موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تحلیلی

a/99 :کد

جاده ابریشم «کیتارو» و جاده پرسنگلاخ برخی نقاط کشور

رضا نصیری حامد

  یکشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰
تعداد بازدید : ۲۸۹   

اواخر مهرماه امسال کشورمان و به تعبیر بهتر شهر تهران میزبان یکی از مشهورترین و بزرگترین موزیسین های حال حاضر دنیا بود. کیتارو موسیقیدان و آهنگساز در اصل ژاپنی که اصل و نسب شرقی وی، تعلق خاطر ما ایرانیان را به وی دوچندان می نمود، چندین شب خاطره انگیز را با نواهای دلنشین خود برای ایرانی ها رقم زد. وی علاوه بر نواختن موسیقی به حساسیت ها و مولفه های فرهنگی و موقعیت دیرین ایران به مثابه تمدنی بزرگ که در عین حال واسطه بین تمدن های متعدد مخصوصاً بین شرق و غرب بوده است، توجه داشته است. شاید هم از همین روست که تقریباً مشهورترین آهنگ وی با عنوان جاده ابریشم شناخته می شود که هم عنوان و هم آهنگش برای ما خاطره انگیز است. از آن گذشته وی در سخنانش نیز بر اهمیت فرهنگی ایران در گذشته و حال تأکید نمود.

بسیاری از سفر کیتارو و اجراهایش در ایران به مثابه نقطه عطفی نام می برند که می تواند سرآغازی برای تعاملات هنری از جمله موسیقی با دنیا باشد؛ مخصوصاً که مولفه های ظاهری و محتوایی این نوع از موسیقی در تطابق و همسویی معناداری با فرهنگ و هنر کشورمان قرار دارد. هر رویدادی همانند کنسرت های چندین شب کیتارو در تهران، به خودی خود شادی آفرین و مطلوب است و می توان از شور و شوق مردمانی از طیف های گوناگون که آهنگساز و آهنگ های مورد نظرشان را چه بسا بعد از مدتها انتظار از نزدیک گوش می کردند، تا مدتها سخن گفت. بنای این نوشتار نیز در اصل تمجید از همین بعد قضیه است با تلنگری و تذکری مرتبط و البته متفاوت با این کنسرتها.

سخن بر سر آن است که در کنار برگزاری و اجرای شکوهمند این فعالیت هنری و انشاا… موارد مشابه دیگر، درنگی باید نمود در چرایی لغو و عدم برگزاری برخی از جلسات مربوط به موزیسین ها و آهنگسازان وطنی و بومی به ویژه در شهرستانها با وجود آنکه مجوزها و اقدامات لازم در خصوص اجرای آنها انجام گرفته بوده است.

گاهی در بیانات صریح و یا تلویحی برخی از دست اندرکاران و مسئولان مربوطه بر این عذر بدتر از گناه تأکید می شود که بر عدم وجود ظرفیت لازم در فلان منطقه و یا عدم آمادگی مناسب برای اجرای فلان برنامه فرهنگی مخصوصاً کنسرت موسیقی تأکید می شود. گذشته از این که چنین تعبیری آن گونه که ذکرش گذشت، عذری است بس بدتر از گناه، به واقع مرزهای درست و صحیح با نادرست و غلط را نیز مختل می سازد چرا که اولاً مجموعه مقررات و قواعد پیش بینی شده در کشور را دستخوش سلایق فردی و موقت می سازد و ثانیاً مردمان کشور و مناطق را به جاهای دارای ظرفیت و غیر آن تقسیم بندی می نماید. ظرفیت به کار رفته در تعبیر برخی ها گاه با بهره گیری از اصول لابد ترمودینامیکی و مکانیکی و شاید هم مقاومت مصالح، که این قلم را آشنایی چندانی با این علوم شریفه مهندسی نیست و تنها از دور ندایی از آنها شنیده است و البته به همه متخصصان مربوطه آن ارادتی خاص دارد، با واژه کشش همراه می شود و کسانی از پشت میزشان این گونه حکم صادر می نمایند که فلان مسئله در اینجا کشش؟! ندارد.

به نظر می رسد چنین مسئله ای اعم از اینکه ظرفیت و یا کشش خوانده شود، موضوعی نیست که در خاک و خون برخی از مردمان عزیز این سامان باشد و نزد برخی دیگر نباشد بلکه اگر هم موضوعیت و مابه ازایی برای آن متصور باشیم، اینها تنها از رهگذر تمرین و ممارست و آشنا شدن با پدیده های مختلف ایجاد می شوند و نه لاپوشانی، مخفی کاری و پاک نمودن صورت مسئله. شاید خود این عزیزان هستند که کشش انجام کاری تأثیرگذار و متفاوت را ندارند و لذا آن را به سوی مردم فرافکنی می کنند. درباره مردم و به ویژه جوانان و لزوم باور آنها بسیار شعار داده شده و هنوز هم می شود اما چه بهتر است که اینک بیش از گذشته این قبیل شعارها را به منصه بروز و ظهور برسانیم.

باور مردمان سرزمین خویش و اعتماد به ایشان یعنی اینکه حساسیت ها و دغدغه های هنری و فرهنگی بین پایتخت کشور با نقاط دیگر آن تفاوت معناداری نداشته باشد. تقسیم نمودن افراد چه با معیارهای تنگ نظرانه فرهنگی و چه به شکل فرق نهادن بین مرکز و پیرامون، دلالت های خوشایندی برای هیچ یک از بخش های کشور اعم از سیاست و امنیت و یا فرهنگ و اقتصاد و … ندارد. اشکالات در هر زمینه ای احتمال وقوع دارد اما کاش باور کنیم که اصلاح و ترمیم روندها و جریانات بهتر از حذف و به فراموشی سپردن صوری آنهاست. امید که همگان از جمله بزرگان قوم و آنان که مصدر امور مختلف هستند، در همه زمینه ها از جمله کارهای فرهنگی و هنری جاده هایی مخملین و ابریشم گون برای مردمان همه گستره ایران زمین تدارک ببینند و تا حد امکان از سنگلاخی مسیر به ویژه برای جوانان بکاهند. این را هم بگذارید فرض بگیریم که انشاا… کسی بنای سنگ اندازی نداشته و ندارد…

                               

  رضا نصیری حامد
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : r.nasirihamed@ut.ac.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده : سرعت مطمئنه در اطلاع رسانی
تحلیلی                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :