موضوعات ‌مرتبط: سیاسی هسته ای

a/98182 :کد

0

عضویت رسمی ایران در طرح هسته ای ایتر

  پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۱:۳۱
تعداد بازدید : ۱۵۹   
 تحلیل ایران -عضویت رسمی ایران در طرح هسته ای ایتر

رییس سازمان انرژی اتمی ایران پس از دیدار با کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا گفت: بزودی عضویت رسمی ایران در طرح هسته ای بین المللی ایتر اعلام می شود.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران پس از دیدار با کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا گفت: بزودی عضویت رسمی ایران در طرح هسته ای بین المللی ایتر اعلام می شود.
به گزارش تحلیل ایران دکتر علی اکبر صالحی که به بروکسل سفر کرده است در مصاحبه اختصاصی  در بروکسل گفت: در جلسه با اقای کانی یته پیشنهادهای خوبی در چهارچوب تعهدات اتحادیه اروپا درباره روند اجرای برجام مطرح شد که در پیوست شماره سه امده است.
رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان با بیان اینکه طرف های اروپایی پیشنهادهای خوبی درباره همکاری های هسته ای در چهارچوب برجام مطرح کرده اند افزود: بزودی در سمیناری که برگزار خواهد شد این طرح ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آقای صالحی در ادامه از برداشته شدن قدم های مثبت در زمینه همکاری های علمی و فنی خبر داد و تصریح کرد: بزودی موضوع عضویت ایران در پروژه ایتر ( رئاکتور گرمای هسته ای بین المللی ) به طور رسمی اعلام خواهد شد. وی همچنین از استقبال طرف های اروپایی از مشارکت کشورمان در پروژه گداخت هسته ای اروپا موسوم به جت JET خبر داد و گفت: در دیدار با کمیسیونر انرژی اروپا بحث هایی هم درباره فعالیت در چهارچوب یورو اتم صورت گرفت .

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان همچنین از پیشنهاد به طرفهای اروپایی در زمینه علمی به ویژه "کوانتوم بیولوژی" و "کوانتوم انرژی " خبر داد و گفت : ما از یک ماه پیش مرکزی در این زمینه راه اندازی کرده ایم و قرار شد با طرفهای اروپایی همکاری کنیم.

آقای صالحی از آمادگی طرف های اروپایی برای حمایت های مالی از برنامه های علمی و تحقیقاتی هسته ای کشورمان خبر داد .

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان در ادامه افزود: در مورد مشکل روادید دانشمندان اروپایی که امریکایی ها بوجود اورده اند هم صحبت های خوبی داشتیم که قرار شد طرف مقابل پیگیری های لازم را بکند تا موضوع روادید شامل حال دانشمندان نشود و انها بتوانند ازادانه و بدون دغدغه به کشورمان مسافرت کنند. امریکا با وضع قوانین جدید اعلام کرده است اتباع اروپایی که می توانستند بدون روادید به این کشور سفر کنند در صورتیکه در پنج سال گذشته به کشورهای سوریه ، عراق ، سودان و ایران سفر کرده باشند برای مسافرت به امریکا باید روادید دریافت کنند.
 
منبع:خبرگزاری صدا و سیما
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :