موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/98654 :کد

0

کنگره آمریکا به دنبال حمایت بیشتر از اسرائیل

  شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۳:۴۸
تعداد بازدید : ۴۴۱   
 تحلیل ایران -کنگره آمریکا به دنبال حمایت بیشتر از اسرائیل

سناتور و نامزد سابق جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاکید کرد، گمان نمی‌کند تفاهم‌نامه آمریکا – اسرائیل برای کنگره الزام‌آور باشد.

سناتور و نامزد سابق جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاکید کرد، گمان نمی‌کند تفاهم‌نامه آمریکا – اسرائیل برای کنگره الزام‌آور باشد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، لیندزی گراهام، سناتور و نامزد سابق جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: کنگره به محدودیت‌های بودجه سالانه توافق شده در تفاهم‌نامه آمریکا – اسرائیل حول محور کمک نظامی ملزم نیست.


وی افزود: نمایندگان آمریکا و اسرائیل می‌توانند این تفاهم‌نامه را امضا کنند این به خودشان بستگی دارد اما من این توافق‌نامه را برای کنگره الزام‌آور نمی‌دانم و ما می‌توانیم بر مبنای دیدگاه خودمان نسبت به وضعیت بودجه اختصاص دهیم.


اعضای کنگره آمریکا قصد دارند لایحه‌ای را ظرف چند روز آتی به منظور ارائه حمایت بیشتر از دولت اسرائیل ارائه دهند بهانه آنها این است که توافق اخیر که روز چهارشنبه امضا شد به رغم بسته کمک‌های نظامی بلاعوض و بی‌سابقه آمریکا به اسرائیل کافی نیست. این توافق بزرگترین قرارداد نظامی در تاریخ آمریکا بوده است.


 گراهام گفت: برنامه ریزی می‌کنم ظرف چند روز آتی این لایحه‌ را جهت اطلاع از میزان حمایت احتمالی و آغاز رای گیری درباره آن ارائه کنم.


وی حمایت بیشتر از اسرائیل را به رویارویی‌اش با ایران مرتبط دانست و خواستار تمدید تحریم‌ها علیه ایران شد.


ایسنا نوشت: سنای آمریکا در بودجه ۲۰۱۷ خود ۳.۴ میلیارد دلار را برای کمک به مسائل نظامی اسرائیل به اضافه ۶۰۰ میلیون دلار با هدف تقویت دفاع موشکی اسرائیل اختصاص داد؛ وقتی که از بودجه سالانه ۳.۳ میلیارد دلاری توافق شده در بسته کمک ۱۰ ساله دولت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا بیشتر است.


قرار است این تفاهم‌نامه از سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۸ میلادی به اجرا درآید و جایگزین تفاهم‌نامه قبلی شود که سالانه ۳.۱ میلیارد دلار کمک نظامی به اسرائیل اختصاص می‌داد.


گراهام در جریان دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و دیگر قانونگذاران آمریکایی مدعی شد: تهدیدات علیه اسرائیل از سوی ایران، حزب الله و حضور رو به رشد داعش در شبه جزیره سینا افزایش بودجه اختصاص یافته از سوی کنگره را تایید و بودجه تعیین شده از سوی دولت اوباما را رد می‌کند.


وی اشاره کرد: این درست نیست ما ملزم به اختصاص دادن بودجه تعیین شده از سوی دولت نیستیم. ما آن را رد می‌کنیم.


این توافق‌نامه دفاعی ۱۰ ساله آمریکا – اسرائیل شامل ۳۳ میلیارد دلار بودجه نظامی خارجی و پنج میلیارد دلار بودجه در بخش دفاع موشکی است.


اوباما و نتانیاهو از این توافق‌نامه تاریخی به عنوان تائیدیه همکاری و دوستی آمریکا – اسرائیل استقبال کردند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :