موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/98657 :کد

0

هشدار کارشناس مواد غذایی درباره استفاده دوباره از روغن درغذا

  شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۴:۲۳
تعداد بازدید : ۴۵۱   
 تحلیل ایران -هشدار کارشناس مواد غذایی درباره استفاده دوباره از روغن درغذا

کارشناس مواد غذایی گروه روغن های خوراکی اداره کل نظارت بر فرآورده های غذایی سازمان غذا و دارو، نسبت به خطرات حرارت دهی و استفاده دوباره از روغن های سرخ کردنی در برخی فست فودها (غذاهای آماده) هشدار داد

 کارشناس مواد غذایی گروه روغن های خوراکی اداره کل نظارت بر فرآورده های غذایی سازمان غذا و دارو، نسبت به خطرات حرارت دهی و استفاده دوباره از روغن های سرخ کردنی در برخی فست فودها (غذاهای آماده) هشدار داد.

 

به گزارش تحلیل ایران از سازمان غذا و دارو، وحیده شایگان گفت: متأسفانه دریافت اسیدهای چرب اکسید شده از طریق مواد غذایی در روغنی که بارها مورد استفاده قرار می گیرد ، افزایش یافته و به تهدیدی برای سلامتی مصرف کنندگان تبدیل شده است .

 

وی تصریح کرد: عرضه کنندگان اینگونه مواد غذایی به دلیل افزایش قیمت جهانی روغن های خوراکی به منظور صرفه جویی و سودجویی به استفاده نادرست از روغن های خوراکی در سطح عرضه مبادرت می کنند.


این کارشناس مواد غذایی خاطرنشان کرد: استفاده از روغن سرخ کردنی در دمای بالا موجب تشکیل مواد و ترکیبات سمی از جمله هیدرو پراکسید ها و آلدئیدها می شود و این مواد سمی به سهولت جذب غذا و نهایتا پس از جذب در دستگاه گوارش وارد سیستم گردش خون می شود.


شایگان یادآور شد: پژوهشگران در گزارش های علمی به افزایش قابل ملاحظه فشارخون پس از مصرف غذاهای سرخ شده با روغن هایی مانند سویا و پالم که چندین بار مورد استفاده قرار گرفته اند، اشاره کرده اند که اخیرا تغییرات ماده ژنتیکی و غیر طبیعی شدن ژن ها و نیز اختلالات بافت شناسی نیز در این رابطه گزارش شده است.


وی ادامه داد: غذا و تغذیه یکی از ابعاد اساسی زندگی، سلامت و رفاه جامعه است و تامین غذای کافی ، سالم و مطمئن از دیدگاه توسعه ملی ، عدالت اجتماعی و رشد اقتصادی، محور اصلی در بستر حرکت انسان محوری است و بیمارهای ناشی از غذا ، نیروی بازدارنده، قوی و موثر برفرآیند توسعه ملی به شمار می آید.


کارشناس مواد غذایی گروه روغن های خوراکی اداره کل نظارت بر فرآورده های غذایی سازمان غذا و دارو، اضافه کرد: بر اساس شواهد موجود، جامعه به سرعت دوران گذر تغذیه ای را پشت سر می گذارد که نشانه های هشدار دهنده آن، گسترش بیمارهای قلبی و عروقی به عنوان اولین عامل مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر دار و نیز دیابت، انواع سرطان ها و چاقی در سطح کشور به ویژه شهرهای بزرگ است.


شایگان افزود: از عوامل مهم زمینه ساز این مهم می توان به سبک زندگی شهر نشینی، عدم تحرک، استرس ها و نیز عامل مهم دیگر یعنی فرهنگ و عادات نادرست غذایی، تمایل مردم به مصرف غذاهای آماده به مصرف چرب به ویژه فست فودها اشاره کرد.


وی خاطرنشان کرد: این عوامل در کاهش سن سکته نیز بی تاثیر نبوده است؛ از این رو در جامعه امروز، مرگ و میر افراد میان سال و جوان ناشی از سکته های قلبی و بروز بیماری های مزمن اصلا دور از انتظار و شگفت انگیز نیست.


شایگان خاطرنشان کرد: فقدان یا ناکار آمدی افراد متخصص، درست در زمانی که هزینه های سنگین برای تحصیلات آنها به اتمام رسیده و زمان خدمت به میهن فرارسیده است، خسارات جبران ناپذیر اقتصادی بر پیکره دولت تحمیل می کند و بار مالی و روانی زیادی برای خانواده ها به همراه دارد.


ایرنا نوشت: به گفته شایگان، تمایل و گرایش جوانان به صرف غذاهای آماده ، چرب و یا سرخ شده در روغن های خوراکی وضعیت جدیدی را رقم زده به گونه ای که مصرف روغن های خوراکی در دهه اخیر چندین برابر شده است و به تبع آن تولید جهانی اینگونه محصولات همچنان رو به افزایش است.


این کارشناس مواد غذایی خاطرنشان کرد: روغن های گیاهی در مقایسه با روغن های حیوانی به دلیل عاری بودن آنها از کلسترول و همچنین پائین بودن میزان اسیدهای چرب اشباع و بالا بودن اسیدهای چرب غیر اشباع برای مصرف سالم تر و قابل توصیه است.


وی افزود: با این وجود امروزه مصرف غذاهای سرخ شده در سرتاسر دنیا به ویژه در کشورهای در حال توسعه به شدت رو به افزایش است. 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :