موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/98223 :کد

0

بیست و پنجم شهریور در آینه تاریخ معاصر ایران

  پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۷:۳۹
تعداد بازدید : ۲۵۲   
 تحلیل ایران -بیست و پنجم شهریور در آینه تاریخ معاصر ایران

امروز پنجشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، سیزدهم ذی الحجه ۱۴۳۷ هجری قمری و پانزدهم سپتامبر ۲۰۱۶ میلادی است.

 

 

 

امروز پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1395 هجری خورشیدی، سیزدهم ذی الحجه 1437 هجری قمری و پانزدهم سپتامبر 2016 میلادی است. 75 سال پیش در چنین روزی، رضاخان پهلوی پس از 16 سال حکومت مجبور به استعفا شد و فرزند وی محمدرضا پهلوی به سلطنت رسید.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

25 شهریور 1386 
سید مرتضی عسکری پژوهشگر تاریخ اسلام و حدیث شناس و صاحب آثاری چون القران الکریم و روایات مدرستین در سه جلد، و عبدالله بن سبا و اساطیر اخری در چهار جلد در 93 سالگی درگذشت. وی با پژوهش های خود روش های نوینی در تحقیقات اسلامی پدید آورد. 

25 شهریور 1384 
جعفر پتگر از استادان معاصر نقاشی و نگارگری فرش در 85 سالگی درگذشت. از او آثاری چون رفوگر، قالی فروشان دوره گرد، قهوه خانه امیرآباد، مکتب قرآن، خانه نقاش، مرغ فروش، از اینجا تا ابدیت و شهریار به یادگار مانده است.

25 شهریور 1378 
جایزه مالکوم آدیشه شیا، برای نخستین بار از طرف سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) به جمهوری اسلامی ایران به دلیل طرح خدمات مکاتبه ای سازمان نهضت سوادآموزی اهدا شد. همچنین از ایران به دلیل نوآوری در برنامه پس از سوادآموزی و آموزش پیوسته بزرگسالان به ویژه از روش آموزش از راه دور تقدیر به عمل آورد.

25 شهریور 1372 
سیدابوالقاسم انجوی شیرازی ادیب و نویسنده معاصر در 72 سالگی درگذشت. وی از 40 سالگی اسناد و میراث فرهنگی مردم را گردآوری و در برنامه های رادیویی اعلام کرد، حاصل این برنامه‏ها، چاپ 10 جلد کتاب از این مجموعه به شمار می رود و همچنین آثار ارزنده ای چون تمثیل و مثل، بازی‏های نمایشی و سفینه غزل از او به یادگار مانده است.

25 شهریور 1359 
ارتش بعث عراق به پاسگاه ها و منطقه های مرزی آبادان، رشیدیه و بازرگان حمله کرد. 

25 شهریور 1358 
قانون استخدام افسران و درجه داران آمریکایی که در 1322 هجری خورشیدی و در دوره نخست وزیری علی سهیلی به امضا رسیده بود با تصویب شورای انقلاب لغو شد. 

25 شهریور 1357
محمدرضا پهلوی در دیدار با آنتونی پارسونز سفیر انگلیس گفت: «متاسفانه مخالفان ما قوی و متشکل هستند و دولت نیروی مردمی در برابر آنها ندارد.»

25 شهریور 1357 
زمین لرزه ای به بزرگی 7.7 در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) شهرستان های جنوب خراسان به ویژه طبس را به لرزه درآورد و چندین هزار کشته و مجروح برجای گذاشت. 

25 شهریور 1357 
ایرانیان مقیم برخی از کشورهای اروپایی در شهرهای رم، پاریس، لندن و فرانکفورت تظاهرات اعتراض آمیز علیه حکومت پهلوی برگزار کردند. 

25 شهریور 1356 
روحانیان مبارز ایران اعلامیه ای را علیه رژیم پهلوی انتشار دادند. در بخشی از این اعلامیه آمده است: «روحانیان مبارز ایران به منظور درهم شکستن پایه‏های رژیم دیکتاتوری و برقراری عدالت اجتماعی و آزادی، تا سرحد رسیدن به جامعه توحیدی، همراه و همگام با ملت مسلمان ایران به مبارزه پیگیر و خستگی‏ناپذیر خود ادامه خواهند داد.» 

25 شهریور 1354 
قرارداد 54 میلیارد ریالی برای ساخت بزرگترین مجتمع بذری ایران با یک کنسرسیوم ایتالیایی امضا شد.

25 شهریور 1353 
المپیک آسیایی در تهران با 36 مدال طلا، 28 نقره و 17 برنز و کسب مقام دوم برای ایران، پایان یافت. در این رقابت ها ژاپن و جمهوری خلق چین به ترتیب مقام های اول و سوم را کسب کردند. 

25 شهریور 1321 
ویندل ویلکی رهبر حزب جمهوری خواه و رقیب انتخاباتی روزولت به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور آمریکا وارد تهران شد. 

25 شهریور 1320 
پس از تهاجم ارتش سرخ شوروی از شمال و ارتش انگلیس از غرب و جنوب به ایران و اشغال نظامی کشور در جریان جنگ جهانی دوم، رضاخان پس از 16 سال حکومت مجبور به استعفا شد و فرزند وی محمدرضا پهلوی به سلطنت رسید. 

25 شهریور 1302 
پس از گسترش آثار بیماری مسری وبا در ناصری و مسجد سلیمان، مجلس حفظ الصحه به وزارت داخله پیشنهاد کرد که به ایل خانی و ایل بیگی بختیاری گفته شود که راه و مسیر مسجد سلیمان به بختیاری و اصفهان مسدود شود تا پزشکی برای تاسیس قرنطینه از طرف مجلس حفظ الصحه از تهران یا اصفهان فرستاده شود.

25 شهریور 1285 
پس از امضای فرمان مشروطیت و تصمیم‏گیری درباره تشکیل مجلس شورای ملی، نخستین انتخابات مجلس شورای ملی در سراسر ایران برگزار شد. نمایندگان دوره نخست برپایه ماده یکم نظامنامه تدوین شده با رای اصناف، شاهزادگان، علما، تجار و ملاکان انتخاب می‏شدند. این نوع انتخاب با این تصور صورت می پذیرفت که هر صنف و طبقه، بهتر از عموم مردم، نسبت به مشکلات خود، آگاه است.

منبع: ایرنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :