موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/98149 :کد

0

جلسه کنگره آمریکا با موضوع پرداخت نقدی به ایران آغاز شد

  چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۹:۵۶
تعداد بازدید : ۱۶۸   
 تحلیل ایران -جلسه کنگره آمریکا با موضوع پرداخت نقدی به ایران آغاز شد

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا برای بررسی طرحی که هدف از آن مقابله با تکرار پرداخت‌های نقدی به ایران است، تشکیل جلسه داده است.

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا برای بررسی طرحی که هدف از آن مقابله با تکرار پرداخت‌های نقدی به ایران است، تشکیل جلسه داده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه تشکیل جلسه داده تا طرحی را که هدف از آن جلوگیری از پرداخت‌های نقدی به ایران در آینده اعلام شده، بررسی کند.

 

این طرح را «اد رویس» عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان که ریاست کمیته امور خارجی را هم بر عهده دارد، پس از آن ارائه کرد که مشخص شد واشنگتن در فرآیند تبادل زندانیان با ایران، 1.7 میلیارد دلار مربوط به یک پرونده قضایی میان دو کشور را به صورت نقدی به تهران پرداخت کرده است.

 

نمایندگان جمهوری‌خواه با هدف تحت فشار قرار دادن دولت آمریکا، این اقدام را «باج‌دهی» به ایران توصیف کرده و قصد دارد با تصویب قوانین جدید از پرداخت نقدی یا تسویه بدهی‌های واشنگتن به تهران بدون نظارت کنگره، جلوگیری کنند.

 

در بخشی از طرح شماره 5931، موسوم به «قانون جلوگیری از باج‌دهی به ایران در آینده»، عنوان شده است که از این پس هرگونه پرداخت به ایران در ارتباط با دعاوی قضایی میان دو کشور، باید «به صورت مورد به مورد و بر اساس مجوز مشخصی که از سوی دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری صادر شده» انجام گیرد.

 

علاوه بر این، دولت باید فهرستی از پرداخت‌های انجام‌شده به ایران و همچنین مجموعه دعاوی ایران علیه آمریکا و ارزش تخمینی هریک از آن‌ها را به کنگره ارائه کند.

 

از این پس هم هرگونه پرداخت به ایران باید دستکم از 30 روز قبل به اطلاع کنگره برسد.

 

طرح مشابهی هم در سنای آمریکا در دست بررسی است که مفاد آن سخت‌گیرانه‌تر از طرح ارائه شده در مجلس نمایندگان است.

 

هریک از این طرح‌ها باید پیش از ارائه در صحن اصلی، در کمیته‌های مربوطه بررسی و تصویب شوند.

 

منبع:فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :