موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/98187 :کد

0

نایجل فاراژ: تشکیل ارتش مشترک اروپا را خطرناک توصیف کرد

  پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۱:۵۶
تعداد بازدید : ۱۲۷   
 تحلیل ایران -نایجل فاراژ: تشکیل ارتش مشترک اروپا را خطرناک توصیف کرد

سیاستمدار انگلیسی تشکیل ارتش مشترک اروپایی را اقدامی خطرناک توصیف کرد

«نایجل فاراژ» رهبر مستعفی حزب استقلال انگلیس ( یوکیپ) و نماینده پارلمان اروپا روز چهارشنبه در نشست سالیانه این نهاد اروپایی در استراسبورگ فرانسه، پیشنهاد 'تشکیل یک نیروی نظامی مشترک، را اقدامی احتمالا بسیار خطرناکی توصیف کرد.»

 

به گزارش تحلیل ایران،   «نایجل فاراژ» که از حامیان اصلی برگزیت شمرده می شود، طرح تشکیل ارتش واحد اروپایی از سوی 'ژان کلود یونکر' رئیس کمیسیون اروپا در این نشست را، نسخه تکراری اتحادیه اروپا برای «بیشتر اروپایی شدن، در حوزه نظامی» برشمرد و گفت: این اقدام نمی تواند جلوی ظهور احزاب عوام گرا دست راستی را در سراسر اروپا بگیرد.


وی همچنین انتخاب «گای ورهوفستات» سیاستمدار بلژیکی به عنوان نماینده پارلمان اروپا برای مذاکره با انگلیس در خصوص برگزیت را مورد انتقاد قرار داد و گفت: این به منزله اعلام جنگ علیه یک مذاکرات منطقی است.


فاراژ خطاب به 'ژان کلود یونکر' گفت: اگر در این سالن یک ملی گرا باشد آن شما هستید. شما خواهان پرچم، سرود و ارتش برای اروپا هستید بنابراین شما یک ملی گرای اروپایی هستید.


رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه در سخنانی در نشست پارلمان اروپا، خواستار تشکیل ارتش مستقل اروپایی شد و گفت: اروپا نمی تواند تنها به قدرت نظامی دیگر کشورها وابسته باشد.


وی بر لزوم ایجاد یک ارتش اروپایی و ساختاری که قادر باشد از اروپا بدون وابستگی نظامی به ناتو دفاع کند، تاکید کرد.


یونکر اظهارداشت: ما باید با ناتو هماهنگ باشیم، اما باید یک واحد مخصوص (نظامی) اروپایی هم درکنار آن داشته باشیم. از بعد اقتصادی نیز تشکیل ارتش واحد اروپایی به نفع کشورهای اروپایی خواهد بود.


رییس کمیسیون اروپا همچنین عنوان کرد: ما از انگلیس می خواهیم هرچه زودتر ماده 50 معاهده لیسبون که خواهان مذاکرات می شود را فعال کند.


وی با بیان اینکه تصمیم مردم انگلس به خروج از اتحادیه اروپا «محترم اما تاسف بار» است، گفته بود: برگزیت اتحادیه اروپا را به خطر نمی اندازد.


یونکر هشدار داد انگلیس نباید انتظار داشته باشد انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است و به بازارهایی که اتحادیه اروپای واحد دسترسی دارد دست پیدا کند.


با این حال یونکر هشدار داد که افزایش جریانات دست راستی و ملی گرا در اروپا، آینده این اتحادیه را به خطر می اندازد.


وی گفت: اغلب موضوعات مرتبط با منافع ملی مطرح می شود اما اتحادیه اروپا نبایستی در برابر آن کمر خم کند.


یونکر تصریح کرد: اروپا نبایستی به ظرفی که در حال آب شدن است، تبدیل شود.
«گای ورهوفستات» نیز در سخنانی در این نشست اظهار داشت: برگزیت یک فرصت است. وظیفه ما این است که از برگزیت برای پیشرفت اروپا و بهره مندی شهروندانش استفاده کنیم.


وی اضافه با بیان اینکه برگزیت به معنای مجازات و انتقام گرفتن از انگلیس نیست افزود: بایستی از برگزیت برای پایان بخشیدن به پیچیدگی های اتحادیه اروپا استفاده کنیم.


نشست سران اتحادیه اروپا قرار است روز جمعه 26 شهریور ماه در 'براتیسلاوا' پایتخت اسلواکی، بدون حضور انگلیس برگزار شود.

 

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :