد: کوره رآکتور اراک را هم که خارج کردیم و بتن در داخل آن تزریق کردیم، چند سالی زمان لازم دارد تا به حالت اول بازگردانده شود.
 
رئیس کمیته هسته ای مجلس با اشاره به اینکه سیستم سانتریفیوژها به گونه ای است که در هنگام خاموش کردن، بخش قابل توجهی از آنها آسیب جدی می بیند زیرا باید یکسره کار کند گفت: این اتفاق هم یک مصیبت و خسارت است.
 
حجت الاسلام ذوالنور ادامه داد: با توجه به اینکه سانتریفیوژها قطعات بسیار ظریف، حساس و آسیب پذیری دارند، غیر از اینکه با خاموش کردن بخشی از آنها از بین می رود، با "جمع کردن، باز کردن، انتقال دادن و دپو کردن" نیز بخشی از آنها آسیب جدی می بینند.
 
وی افزود: با توجه به حساسیت و ظرافت سانتریفیوژها، وقتی که از آنها استفاده نشود و کنار گذاشته شوند، طبیعتا دچار فرسایش می شده و آسیب می بیینند و طبیعتا  بخشی از سانتریفیوژها نیز به این شکل از بین می روند.
 
رئیس کمیته هسته ای مجلس تصریح کرد: همه این سانتریفیوژها وقتی بخواهند دوباره "ساخته، نصب، راه اندازی و فعال" شوند طبیعتا چند سال زمان لازم خواهند داشت. 
 

تعدیل نیروهای سازمان انرژی اتمی از شایعه تا واقعیت!

حجت الاسلام ذوالنور در بخش دیگری از صحبتهای خود در خصوص تعدیل نیروی سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: ما هنوز به اینکه تعمدا بخشی از نیروهای تخصصی سازمان انرژی اتمی از آن بیرون شده باشند نرسیده ایم، ولی به طور طبیعی وقتی‌که فعالیت یک سایت به یک سوم برسد، بخشی از نیروی انسانی آن نیز غیرفعال می شود و این غیرفعال شدن ممکن است بر میزان همکاری آن نیروها تاثیر بگذارد؛ در بخشی از نیروهایی که ما شرایط آنها را بررسی کردیم نوع برخورد تقریبا چنین برخوردی بوده و این امر هم تا قدری طبیعی به نظر می رسد.
 
وی اضافه کرد: بخشی از نیروهای سازمان انرژی اتمی ممکن است مازاد باشند و بخشی هم ممکن است خودشان انگیزه ماندن در چنین شرایط غیرفعالی را نداشته باشند؛ چراکه این نیروها، نیروهای فعال، مفید و موثری هستند و وقتی احساس بطالت کنند، خودشان دیگر تمایل به ماندن ندارند.


رئیس کمیته هسته ای مجلس با اشاره به بازدید برخی از مهمانان خارجی از سازمان انرژی اتمی، با بیان اینکه تاکنون مجلس به بازدیدهای افراد مختلف از سازمان انرژی اتمی و مراکز هسته ای ورود نکرده است گفت: مسئولین سازمان انرژی اتمی مکانهایی را که نباید به افراد متفرقه نشان دهند، قطعا نشان نخواهند داد.
 
حجت الاسلام ذوالنور ادامه داد: پای بیگانگان و جاسوسان آمریکایی در قالب آژانس بین المللی انرژی هسته ای به مراکز هسته ای ما باز شده و مورد پوشیده ای برای دشمنان ما باقی نمانده که مثلا بگوییم رئیس خبرگزاری مکزیک در بازدید اخیر خود، مورد به خصوصی را دیده باشد که نباید می دید.

 
بازرسان آژانس از این به بعد نیز امین نخواهند بود 

وی در پایان با بیان اینکه بازرسان آژانس اسرار هسته ای ما را همانگونه که تا کنون نگه نداشته اند از این به بعد نیز امین نخواهند بود گفت: ممکن است همین بازدیدهای افراد متفرقه از مراکز هسته ای ما ثمراتی داشته باشد که مشاهده قدرت و رشد کشورمان در بحث هسته ای؛ فعالیت متخصصان ایرانی و بومی و همچنین شهود پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود، از جمله این ثمرات است.
 
 
 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :