موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/98384 :کد

0

امریکا از مخفی کاری در مورد توافق بر سر سوریه دفاع کرد

  جمعه ۲۶ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۳:۵۹
تعداد بازدید : ۱۹۱   
 تحلیل ایران -امریکا از مخفی کاری در مورد توافق بر سر سوریه دفاع کرد

سخنگوی وزارت امورخارجه امریکا با اشاره به اینکه آتش بس در سوریه کما وبیش رعایت شده است از پنهانکاری درمورد توافق امریکا و روسیه برسر آتش بس دفاع کرد.

سخنگوی وزارت امورخارجه امریکا با اشاره به اینکه آتش بس در سوریه کما وبیش رعایت شده است از پنهانکاری درمورد توافق امریکا و روسیه برسر آتش بس دفاع کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران مارک تونر در نشست خبری روز پنجشنبه خود گفت : آتش بس در سوریه با وجود مواردی از نقض آن توسط هر دو طرف کما وبیش رعایت شده ولی وی از سد شدن راه کمک رسانی سازمان ملل به حلب ابراز نگرانی کرد.


هفته پیش جان کری وسرگئی لاوروف وزیران امور خارجه امریکا و روسیه موافقت کردند جناح های درگیر درجنگ سوریه به توقف نبردها و دادن اجازه کمک رسانی مجبور کنند.


اما کشورهایی چون فرانسه شکایت کرده اند که این توافق درخفا نگهداشته شده و پاریس از جزئیات آن هیچ اطلاعی ندارد.


روسیه قرار بود بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را به پذیرش توافق قانع کند و امریکا نیز مسئولیت جلب رضایت ائتلافی از گروه های مخالف را به عهده گرفت.


طبق توافق واشنگتن ومسکو آنها قرار است پس از پایدار ماندن آتش بس به مدت هفت روز، یک هسته مشترک برای هماهنگی حملات هوایی علیه گروه های افراطی تشکیل دهند.


ترک مخاصمه درسوریه از شامگاه دوشنبه آغاز شد اما تونر از کشیده شدن به این موضوع که همکاری ضد تروریستی امریکا و روسیه چه موقع آغاز خواهد شد خودداری کرد.


وی گفت : 'قطعا ما هنوز به آن نقطه نرسیده ایم. بدیهی است که هدف ما رسیدن به کاهش صد درصدی خشونت است. ما هنوز به آنجا نرسیده و چنین ادعایی نیز نداریم.'


وی با ابراز نگرانی درمورد عدم امکان کمک رسانی گفت : کری و لاوروف روز پنجشنبه با یکدیگر صحبت نکرده ولی ارزیابی ما این است که این موضوع شایان پیگیری است. پیگیری آن می ارزد. '
واشنگتن هنوزمتن کامل توافقنامه خود با روسیه را منتشر نساخته و این امر موجب نگرانی ناظران و متحدانی چون فرانسه شده که اکنون از این پنهان کاری گله مندند.


تونرتاکید کرد که متحدان امریکا در نشستی در حاشیه اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل گزارش مفصلی در مورد این توافق دریافت خواهند کرد.


اما وی گفت: متن توافقنامه دو جانبه 'مسائل حساسی ' را در بر می گیرد و می تواند مورد 'سوء استفاده یا سوء تعبیر برخی از خرابکاران احتمالی ' قرار گیرد.


تونر افزود: برخی از گروه های مخالف میانه رو ممکن است با این کار در معرض خطر قرار گیرند.
سخنگوی وزارت خارجه امریکا از توضیح بیشتر خودداری کرد اما گزارش ها حکایت از آن دارد که این توافقنامه محل های استقرار گروه های مخالف را مشخص ساخته و لذا آنها ممکن است مورد حمله جناح های رقیب قرار گیرند.

 

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :