موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/99038 :کد

0

افزایش تنش بین چین و ژاپن در دریای جنوبی

  دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۴:۱۵
تعداد بازدید : ۱۵۱   
 تحلیل ایران -افزایش تنش بین چین و ژاپن در دریای جنوبی

در پی اظهارات «تومومی اینادا» وزیر دفاع ژاپن مبنی بر افزایش گشت زنی های مشترک و حضور این کشور در دریای جنوبی ، چین هم اعلام کرده است که تدابیر بازدارنده و مقابله جویانه در برابر توکیو اتخاذ می کند.

در پی اظهارات «تومومی اینادا» وزیر دفاع ژاپن مبنی بر افزایش گشت زنی های مشترک و حضور این کشور در دریای جنوبی ، چین هم اعلام کرده است که تدابیر بازدارنده و مقابله جویانه در برابر توکیو اتخاذ می کند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، درگیری و مناقشه میان چین و ژاپن در باره دریای شرقی و تملک بر جزایر دیایویو از سال 2012 میلادی شروع شد و حالا به دریای جنوبی کشیده شده است.
در حالی که وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه ای از ژاپن خواسته است در امور این دریا مداخله نکند ، ژاپن می گوید به تهدیدهای چین در این منطقه توجه زیادی مبذول می دارد و قصد برگزاری گشت های مشترک با آمریکا دارد.


از سوی دیگر آمریکا از نیروی دریایی ژاپن ، استرالیا و فیلیپین برای همکاری های مشترک و برگزاری رزمایش و گشت زنی در دریای جنوبی دعوت کرده است.
حالا اما سون جیانگوا معاون ستاد کل ارتش چین گفته است که چشمان پکن بر روی گشت زنی های مشترک بسته نخواهد بود .


این مقام چینی گفته است که تحرکات ژاپن برای چین راهی باقی نمی گذارد جز اینکه تدابیر بازدارنده و مقابله جویانه در برابر توکیو اتخاذ کند.
همزمان روزنامه دولتی گلوبال تایمز چین نوشته است که باید فورا در صورت شروع چنین گشت زنی های مشترکی ، ارتش چین نیروی رزمی و دفاعی خود را در جزایر نن شا در دریای جنوبی مستقر کرده و از حق حاکمیت خود در این منطقه دفاع کند.


چین می گوید که بر بیش از 80 درصد از این دریا که ارزش دریانوردی تجاری آن در سال به پنج هزار میلیارد دلار می رسد ، حق مالکیت دارد اما دیوان لاهه این ادعا را مردود خوانده است.
نشریه اضافه کرده است که اگر قرار باشد بر شمار کشورهایی که با آمریکا گشت زنی مشترک انجام می دهند ، افزوده شود ، چین مجبور خواهد شد تا منطقه دفاعی ویژه هوایی در منطقه برقرار کند.

 


چین این منطقه را درپی منازعات با ژاپن در دریای شرقی ایجاد کرد و بر همین اساس هواپیماهایی که قصد عبور از فراز این دریا را داشته باشند باید پیشتر اطلاعات خود را در اختیار پکن قرار دهند.
گلوبال تایمز نوشته است که اگر لازم باشد کشتی ها و ناوهای ژاپنی هدف چین خواهند بود و جنگنده های چین برای تحت فشار قراردادن آنها از فاصله ای نزدیک بر فراز آنها پرواز خواهند کرد.

 


چین که در حال برگزاری رزمایش مشترک با روسیه در دریای جنوبی است تاکید دارد که در صورت تشدید تنش ها شمار کشتی های خود را در دریای شرقی هم افزایش خواهد داد تا فشارهای بیشتری بر توکیو وارد شود.


منبع : ایرنا 


                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :