موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رسانه ها

a/98452 :کد

0

آمار متناقض در کشور موجب بی اعتمادی می شود

  جمعه ۲۶ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۲:۴۳
تعداد بازدید : ۲۰۴   
 تحلیل ایران -آمار متناقض در کشور موجب بی اعتمادی می شود

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: ارائه آمار متناقض از سوی نهادهای مختلف در کشور موجب بی اعتمادی عمومی به نظام و دولت‌ها می‌شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: ارائه آمار متناقض از سوی نهادهای مختلف در کشور موجب بی اعتمادی عمومی به نظام و دولت‌ها می‌شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، کاظم دلخوش با اشاره به بیانات اخیر رهبر انقلاب در جمع مسئولین مرکز آمار گفت: نگرانی ها و نظرات رهبری در خصوص وضع مراکز آماری در کشور یکی از اصلی ترین دغدغه های ماست چرا که بسیاری از تصمیمات، سیاست گذاری و همچنین نظام بودجه ریزی و برنامه های 5 ساله توسعه ای به آمار وابسته است و نبود آمار قابل اتکاء و غیر سیاسی به همه بخش ها لطمه می زند.


وی افزود: شرایط آماری در کشور ما در دو بخش و متفاوت از هم در جریان است بخش اول آمارهای جمعیتی است که با سرشماری نفوس و مسکن اتفاق می افتد و معمولا متناسب با جمعیت آماری هدف، آماری قابل اتکا است اما بخش دوم آمارهای اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و سایر آمارهای از این دست است که معمولا متاثر از فضای سیاسی کشور ارائه می شود.


نماینده صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: آمارها در کشور ما تا حد زیادی وابسته به دولت ها و یا نهادهای سیاسی است به شکلی که هر نهاد متناسب با سیاست های خود و برنامه ها و شعارهای پیش بینی شده آمار را ارائه می کند که بعضا آمارهای متناقضی از این رهگذر از سوی مراکز مختلف ارائه می شود.


وی تاکید کرد: برای عبور از این مساله باید مرکز آماری مستقل از دولت ها و بدون وابستگی سیاسی ایجاد شود و هر سه قوه نظارت بر حسن انجام کار در این سازمان بر عهده داشته باشد و سایر بخش‌های تحقیقاتی و پژوهشی کشور موظف به همکاری با این سازمان برای ارائه یک آمار واحد و قابل اتکا باشد تا در نهایت شاهد ارائه آماری بدون وابستگی و به صورت علمی و مبتنی بر واقعیت جامعه باشیم.

 

منبع: خانه ملت

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :