موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/98208 :کد

0

دستگاه دیپلماسی ایران در فاجعه منا بسیار ضعیف عمل کرد

  پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۵:۰۴
تعداد بازدید : ۱۵۹   
 تحلیل ایران -دستگاه دیپلماسی ایران در فاجعه منا بسیار ضعیف عمل کرد

یک تاریخ‎نگار در استان گلستان گفت: فاجعه منا در حقیقت یک جنایت ضدبشری از نوع جنایت درجه اول تاریخ جهان است فاجعه‎ای که ظرف سه ساعت رخ داد و چندین هزار نفر در مدت کوتاه به فجیع‎ترین وضع به شهادت رسیدند

یک تاریخ‎نگار در استان گلستان گفت: فاجعه منا در حقیقت یک جنایت ضدبشری از نوع جنایت درجه اول تاریخ جهان است فاجعه‎ای که ظرف سه ساعت رخ داد و چندین هزار نفر در مدت کوتاه به فجیع‎ترین وضع به شهادت رسیدند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، غلامرضا خارکوهی شامگاه چهارشنبه در نشست هم‎اندیشی و گفتمان روشنگری پیرامون فاجعه منا و جنایات آل سعود با محوریت شجره خبیثه ملعونه که در گرگان برگزار شد، اظهار کرد: جان باختن حجاج در سرزمین منا به این دلیل فاجعه است که تعمدی بوده و شواهد آن مسجل است.


وی با تاکید بر اینکه قتل عمدی مومنان قصاص دارد، تصریح کرد: آل سعود باید بابت فاجعه منا قصاص شود، این نص صریح قرآن است، چرا طرح قصاص از سوی مقامات کشور مطرح نمی‎شود؟

این تاریخ‎نگار گلستانی طرح دعوی در مجامع بین‎المللی را از دیگر موضوعات مهم برای پیگیری خون به ناحق ریخته شده شهدای منا ذکر کرد و گفت: یک سال از آن فاجعه گذشته ولی اتفاق خاصی نیفتاده است و فقط شعار توخالی می‎شنویم.


خارکوهی افزود: حجی که حرمت زائر بیت‎الله الحرام نادیده گرفته شود را نمی‎خواهیم، باید برای زائران حرمت قائل شد نه مایه ذلت و قتل و غارت مومنان شوند اینها مسائلی دردآور است.


وی با بیان اینکه سازمان حج و زیارت نباید رفتار ملتمسانه در برابر حکام سعودی داشته باشد، گفت: مردم آن حج که حرمت آنها نادیده گرفته شود را نمی‎خواهند.


دستگاه دیپلماسی ایران در فاجعه منا بسیار ضعیف عمل کرد


این تاریخ‎نگار گلستانی با اشاره به اینکه فاجعه منا دو فاکتور مهم دارد، بیان کرد: یک فاکتور آن مسئله تبلیغات و رسانه است که در یکسال گذشته و در مدت فاجعه رسانه‎های ایرانی مسائل را خوب منعکس کردند و می‎توان به عملکرد رسانه‎ها در اطلاع‎رسانی نمره قبولی داد.


خارکوهی با اشاره به اینکه دستگاه دیپلماسی ایران در فاجعه منا بسیار ضعیف عمل کرد، گفت: در حالی که در حج مرداد سال 1366 جمعه خونین رخ داد امام راحل و مقامات شدیدترین برخورد را با مقامات عربستان کردند و امام دستور داد که حج تعطیل شود اما اکنون برخی در کشور اصرار ملتمسانه برای حج دارند.


وی افزود: روز یکشنبه 11 تیر سال 1368 نماینده کرج در مجلس شورای اسلامی سخنان انتقادی به جمهوری اسلامی نسبت داد دو روز بعد جمعی از نمایندگان طی نامه‎ای شدیدا به سخنان آن نماینده اعتراض و آن را محکوم کردند که نماینده مذکور پس از یک هفته از مجلس اخراج شد در حقیقت این نشانه یک مجلس انقلابی است.


این تاریخ‎نگار گلستانی گفت: عربستان پیش‎بینی می‎کرد که جمهوری اسلامی ایران در جریان حج امسال تبلیغات و شانتاژ زیادی علیه آنها در داخل و خارج راه بیندازد لذا آمدند سازمان منافقین را دعوت کردند و ارتباطات خود را علنی اعلام داشتند و می‎خواستند داغ فاجعه منا را برای ملت ایران بیشتر کنند.


خارکوهی به انتشار فایل صوتی بیت منتظری اشاره کرد و گفت: افرادی که اقدام به انتشار فایل صوتی منتظری کردند جنایت آنها کمتر از منافقان نیست.


وی با تاکید بر اینکه مجلس نسبت به نامه آقای مطهری برخورد انقلابی نکرد، اظهار کرد: این رفتارها در تاریخ ثبت می‎شود که جای بسی تاسف دارد.


منبع : خبرگزاری فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :