موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/98570 :کد

0

قیمت‌ پایین‌ نفت‌ در رویای‌ افزایش تقاضا

  شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۳:۱۸
تعداد بازدید : ۲۶۰   
 تحلیل ایران -قیمت‌ پایین‌ نفت‌ در رویای‌ افزایش تقاضا

میانگینِ قیمتِ نفت در هفتۀ گذشته، بر اساسِ قیمتِ نفت وست تگزاس اینترمیدیت، ۴۵ دلار به ازایِ هر بشکه بوده است و دیروز قیمتِ نفت به خاطرِ کاهشِ تقاضا ۳ درصد افت داشته است.

میانگینِ قیمتِ نفت در هفتۀ گذشته، بر اساسِ قیمتِ نفت وست تگزاس اینترمیدیت، 45 دلار به ازایِ هر بشکه بوده است و دیروز قیمتِ نفت به خاطرِ کاهشِ تقاضا 3 درصد افت داشته است. این به این معنی ست که از ماهِ اپریل که میانگینِ قیمت هر بشکه نفت هفته ای 40 تا 44 دلار بود، قیمتِ نفت رشدِ چندانی نداشته است.

 


به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاریِ سیکینگ آلفا، میانگینِ قیمتِ نفت در هفتۀ گذشته، بر اساسِ قیمتِ نفت وست تگزاس اینترمیدیت، 45 دلار به ازایِ هر بشکه بوده است و دیروز قیمتِ نفت به خاطرِ کاهشِ تقاضا 3 درصد افت داشته است. این به این معنی ست که از ماهِ اپریل که میانگینِ قیمت هر بشکه نفت هفته ای 40 تا 44 دلار بود، قیمتِ نفت رشدِ چندانی نداشته است.

 
این در حالی ست که وقتی به ماهِ اپریل باز می‌گردیم، مشاهده می‌کنیم که اپک و خیلی از سرمایه گذاران در این عرصه، انتظارِ رشدِ سریعِ قیمتِ نفت را داشتند، و عده ای در ماه ژانویه این نوید را می‌دادند که قیمتِ نفت امسال به همان قیمتِ سالِ 1999 باز خواهد گشت. با اینکه هنوز سه ماه از سال باقی مانده، اما این بسیار بعید است که در این فاصلۀ کم معجزه ای رخ دهد.
 
متأسفانه توقفِ تولیدِ نفت چنان که فرض شده بود به وقوع نپیوست و انتظارِ افزایشِ تقاضا هیچ گاه در واقعیت به آن میزانی نبود که بتواند شکافِ میانِ عرضه و تقاضا را پر کند. سازمانِ جهانیِ انرژی گفته است که این شکاف در سالِ آینده پر خواهد شد، اما تا به واقعیت پیوستنِ این امر خیلی مانده. در ابتدا، این باور وجود داشت که با سقوطِ قیمتِ نفت در سالِ 2014، تولیدِ نفت نیز کاهش می‌یابد، چرا که بازسازیِ اقتصادی افزایشِ تقاضا را می‌طلبد. به ما گفته شده بود که کاهشِ قیمتِ نفت عمدتاً به دلیلِ تولیدِ بیش از حد نیاز است، و با افزایشِ تقاضا قیمت‌ها دوباره افزایش می‌یابد. اما افزایشِ تقاضا، رویایی بود که هیچ گاه به حقیقت نپیوست.
 
تقریباً از آن موقع شش ماه می‌گذرد و هنوز قیمتِ نفت 55 درصد کمتر از آن چیزی ست که در اواسطِ سالِ 2014 معامله می‌شد. کفِ قیمتِ نفت در فوریه 2016 بشکه ای 30 دلار بود. گرچه قیمتِ کنونی 10 دلار بیشتر از آن قیمت است اما هنوز با قیمتی که بتوان آن را بازگشتی به چشم اندازِ 2014 دانست فاصلۀ فاحشی دارد.


منبع : تابناک

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :