موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی واردات

a/98203 :کد

0

دو سناریو برای آینده بازار خودروهای وارداتی

  پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۴:۲۹
تعداد بازدید : ۲۸۲   
 تحلیل ایران -دو سناریو برای آینده بازار خودروهای وارداتی

بازار خودروهای داخلی طی هفته جاری روزهای آرامی را سپری کرد در حالی که بازار خودروهای وارداتی با تغییرات قیمتی مواجه شده است.

بازار خودروهای داخلی طی هفته جاری روزهای آرامی را سپری کرد در حالی که بازار خودروهای وارداتی با تغییرات قیمتی مواجه شده است.


به گزارش تحلیل ایران آن گونه که فعالان بازار می‌گویند، اصلی‌ترین عامل در افزایش قیمت خودروهای وارداتی در هفته جاری، جو روانی ناشی از ابلاغ بخشنامه 4 درصد مالیات علی‌الحساب از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران طی هفته‌های گذشته بوده است. هر چند فعالان اقتصادی به این ابلاغیه دولت انتقادات بسیاری دارند و معتقدند روند اجرای این بخشنامه باید متوقف شود، با این حال تاکنون خبری از تغییر نظر وزارت امور اقتصاد و دارایی و گمرک در این مورد منتشر نشده است.


این در حالی است که فعالان واردات خودرو به کشور هشدار داده‌اند اجرای این بخشنامه موجب افزایش قیمت خودروهای خارجی در کشور خواهد شد و بار این افزایش قیمت را مصرف‌کنندگان به دوش می‌کشند. از آنجا که تاکنون خودرویی با پرداخت 4 درصد مالیات علی‌الحساب به کشور وارد نشده است؛ بنابراین نمایشگاهداران خودرو، افزایش قیمت کنونی خودروهای وارداتی را ناشی از جو روانی ایجاد شده در بازار عنوان می‌کنند.


در این میان اما موضوع دیگری که در بازار خودروهای وارداتی اثرگذار بوده است، رای دیوان عدالت اداری درباره آزاد شدن بخشی از خودروهای وارداتی بالای 2500 سی‌سی است. به گفته فعالان بازار، این موضوع نیز در به هم خوردن تعادل قیمتی خودروهای وارداتی طی هفته جاری موثر بوده است. هر چند رای دیوان عدالت اداری درخصوص بخشی از خودروهای وارداتی (آنها که پیش تر اجازه ورود به کشور نداشتند و به‌تازگی مجوز لازم را گرفته اند) است، با این حال به‌نظر می‌رسد زمزمه تغییر معیار لوکس بودن خودروها سبب تغییرات قیمتی در بازار خودروهای وارداتی شده است. به‌عبارت بهتر، هم‌اکنون در بازار خودروهای وارداتی دو سناریو برای آینده این بازار مطرح است که اولی بر «آزاد شدن واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی‌ و تغییر معیار خودروهای لوکس» تاکید می‌کند و دومی نیز به «عدم تغییر معیارها و ممنوع بودن واردات خودروهای لوکس» مربوط می‌شود. به اعتقاد نمایشگاهداران خودرو پایتخت، در صورت رفع ممنوعیت ورود خودروهای بالای 2500‌سی‌سی، خودروهایی با این حجم موتور که در بازار موجودند و عمدتا متعلق به سال‌های قبل از 91 هستند، با کاهش قیمت مواجه خواهند شد.


افزایش قیمت وارداتی‌ها


اما سراغ بازار برویم و ببینیم وضعیت قیمت خودروهای خارجی در هفته جاری به چه صورت است. به روایت نمایشگاهداران خودرو پایتخت، طی هفته جاری خودروهای وارداتی افزایش قیمت بین یک تا 3 میلیون تومان را تجربه کرده‌اند. بر این اساس، هم‌اکنون هیوندایی توسان با افزایشی یک میلیون تومانی با قیمت 192 میلیون تومان معامله می‌شود. هیوندایی النترا نیز با قیمتی برابر با 132 میلیون تومان به فروش می‌رسد که این موضوع از رشد قیمت یک میلیون تومانی این خودرو حکایت دارد. کیا اسپورتیج نیز با افزایش یک میلیون تومانی در حال حاضر 183 میلیون تومان معامله می‌شود. کیا سراتو هم با قیمتی برابر با 136 میلیون تومان عرضه می‌شود و این یعنی خودروی مذکور دو میلیون تومان گران شده است. در این میان کیا اپتیما نیز با رشد یک میلیون تومانی، در حال حاضر 191 میلیون تومان معامله می‌شود. اما سری به محصولات شرکت تویوتا بزنیم. در این بین، تویوتا RAV4 با افزایش قیمت 3میلیون تومانی در حال حاضر 240 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. یاریس‌هاچ‌بک نیز قیمتی برابر با 113 میلیون تومان دارد که این موضوع از افزایش قیمت یک میلیون تومانی این خودرو حکایت می‌کند. در این میان کمری هیبریدی نیز با جهش2میلیون تومانی مواجه شده و در حال حاضر 212 میلیون تومان معامله می‌شود.


 

 

منبع: خبر آنلاین

                               

واردات     خودرو     بازار     خارج     قیمت    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :