موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رسانه ها

a/98785 :کد

0

راهبرد های دفاعی جمهوری اسلامی ایران

  یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۲:۵۵
تعداد بازدید : ۵۰۷   
 تحلیل ایران -راهبرد های دفاعی جمهوری اسلامی ایران

نزدیک شدن به هفته بزرگداشت دفاع مقدس، فرصت مغتنمی برای تبیین و تشریح «راهبردهای دفاعی کشور» در اختیار قرار می‌دهد.

 

نزدیک شدن به هفته بزرگداشت دفاع مقدس، فرصت مغتنمی برای تبیین و تشریح «راهبردهای دفاعی کشور» در اختیار قرار می‌دهد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، روزنامه جوان نوشت: نزدیک شدن به هفته بزرگداشت دفاع مقدس، فرصت مغتنمی برای تبیین و تشریح «راهبردهای دفاعی کشور» در اختیار قرار می‌دهد. تأمین امنیت در هر نظام سیاسی مستلزم انجام اقدامات متعدد در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی و... است که در قالب سیاست‌ها و راهبردهای دفاعی است. ایران اسلامی نیز طی چهار دهه نبرد نابرابر با دشمن، اشکال گوناگون و متنوعی از دفاع را تجربه کرده است. در حال حاضر دشمنان کشور با گسترده‌تر کردن موضوعات و ابعاد تهدید و مجموعه‌ای از تهدیدها را در چارچوب «تهدید مرکب» تولید نموده و با پیوند زدن آنها با مؤلفه‌های داخلی، مکانیزم هوشمندانه‌ای را از طریق «تجمیع تهدیدها» علیه جمهوری اسلامی ایران مشتمل بر «تحریم‌ها»، «دیپلماسی عمومی»، «تهدید نظامی»، «عملیات روانی»، «عملیات اطلاعاتی»، «نفوذ و استحاله»، «انتقال ناامنی‌های داعش به داخل ایران»، «تکثیر بحران‌های قومیتی»، «جنگ نیابتی»، «انزوای سیاسی» و «اختلاف‌افکنی منطقه‌ای» طراحی و به مرحله اجرا گذاشته‌اند.

 

جمهوری اسلامی ایران نیز در مقابل تمامی تهدیدات همه‌جانبه دشمن با اقتدار ایستادگی نموده و در سه دهه پس از دفاع مقدس تحت رهبری هوشمندانه و بی‌نظیر حضرت امام خامنه‌ای متناسب با سطح و شکل تهدید، چهار مرحله تکاملی از راهبردهای دفاعی مشتمل بر «دفاع همه‌جانبه»، «دفاع بازدارنده» و «دفاع تهدید در برابر تهدید» را تجربه کرده و هم‌اینک با انتخاب راهبرد «دفاع تهاجمی» و با به‌کارگیری همه مؤلفه‌های درونی قدرت ملی شامل «نگاه انقلابی به جای نگاه منفعلانه»، «تقویت اقتصاد مقاومتی درونزا»، «وحدت ملی و انسجام داخلی»، «تشدید روحیه سلحشوری، ایثار و شهادت‌طلبی»، «بهره‌گیری و برخورداری ملت و نیروهای مسلح از تجارب ارزشمند دفاع مقدس»، «آمادگی کامل نیروهای مسلح برخوردار از فناوری‌های مدرن تسلیحاتی به ویژه در عرصه موشکی و شناورهای دریایی»، «موقعیت فوق‌العاده راهبردی و ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک ایران»، «عمق استراتژیک و برخورداری از سرپنجه‌های بسیار قوی در منطقه برای ضربه زدن به دشمن در شعاع بسیار گسترده»، «نفوذ راهبردی در منطقه و باز شدن ژئوپلتیک ایران تا سواحل مدیترانه»، «بهره‌گیری از مؤلفه‌های معنوی قدرت نظیر عاشورا و کربلا» و «بهره‌گیری از جمعیت جوانان و مؤمن پرورش یافته در مکتب اهل بیت علیهم‌السلام» هوشمندی خود را به رخ اربابان زر و زور و تزویر کشیده و مقتدرانه از حیثیت انقلاب اسلامی و گسترش اندیشه ظلم‌ستیزی در پناه اتحاد جهان اسلام دفاع می‌کند. 

 

در مقابل راهبرد دفاعی کشور مبتنی بر بازدارندگی فعال و مقتدرانه با زیرساخت نظامی و اقتصاد مقاومتی، متأسفانه از دوران اصلاحات (و هم‌اینک) عده‌ای بوده و هستند که با مقایسه توانایی نظامی امریکا با ضعف قدرت دفاعی و نظامی ایران از یک طرف و وجود مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها از طرف دیگر و همچنین قدرت ساختارسازی جهان سلطه نظیر «سازمان بین‌المللی انرژی اتمی»، «سامانه سوئیفت»، «قواعد کار گروه ویژه اقدام مالی FATF» و... با بالا بردن دست‌ها و تسلیم در برابر مهندسی جهان سلطه، به این باور و اعتقاد غلط و ذلت‌پذیر رسیده‌اند که «باید تهدیدات امریکا را صرفاً از طریق اقدامات سیاسی و مذاکره مرتفع ساخت.»

 

طرفداران این دیدگاه منفعلانه و ذلت‌پذیر برخلاف دیدگاه‌های صاحب‌نظران غربی نظیر برژینسکی، معتقدند که وقوع هر جنگی بین ایران و شیطان بزرگ به ضرر ملت ایران خواهد بود. «نامه 128 نماینده جریان مدعی اصلاحات در مجلس ششم به حضرت امام خامنه‌ای مبنی بر ضرورت نوشیدن جام زهر برای جلوگیری از حمله امریکا به ایران» و همچنین سخنان ناآگاهانه وزیر خارجه ایران مبنی بر «توانمندی امریکا برای از کار انداختن قدرت دفاعی ایران با استفاده از یک بمب» به خوبی طرفداران این دیدگاه را در میان جریان‌ها و گروه‌های سیاسی ایران معرفی می‌کند.


معتقدین به این دیدگاه منفعلانه، امنیت کشور را ناشی از مذاکره و توافقنامه برجام دانسته و آشکارا تأکید می‌کنند که اگر جنگی واقع نمی‌شود علتش همین مذاکرات هسته‌ای و تعامل با کدخدا «شیطان اکبر و طاغوت اعظم» است. برژینسکی مطرح‌ترین چهره ژئواستراتژیست امریکا برخلاف خواص ذلت‌پذیر ایران دلیل کارآمد نبودن گزینه نظامی علیه ایران توسط امریکا را در مصاحبه با شبکه «ام‌اس‌ان» اینگونه بیان می‌کند: «اگرچه ایرانی‌ها می‌دانند که در هر جنگی امریکا می‌تواند آسیب‌های زیادی به آنها وارد کند، اما واقعیت این است که ایرانی‌ها نیز می‌توانند صدمات بیشتری به امریکا وارد کنند.» جوهره سخنان برژینسکی اعتراف به برخوردار بودن ایران از قدرت بازدارندگی مؤثر نظامی است.

 

جمهوری اسلامی ایران در شرایط کنونی در پرتو قدرت دفاعی و نظامی بازدارنده و تحت رهبری حضرت امام خامنه‌ای از امنیت واقعی برخوردار است و پایدار نگه داشتن این امنیت در گرو حفظ بنیه دفاعی کشور و تقویت مؤلفه‌های آن است. بی‌تردید این یک خطای راهبردی است که تصور کنیم از طریق دیگری می‌توانیم در برابر دشمن درنده خو و گرگ‌صفت و شیطان مجسم امریکا ایستادگی کرده و حقوق خود را از حلقوم جهانخواران بیرون بیاوریم‌ (مذاکرات سه سال اخیر که منجر به برجام شده و حاصلی تقریباً هیچ برای ایران در پی داشته مؤید این مدعاست).


برخلاف نظر برخی سیاسیون ایران، در شرایط کنونی، اگر مشاهده می‌کنیم که امریکا تن به مذاکره با ایران داده، علتش این است که بازدارندگی از طریق مذاکره و تعامل با ایران هم‌اینک بخشی از راهبرد جدید امریکاست و علت انتخاب این راهبرد نیز موفقیت راهبرد دفاعی بازدارنده ایران و ناامیدی مطلق شیطان بزرگ از تحمیل خواسته‌های ظالمانه خود از طریق تهدید نظامی است.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :