موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی-مذهبی

a/98945 :کد

0

مرحوم دولابی: کسی که مقصدش خدا باشد حاجی است

  دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۳:۲۶
تعداد بازدید : ۲۳۴   
 تحلیل ایران -مرحوم دولابی: کسی که مقصدش خدا باشد حاجی است

مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: حج، قصد به مقصد خداست. امیدوارم همه شما حاجی باشید. اگر کسی مقصدش خدا باشد حاجی است حتّی اگر مکّه نرفته باشد.

مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: حج، قصد به مقصد خداست. امیدوارم همه شما حاجی باشید. اگر کسی مقصدش خدا باشد حاجی است حتّی اگر مکّه نرفته باشد.

 

به گزارش تحلیل ایران ، مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: حج در ماه رمضان خیلی شریف است. حج، قصد به مقصد خداست. امیدوارم همه شما حاجی باشید. اگر کسی مقصدش خدا باشد حاجی است حتّی اگر مکّه نرفته باشد. شما اگر قصدتان خدا باشد و شب و روز در راه خدا تلاش و فعالیت داشته باشید و با یاد خوبان گذشته و آینده مشغول باشید حاجی هستید. بنده به جرئت می‌گویم حاج آقا سلامٌ علیکم. انشاء الله امیدوارم در ظاهر هم وضع مال یو عقلی همه خوب باشد و یک حجّ قشنگ نصیب همه شود. آن حجّی که خدا دوست دارد و ائمه(ع) دوست دارند.


در حج جدال نهی شده است. وَلاجِدالَ فی الحَجِّ (سوره بقره آیه 197). جدال حتی در راه خدا هم خوب نیست. انسان گیج می‌شود. ندیده‌اید کسانی که بر سر احکام شرعی سر و کلّه هم می‌زنند. تا یکی دو روز گیج هستند. چرا انسان این کرا را بکند! یکی دو روز پر و بال خودش را بشکند که چه! که بحث علمی کرده باشد! جدال خوب نیست. مراقب باشید به جدال کشیده نشوید که راه بند می‌آید. جدال حتّی حج را باطل می‌کند. در سفر حج می‌پرسند ناهار چه می‌خوری؟ می‌گوید من فلان چیز نمی‌خورم. این هم جدال است.


مواظب باشید در بحث‌های علمی، در مطالب احکامی جدال نکنید. اگر رفیقتان آرام است، شما می گویید او می‌گوید و بهره می‌برید این خوب است. امّا مراقب باشید شدّت نگیرد و تبدیل به جدال نشود. اگر عصبانی شدید حرف‌های متفرق در آن می‌آید خراب می‌شود.

در حج جدال نیست. شما هم حاجی هستید. رو به خدا می‌روید.


کتاب طوبای محبّت جلد دوم – ص 184
مجالس حاج محمّد اسماعیل دولابی


منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :