موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/98110 :کد

0

آغاز عملیات پاکسازی جنوب کشمیر توسط ارتش هند

  چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۷:۰۷
تعداد بازدید : ۱۷۲   
 تحلیل ایران -آغاز عملیات پاکسازی جنوب کشمیر توسط ارتش هند

ارتش هند روز چهارشنبه با اعزام چهار هزار نیروی نظامی و با کمک نیروهای امنیتی و پلیس ایالت جامو و کشمیر ،عملیات پاکسازی معابر و تلاش برای برقراری امنیت درجنوب کشمیر را آغاز کرد.

ارتش هند روز چهارشنبه با اعزام چهار هزار نیروی نظامی و با کمک نیروهای امنیتی و پلیس ایالت جامو و کشمیر ،عملیات پاکسازی معابر و تلاش برای برقراری امنیت درجنوب کشمیر را پس از 70 روز نا آرامی و خشونت دراین منطقه،آغاز کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، این عملیات در مناطق 'پولواما'، 'شوپیان'، 'انانتاگ' و 'کولگام' که در بیش از دو ماه گذشته شاهد شدیدترین درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی بوده در حال اجرا است .
این اقدام ارتش هند پس از پایان بی نتیجه گفت وگوهای هیات سیاسی 30 نفر به ریاست 'راجنات سینگ' وزیر کشور هند به کشمیر صورت گرفت .


رهبران جدایی طلب و برخی از مخالفان در این گفت وگوها شرکت نکردند.
یک مقام دولتی هند گفت به ارتش دستور داده شده بدون کمترین خشونت،امنیت را در کشمیر برقرار کنند.
وی افزود:هم اکنون ارتش با کمک پلیس محلی در حال گشت زنی و برطرف کردن موانع ایجاد شده در خیابان ها است.


به گفته مقامات محلی، ارتش پس از پاکسازی منطقه کریم آباد واقع در بخش پولواما ، وارد بخش های شوپیان و کولگم شده است .
نیروهای اطلاعاتی کشمیر در روزهای اخیر در گزارش هایی اعلام کردند تعدادی از معترضان با تجهیز به سلاح سرد و پرتاب بمب های آتش زا مانع از رفت و آمد مردم در خیابان ها می شوند.
براساس این گزارش ، حدود یکصد نفر شبه نظامی با نفوذ از پاکستان به کشمیر به نا آرامی و خشونت ها در جنوب کشمیر دامن می زنند.


به گفته مقامات امنیتی این شبه نظامیان در مناطق جنوبی کشمیر مانند بخش های شوپیان ،کولگم و انانتاگ مخفی شده اند.
مناطق جنوبی کشمیر به علت جنگل های انبوه مکان مناسبی برای ایجاد پایگاه آموزش شبه نظامیان است.
درگیری در چند روز گذشته بین نیروهای امنیتی در شمال و جنوب کشمیر هشت کشته و یکصد مجروح برجای گذاشت .


دولت جامو و کشمیر روز عید قربان برای جلوگیری از اعتراض ها اقدام به برقراری محدودیت رفت و آمد در کشمیر و بستن مساجد و زیارتگاهها کرد.


خشونت ها در کشمیر از 19 تیرماه گذشته به دنبال کشته شدن برهان مظفر وانی فرمانده حزب المجاهدین توسط نیروهای امنیتی آغاز شد.
براساس گزارش های رسمی،براثر درگیری پلیس و نیروهای امنیتی با معترضان در 70روز گذشته 76 نفر کشته و هفت هزار نفر دیگر مجروح شدند.


وزیر کشور هند پیش از این اعلام کرده بود که نیروهای امنیتی به جای درگیری با معترضان در خیابان ها ،عوامل اصلی ناآرامی ها و حامیان انها را دستگیر کنند.
مقامات امنیتی اعلام کردند که عملیات دستگیری 400 نفر از رهبران جدایی طلب و حامیان آنها را برای برقراری آرامش در کشمیر آغاز شده است.


دولت هند تاکنون برای ارتباط بیشتر با مردم کشمیر و یافتن راه حلی برای پایان دادن به درگیری ها در کشمیر تاکنون 2 بار 'راجنات سینگ' وزیر کشور را به سرینگر فرستاده است.
سید علی شاه گیلانی از جمله رهبران برجسته جدایی طلب کشمیری اعلام کرده است که حاضر به گفت و گو با هیات سیاسی منتخب دولت هند نیست.


پیش از این نیز هند با حضور گروه تحقیقاتی شورای حقوق بشر سازمان ملل به کشمیر مخالفت کرده بود.
هند کشمیر را مسئله داخلی این کشور می داند و با دخالت سازمان های بین المللی و خارجی در خصوص مسائل کشمیر مخالف است .


بخشی از خاک کشمیر در خاک هند و بخش دیگر در خاک پاکستان است ولی هر دو کشور ادعای مالکیت بر کل کشمیر را دارند و همین موضوع یکی از علل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان از سال 1947 از هند است.


منبع : ایرنا

                               

ارتش     هند     کشمیر     پاکسازی     امنیت    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :