موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/98978 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بیست و نهم شهریور

  دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۸:۳۰
تعداد بازدید : ۱۹۴   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بیست و نهم شهریور

امروز دوشنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، هفدهم ذی الحجه ۱۴۳۷ هجری قمری، نوزدهم سپتامبر ۲۰۱۶ میلادی است.

امروز دوشنبه بیست و نهم شهریور 1395 هجری خورشیدی، هفدهم ذی الحجه 1437 هجری قمری، نوزدهم سپتامبر 2016 میلادی است. 38 سال پیش در چنین روزی، یک فروند بالگرد سی- 130 نیروی هوایی شیراز در هنگام نشستن در فرودگاه دوشان تپه سقوط کرد.

 
 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

29 شهریور 1394
میرزا حسین زارع شاعر معاصر در 91سالگی در زادگاهش میبد یزد چشم از جهان فروبست. تخلص «شفیق» را علی خوشدل تهرانی برای او انتخاب کرد. شعرهای او در روزنامه های توفیق، چلنگر و هفته نامه مرد امروز به چاپ رسید.

29 شهریور 1381
آیت الله سید محمد علی موحد ابطحی از فقهای گرانقدر حوزه علمیه قم در 72 سالگی به دیار حق شتافت. او دارای بیش از 110عنوان کتاب در علوم تفسیر و فقه، کلام و فلسفه، اصول و رجال، حدیث، تاریخ و دیگر موضوع های اسلامی بود.

29 شهریور 1359
خان بابا مشار نویسنده و کتاب شناس بزرگ ایرانی و از پایه گذاران کتاب شناسی کتاب های چاپی فارسی درگذشت و به دیار حق شتافت.

29 شهریور 1358
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و قطع ارتباط با رژیم صهیونیستی، اوری لیبرانی سفیر پیشین این رژیم در ایران گفت: «اسراییل به دلیل این قطع رابطه، زیان سنگینی دیده است.»

29شهریور 1357
یک فروند بالگرد سی- 130 نیروی هوایی پایگاه هفتم ترابری شیراز که به منظور حمل وسایل و خواروبار مورد نیاز مردم زلزله زده طبس از پایگاه شیراز راهی تهران بود، در هنگام نشستن در فرودگاه دوشان تپه سقوط کرد و دچار آتش سوزی شد. در این حادثه 9 تن از سرنشینان این بالگرد شامل خدمه و مسافر، کشته شدند.

29 شهریور 1338
نیکلای پکوف سفیر شوروی، پس از شش ماه و با پیام نیکیتا سرگیویچ خروشچف رهبر این کشور وارد تهران شد. روابط ایران و شوروی از زمان پیمان نظامی ایران و آمریکا در نهم آبان 1336 هجری خورشیدی تیره شده بود.

29 شهریور 1329
نصرالله انتظام وزیری به ریاست مجمع عمومی سازمان ملل برگزیده شد.

29 شهریور 1327
مصوبه شورای وزیران با سه هفته تاخیر برای اجرا به ناشران روزنامه های عمومی(حرفه ای) کشور ابلاغ شد. برپایه آیین نامه تازه که هشتم شهریور به تصویب شورای وزیران کابینه عبدالحسین هژیر رسیده بود، حقوق بگیران سازمان های دولتی تا زمانی که شاغل بودند، نمی توانستند سردبیر و عضو تحریریه نشریه های عمومی(غیرتخصصی و غیرحزبی) باشند.

29 شهریور 1320
روزنامه اطلاعات در سر مقاله ای با عنوان «مسوولیت وزیران در برابر مجلس و ملت» نوشت: وزیران ما تاکنون کار مهمی که داشتند اجرای یک سلسله فرمان ها و دستورهایی بود که به آنها داده می شد و از خود در کارها رأی و نظری نداشتند.

29 شهریور 1305
محمد مصدق و آیت الله سید حسن مدرس در نشست مجلس شورای ملی در سخنانی، قرارداد 1919 وثوق الدوله با انگلیسی ها را محکوم کردند. انگلیس با این قرارداد امور نظامی و مالی ایران را به اختیار خود در می آورد.

29 شهریور 1302
میرزا اسحاق خان رهبر مدیر اداره دوم سیاسی وزارت امور خارجه و از صاحب منصبان قدیمی این نهاد، با حفظ سمت به مدیریت کل وزارت امورخارجه برگزیده شد.

29 شهریور 1301
رییس معارف ایالتی آذربایجان به پزشکان، دندانسازان، جراحان و چشم پزشکان آذربایجان اعلام کرد: افرادی که بیش از 10 سال پیشینه طبابت دارند و تا آن زمان برای دریافت اجازه نامه رسمی اقدام نکرده اند، یک سال زمان دارند تا با ارایه اسناد و مدارک، نسبت به دریافت آن اقدام کنند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 3)

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :