موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/98736 :کد

0

می خواهند با FATF مانع از فعالیت های منطقه ای ایران شوند

  یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۰:۳۲
تعداد بازدید : ۱۷۶   
 تحلیل ایران -می خواهند با FATF مانع از فعالیت های منطقه ای ایران شوند

کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: طرف مقابل می خواهد از طریق عضویت ایران در FATF مانع از حمایت جمهوری اسلامی ایران ازهم پیمانان منطقه ای خود شود.

کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: طرف مقابل می خواهد از طریق عضویت ایران در FATF مانع از حمایت جمهوری اسلامی ایران ازهم پیمانان منطقه ای خود شود.

 

به گزارش تحلیل ایران ، فواد ایزدی افزود: FATF موضوعی مرتبط با برجام است و معتقدیم که طرف مقابل پس از عضویت ایران در آن باز هم به بهانه جویی های خود ادامه خواهند داد .


رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت : مهم ترین پیامد مثبت عضویت ایران در FATF معرفی کشورمان به عنوان جزیی از کشورهای پیشرو در مبارزه با پولشویی در جهان است .

طهماسب مظاهری که در برنامه تیتر امشب شبکه خبر که به پیامدهای عضویت ایران در FATF اختصاص داشت افزود : این عضویت به جهانیان ثابت می کند که جمهوری اسلامی ایران در نظام اقتصادی خودش اجازه ورود پول فاسد ، تروریسم و مواد مخدر را نمی دهد .

وی خاطر نشان کرد: البته در سال 84 در مصوبه مجلس و قبل از آن در اصل 49 این مهم تصریح شده بود که در قوانین اقتصادی این گونه موارد نباید جایگاهی داشته باشد .

وی افزود : البته اگر در عضویت با FATF احتمال دادن اطلاعات نظام بانکی و همچنین اشخاص و نهادها مطرح باشد باید جلوی آن را گرفت .

فواد ایزدی هم در ادامه تاسیس FATF همزمان با فروپاشی شوروی دانست وگفت : ما موسس FATF نیستیم و نمی توانیم با عضویت در آن روی برخی اصول آن موثر شویم به ویژه اینکه اکنون پس از برجام ما کشور خاصی هستیم و در برجام اشاره شده که شرایط ایران در دنیا خاص است .

کارشناس مسائل بین الملل خاطر نشان کرد : مسئول FATF در یکی از مصاحبه هایش می گوید که طرف ایرانی در نامه به ما اعلام کرده است که از آنجا که عضو سازمان ملل هستیم به همه قطعنامه های این سازمان پایبندیم و این مسئله نشان می دهد که باید در این باره هوشیاری بیشتری داشته باشیم .

وی تاکید کرد: مطمئنا عضویت در FATF با برجام مرتبط است و باید همه دست اندرکاران دقت و هوشیاری داشته باشند تا در آینده آسیب نبینیم .

طهماسب مظاهری خطاب به فواد ایزدی گفت : نمی توان گفت که افراد هوشمندی در مذاکرات نداریم اتفاقا شما از جمله آدم های هوشمندی هستید که پیش بینی تان درباره بخش بزرگی از نتایج برجام درست از آب درآمد.

وی افزود : البته مذاکره کنندگان مقابل ما هم از کره ماه نیامده اند و ما هم انسانهای هوشمند کم نداریم بنابراین باید همه توان خود را به کار ببریم تا به یک نتیجه منطقی درباره FATF برسیم .


خبرگزاری صدا وسیما نوشت ایزدی نیز در پایان گفت : FATF موضوع مرتبط با برجام است که طرف مقابل می خواهد از طریق عضویت ایران در آن مانع از حمایت از هم پیمانان خود در منطقه شویم و آنها پس از این عضویت مدام بهانه خواهند آورد .

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :