موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دفاعی امنیتی

a/98405 :کد

0

بازگشت صهیونیست‌ ها به عصر حجر

  جمعه ۲۶ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۴:۱۰
تعداد بازدید : ۳۱۰   
 تحلیل ایران -بازگشت صهیونیست‌ ها به عصر حجر

نسل جدید موشک فاتح ۱۱۰ را می‌توان برگ برنده‌ای در دست حزب‌الله لبنان دانست که خواب را به چشم صهیونیست‌ها حرام کرده است.

نسل جدید موشک فاتح 110 را می‌توان برگ برنده‌ای در دست حزب‌الله لبنان دانست که خواب را به چشم صهیونیست‌ها حرام کرده است.
 

به گزارش تحلیل ایران ؛  موشک بالستیک فاتح ۱۱۰ موشکی است زمین به زمین و ساخت ایران که افزایش برد و دقت و در عین حال، کاهش زمان مورد نیاز برای استقرار و پرتاب و سهولت در نحوه انبارداری در مناطق مختلف آب و هوایی، از ویژگی‌های آن است.
 
پس از دوران دفاع مقدس، نیروهای مسلح ایران، نیاز به موشک با برد کوتاه را  بیشتر حس کردند. توسعه‌ی فناوری موشکی در ایران از سال 1373 شروع شد. موشک فاتح110 در سال 1381 آزمایش شد و پس از مدتی به تولید انبوه رسید. برد این موشک 200 کیلومتر بود. دو سال بعد در سال 1382 نسخه‌ 2 بهینه‌‌سازی شده فاتح 110 آزمایش شد. این موشک که بردی معادل 250 کیلومتر دارد، برای صادرات نیز مورد نظر و توجه متخصصان قرار گرفته است.
 
در سال 1389، نسل 3 این موشک آزمایش شد. این نسخه که به نسل سوم فاتح 110 معروف است، دارای برد 300 کیلومتر، دقت بیشتر و توانایی نگهداری در مناطق مختلف ایران بود. رسانه ملی ایران، زمان آزمایش کردن این موشک و زمان برخورد این موشک به زمین را نمایش داد. در سال 1390 ایران از اولین موشک بالستیک ضد کشتی خود به نام موشک خلیج فارس رونمایی کرد.
 
این موشک، نسخه‌ای از فاتح 110 است که سیستم هدایت آن تغییراتی کرده و برای مقابله با کشتی‌ها مناسب‌تر شده است. در سال 1391 ایران با نصب سیستم نقطه‌زنی بر روی موشک، نسل چهارم موشک‌های فاتح 110 را رونمائی کرد. همچنین با آزمایش موفق این سیستم، قرار است در سال‌های آتی، موشک‌های دیگر ایران هم به این فناوری مجهز شوند.
 
موشک فاتح 110 از لحاظ ابعادی، با موشک زلزال 2 در یک سطح قرار دارد اما علاوه بر 4 بالک ثابت زلزال، 4 بالک مثلثی‌شکل ثابت در انتهای موشک و 4 بالک متحرک در سر آن قرار دارد که مسئولیت تغییر جهت و هدایت موشک را بر عهده دارند.
 
 
** انواع نسل موشک فاتح110

فاتح ۱۱۰ نسل ۱:با برد ۲۰۰ کیلومتر
فاتح ۱۱۰ نسل ۲:با برد ۲۵۰ کیلومت
فاتح ۱۱۰ نسل ۳:دارای برد ۳۰۰ کیلومتر و دقت بالا
فاتح ۱۱۰ نسل ۴:دارای برد بیش از ۳۰۰ کیلومتر و قابلیت نقطه زنی
موشک خلیج فارس:نمونه ی ضد کشتی
 
روزنامه الاخبار لبنان در مقاله‌ای با اشاره به دستیابی حزب‌الله لبنان به موشک‌های نقطه‌زن و بسیار پیشرفته زمین به زمین فاتح 110 نوشت که این موضوع، کابوس ارتش اسرائیل را تشدید کرده است. "فاتح 110" از پیشرفته‌ترین موشک‌های نسل چهارم از سامانه‌های موشکی فاتح است که در سال 2012 رونمایی شد. این موشک‌ها به سرعت و دقت بسیار بالا مشهور است و برد آن به 300 کیلومتر می‌رسد و می‌تواند کلاهک انفجاری با وزن 500 کیلوگرم را حمل کند و با کاهش وزن کلاهک انفجاری، میزان برد این موشک قابل‌تغییر است و می‌تواند تا فواصل بیشتری دسترسی داشته باشد. دقت هدف‌گیری این موشک، صددرصد است و از سامانه هدایت بسیار پیشرفته‌ای نیز برخوردار است.
 
** بازگشت صهیونیست‌ها به عصر حجر
 
نسل چهارم از موشک‌های فاتح 110 قدرت و فناوری بسیار بالاتری نسبت به 3 نسل گذشته دارد و با سوخت جامد کار می‌کند. همین موضوع باعث افزایش سرعت در پرتاب موشک شده است. این موشک به سامانه هدف‌گیری نقطه‌ای مجهز است و هیچ انحرافی در مسیر حرکتی آن ایجاد نمی‌شود و در هر شرایط آب و هوایی کارایی دارد. این دسته از موشک‌ها از قابلیت سرعت پرتاب و کاهش مقدمات برای پرتاب برخوردار هستند و همین موضوع، کارآیی آن‌ها برای حزب‌الله لبنان را افزایش می‌دهد.
 
 
سرعت این موشک بسیار زیاد است و به بالای 4000 هزار کیلومتر در ساعت می‌رسد؛ به عبارتی دیگر، این موشک می‌تواند وزارت جنگ و ستاد ارتش رژیم صهیونیستی در منطقه الکریا در تل آویو را با کلاهک انفجاری 500 کیلوگرمی و در ظرف 2 دقیقه هدف قرار دهد. حتی با کلاهک اصلاح‌شده 300 کیلوگرمی، این زمان می‌تواند به کمتر از 1 دقیقه برسد.
 
تعداد 7 موشک "فاتح 110 –دی 1" می‌تواند کارآیی تمامی سامانه‌های دفاع موشکی تل‌آویو را در کمتر از 1 دقیقه از بین ببرد. تنها یک موشک از نسل جدید فاتح قادر است مهم‌ترین تأسیسات تولید برق در منطقه الخضیره در شمال فلسطین اشغالی را در کمتر از یک دقیقه در واکنش تجاوزهای رژیم صهیونیستی به ایستگاه‌های تولید و ذخیره انرژی در لبنان هدف قرار دهد. به تعبیر بهتر، این موشک‌ها می‌توانند اسرائیل و ساکنان آن را به عصر حجر بازگردانند.
 
باشگاه خبرنگاران نوشت: دسترسی حزب‌الله لبنان به این موشک‌ها به‌ منزله شکست نظریه «عدم توازن» بین دو طرف است. سامانه موشکی فاتح 110، در زمان جنگ، قدرت تخریب متقابل و بازدارندگی متقابل را ایجاد می‌کند که مانع از هر تجاوز فراگیر رژیم صهیونیستی به لبنان و فلسطین اشغالی می‌شود. به این ترتیب دو طرف باید قواعد جدیدی برای درگیری‌ها در فواصل زمانی جنگ و صلح طراحی کنند. نکته‌ای که تردیدی در آن وجود ندارد، این است که دستیابی حزب‌الله به این موشک‌ها در کنار سایر توانمندی‌هایی که از آن برخوردار است، می‌تواند قبل از هر تجاوز نظامی به لبنان، اسرائیل را بارها و بارها مجبور به تفکر درباره عواقب آن کند.
 
 
"فاتح 110" تنها یکی از تسلیحات موجود نزد حزب‌الله است که مانع از تجاوزات متعدد رژیم صهیونیستی به لبنان در طول سال‌های گذشته شده است. این رژیم از ترس مواجهه با شلیک بی‌امان فاتح 110، حتی از تجاوزهای محدود که منجر به درگیری فراگیر بشود نیز خودداری کرده است. این سلاح در کنار سلاح‌های دیگر، لبنان و ملت آن و زیرساخت‌های آن را حفظ کرده است در غیر این صورت اسرائیل هرگز از حمله به لبنان چشم‌پوشی نمی‌کرد. البته این بدان معنا نیست که تل‌آویو دیگر هرگز به لبنان حمله نخواهد کرد. قطعاً بازدارندگی متقابل، احتمال جنگ را به طور کامل منتفی نمی‌کند بلکه امکان بروز آن را کاهش می‌دهد.
 
اسرائیلی‌ها معتقدند حزب‌الله قدرت و اراده کافی را دارد که این دو عامل بازدارنده را در برابر تجاوزهای این رژیم به سرزمین های اشغالی و نیز به لبنان به کار بندد اما اگر رژیم صهیونیستی احساس کند حزب‌الله لبنان، هر کدام از این دو عامل را از دست داده، لحظه‌ای در تجاوز به لبنان تردید نخواهد کرد. همین اتفاق اخیراً رخ داد و رژیم صهیونیستی تصور کرد که حزب‌الله لبنان مشغول عرصه‌های سوریه و لبنان است و نمی‌تواند در برابر تجاوزهای این رژیم واکنش نشان دهد. این یکی از عوامل خطر آغاز جنگ در معادلات بازدارندگی است که می‌توان نام آن را "اشتباه در محاسبات" گذاشت.
 
شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان، چندی پیش در گفت‌وگویی اعلام کرده بود که حزب‌الله به موشک‌های نقطه‌زن دست پیدا کرده و اسرائیلی‌ها نیز این را به خوبی می‌دانند و متوجه شده‌اند که جنگ احتمالی آینده برای آن‌ها بسیار سخت‌تر از قبل خواهد بود. ناظران و متخصصان مسایل نظامی، موشک فاتح را به‌عنوان دقیق‌ترین موشک ایرانی می‌شناسند. این موشک به موشک نقطه‌زن مشهور است و به‌ احتمال فراوان، منظور شیخ نعیم قاسم از موشک نقطه‌زن، همین موشک‌های فاتح است.
 
موشک مایل‌ پرتاب «فاتح 110» را در کنار بسیاری از ویژگی‌های منحصر به فردش از جمله دقت فوق‌العاده در اصابت به هدف، باید اولین گام مهم ایران در طراحی و ساخت موشک بالستیک سوخت جامد نیز دانست. نمونه‎های مختلف این موشک با بُردهای 250 تا 300 کیلومتر دارای محموله انفجاری شدید به‌ جِرم 450 کیلوگرم است که سرعت آن به 1.5 کیلومتر بر ثانیه می‌رسد. این موشک از سامانه‎های پیشرفته هدایت و ناوبری برخوردار است و تا پایان مسیر هدایت می‌شود.
 
بنابر اعلام برخی رسانه‌ها، خطای موشک فاتح 110 کمتر از 10 متر بوده که این در مورد نوع دریایی آن که خلیج فارس نام دارد، از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است زیرا مأموریت آن، انهدام اهداف متحرک دریایی است. این میزان خطا، بسیار کم و در حد سامانه‎های زمین به زمین کشورهای تراز اول در صنعت موشکی محسوب می‎شود که نشان از پیشرفت چشمگیر کشورمان در زمینه کاهش خطا و افزایش دقت سامانه‎های موشکی سطح به سطح دارد.
 
برخورداری مقاومت اسلامی از چنین موشک‌هایی خصوصاً در حوزه زمین به زمین، تمامی مراکز حساس و شریان‌های حیاتی اشغالگران قدس ازجمله نیروگاه معروف هسته‌ای "دیمونا" را در بُرد موشک‌های دقیقی قرار می‌دهد که شلیک تنها تعدادی از آن‌ها برای از پای درآوردن صهیونیست‌ها کافی است.
 
از آنجا که "موشک خلیج فارس" نیز یکی از اعضای خانواده موشک‌های کلاس فاتح در حوزه سطح به دریا محسوب می‌شود، احتمال در اختیار حزب‌الله لبنان قرار گرفتن آن‌ها در آینده نیز وجود دارد که این خبر می‌تواند خواب را از چشم نیروی دریایی رژیم صهیونیستی برباید.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :