موضوعات ‌مرتبط: سیاسی احزاب و تشکل ها

a/98807 :کد

0

تعهد به FATF خلاف اصل ۷۷ قانون اساسی

  یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۰:۳۰
تعداد بازدید : ۲۴۶   
 تحلیل ایران -تعهد به FATF خلاف اصل ۷۷ قانون اساسی

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی تعهد به FATF را خلاف اصل ۷۷ قانون اساسی دانست و گفت: با دادن تعهد به FATF قدمی در جهت تحریم قوای نظامی و دفاعی کشور برداشته می شود.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی تعهد به FATF را خلاف اصل ۷۷ قانون اساسی دانست و گفت: با دادن تعهد به FATF قدمی در جهت تحریم قوای نظامی و دفاعی کشور برداشته می شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، زهره الهیان نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به معاهده FATF و مساله پیوستن جمهوری اسلامی به این کنوانسیون بین المللی گفت: مهمترین نکته ای که درباره FATF به عنوان یک معاهده بین المللی باید در نظر داشت این است که هر نوع عهدنامه بین المللی طبق اصل ۷۷ قانون اساسی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.


وی افزود: اگر دولت در این رابطه تعهدی داشته باشد خلاف اصل ۷۷ قانون اساسی است و مجلس باید به طور جدی این موضوع را پیگیری کند.


عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم با اشاره به تبعات FATF برای کشور عنوان کرد: این معاهده به خصوص برای قوای نظامی و دفاعی تبعات دارد و مغایر امنیت ملی کشور است. در حقیقت با دادن این تعهد قدمی در جهت تحریم قوای نظامی و دفاعی کشور برداشته می شود، چرا که تاکید FATF عدم همکاری با اشخاص حقوقی و حقوقی است که نام آنها در لیست تحریم خزانه داری آمریکا قرار دارد.


الهیان با اشاره به اینکه پیگیری مجلس در خصوص این مساله مطالبه جدی مردم است یادآور شد: این مساله به طور مستقیم با امنیت کشور و منطقه در ارتباط است.


وی گفت: این مساله زمانی نگرانی بیشتری را به دنبال دارد که زمزمه هایی از تحریم قوای نظامی از سوی برخی بانک های داخلی به گوش می رسد؛ از جمله بانک سپه و ملت که این امر به نوعی قدم برداشتن در راستای FATF است بدون اینکه مجلس آن را تایید کرده باشد نوعی خودتحریمی قوای نظامی و دفاعی در حال رخ دادن است که به هیچ وجه به صلاح ملت و کشور نیست.


الهیان یادآور شد: شورای عالی امنیت ملی باید به این مساله ورود کرده و بررسی های لازم را انجام دهد.


مسئول کمیته حقوق بشر مجلس هشتم گفت: به نظر می رسد نوعی خوش بینی و اعتماد به غرب در این نوع تعهدات بین المللی که دولت آن را دنبال می کند مشهود است. این امر به هیچ وجه مورد قبول ملت نیست چون در برجام دیدیم که به هیچ وجه نمی توان به غرب اعتماد کرد. حاصل برجام این شد که بعد از گذشت ۸ ماه از اجرای آن هنوز تعهدات طرف غربی اجرایی نشده و هیچ یک از تحریم ها برداشته نشده است. در حالی که جمهوری اسلامی ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده است.


وی خاطرنشان کرد: این نوع اعتماد به دشمن و خوش‌بینی به تعهدات بین المللی ممکن است در آینده برای کشور چالش‌ساز بوده و کشور را با مشکلات عدیده ای مواجه کند که اگر دولت به این تبعات و چالش ها توجه نداشته و یا اگر آگاهانه در این مسیر قدم گذاشته باید اهرم های نظارتی فعال شده و جلوی ضرر بیشتر را بگیرند.


این نماینده سابق مجلس یادآور شد: ما در کشور قوانینی داریم که با توجه به اقتضائات داخلی کشور لحاظ شده از جمله قوانین مربوط به مبارزه با پولشویی اینکه از سوی برخی مسئولین اشاره می شود به قانون مبارزه با تامین مالی تروریست ها موضوع متفاوتی است و درحقیقت تعریف تروریسم از منظر غرب با آنچه ما آن را تروریسم می خوانیم مغایرت دارد. از این رو نمی توان این مساله را از نگاه غرب ملاک جمهوری اسلامی ایران قرار داد.


الهیان گفت: باید قوانین داخلی در دستور کار قرار گرفته و از تعهدات بی‌محابا در عرصه بین الملل توسط مسئولین جلوگیری شود.

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :