موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/98717 :کد

0

اختلاف نظر کلینتون و ترامپ بر سر جنگ با ایران

  شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ — ۲۱:۱۷
تعداد بازدید : ۱۷۲   
 تحلیل ایران -اختلاف نظر کلینتون و ترامپ بر سر جنگ با ایران

در شرایطی که تنها کمتر از دو ماه تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مانده، موضع گیری های دو نامزد رقیب علیه یکدیگر همچنان ادامه دارد و در مواردی نیز تشدید شده است.

 

 

 

در شرایطی که تنها کمتر از دو ماه تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مانده، موضع گیری های دو نامزد رقیب علیه یکدیگر همچنان ادامه دارد و در مواردی نیز تشدید شده است. در این میان، بحث هایی که به تازگی بر سر سیاست های نظامی ایران در منطقه خلیج فارس بروز کرده، به محور جدیدی برای تقابل کلینتون و ترامپ تبدیل شده است.
به گزارش تحلیل ایران، هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ـ که گفته می شود تا حدودی از مسائل مربوط به بیماری خود رهایی یافته و به رقابت با دونالد ترامپ، رقیب جمهوری خواه خود بازگشته ـ در یکی از تازه ترین موضع گیری های خود، دیدگاه های ترامپ درباره ایران را مورد انتقاد قرار داده و آن را سبب وقوع جنگ با ایران دانسته است.

شب گذشته، کلینتون در جریان تبلیغات انتخاباتی خود در «گرینزبرو» ضمن انتقاد از اظهارات اخیر ترامپ گفت: «وی گفته که اگر نظامیان کشور دیگری ما را تحقیر و تمسخر کنند ـ نه اینکه به ما شلیک کنند، بلکه تنها مورد تمسخر قرار دهند ـ دستور خواهد داد تا آن ها را از آن آب ها بیرون کنند». نامزد دموکرات انتخابات آمریکا افزود: «وی (ترامپ) با این کار جنگ را آغاز خواهد کرد و این دلیل دیگری است در اثبات اینکه چرا نتیجه این انتخابات از هر چیزی در زندگی ما مهمتر خواهد بود». 

گفتنی است، دونالد ترامپ به تازگی مدعی شده بود، در صورتی که به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود، سیاستی جدید را در مقابل ایران در خلیج فارس در پیش خواهد گرفت. وی گفته بود: «وقتی ایرانی‌ها دور ناوشکن‌های زیبای ما حلقه می‌زنند و ژستی می‌گیرند که نباید بگیرند، با شلیک توپ آن ها را از آب بیرون می‌اندازیم». 

گفتنی است، این موضع گیری ترامپ پس از آن مطرح شد که طی هفته گذشته، گزارش هایی درباره تقابل های ایران و آمریکا در خلیج فارس منتشر شد و همچنین یکی از ملوانان آمریکایی که مدتی پیش به دلیل تجاوز به آب های سرزمینی ایران موقت بازداشت شده بود، درباره این موضوع اظهار نظر کرد. 

تابناک نوشت: دیوید نارتکر که بعد از بازداشت نیروهای آمریکایی در خلیج فارس مجبور به عذرخواهی از ایران شد، گفت: آمریکایی‌های مستقر در منطقه اجازه تیراندازی به سمت نیروهای ایرانی را ندارند. نارتکر همچنین تأکید کرد، اقدام او باعث جلوگیری از وقوع جنگ شده و نیروی دریایی آمریکا نباید او را توبیخ می‌کرد. به گفته نارتکر، اگر نیروهای آمریکایی به سمت ایرانی‌ها تیراندازی می‌کردند، احتمال شروع یک جنگ وجود داشت. وی اظهار داشت: «نمی‌خواستم به خاطر چنین چیزی، درگیری راه بیندازم. من اختیار راه انداختن جنگ را ندارم». 

افزون بر این، دو روز پیش نیز یک رسانه غربی از پرواز دو فروند هواپیمای جاسوسی آمریکا در نزدیکی آب های ایران در خلیج فارس و هشدار جدی نیروی هوایی جمهوری اسلامی مبنی بر هدف قرار دادن این دو هواپیما خبر داد. مقامات نظامی آمریکا به «فاکس نیوز» گفتند، دو هواپیمای شناسایی «پی -٨ پوسیدون» با ٩ سرنشین و «ای پی-٣ اریس» با حدود ٢٤ سرنشین در ۱۳ مایلی سواحل ایران در نزدیکی تنگه هرمز و دریای عمان در حال پرواز بوده اند که با هشدار نیروهای ایرانی روبه رو شده اند.

یک روز پیش از آن نیز پایگاه اینترنتی «هیل» نوشته بود، ایران به «مزاحمت» برای ناوشکن ها و کشتی های نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس ادامه می دهد و ارتش آمریکا و اعضای کنگره از این بابت ابراز خشم کرده اند. این سایت همچنین نوشت، از زمانی که توافق هسته ای ایران در ماه ژانویه امضا و اجرایی شد، تعداد رویارویی های ایران و آمریکا در خلیج فارس تقریباً دو برابر شده است

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :