موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/99069 :کد

0

تنش در روابط هند و پاکستان

  دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۶:۲۲
تعداد بازدید : ۲۷۴   
 تحلیل ایران -تنش در روابط هند و پاکستان

روابط هند و پاکستان پس از حمله روز گذشته چند شبه نظامی به پایگاه ارتش هند در شمال کشمیر که منجر به کشته شدن ۱۷ سرباز و چهار شبه نظامی شد، به شدت دچار تنش شده است .

روابط هند و پاکستان پس از حمله روز گذشته چند شبه نظامی به پایگاه ارتش هند در شمال کشمیر که منجر به کشته شدن 17 سرباز و چهار شبه نظامی شد، به شدت دچار تنش شده است .

 

به گزارش تحلیل ایران ، دهلی نو بلافاصله پس از این حمله که تلفات آن در 25 سال گذشته در این منطقه بی سابقه بوده است، پاکستان را به دست داشتن در حمله افراد مسلح به یک پایگاه بزرگ ارتش هند در منطقه کشمیر متهم کرد.


'نارندرا مودی ' نخست وزیر هند این حمله را به شدت محکوم کرد و آن را بزدلانه خواند.
وی با انتشار چند پست توئیتری ، به مردم هند اطمینان داد که عاملان پشت پرده این حمله بزودی به سزای اعمالشان خواهند رسید.


'راجنات سینگ ' وزیر کشور پس از حمله به پایگاه ارتش در اوری گفت: من بسیار از ادامه حمایت مستقیم پاکستان از تروریسم و گروه های تروریستی متاسف هستم.
این سخنان در حالی صورت می گیرد که تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حمله مسلحانه بامداد روز گذشته را به عهده نگرفته است .


حمله تروریستی روز گذشته به پایگاه ارتش هند در شهر اوری کشمیر پس از اعتراض پاکستان در خصوص قتل برهان مظفروانی فرمانده حزب المجاهدین در 18 تیرماه گذشته ،روابط بین دو کشور را هرچه بیشتر بحرانی کرده است .


دفتر نخست وزیر پاکستان پس از قتل فرمانده حزب المجاهدین توسط نیروهای امنیتی هند در بیانیه ای اعلام کرد نخست وزیر از کشته شدن 'برهان مظفر وانی ' و شهروندان بیگناه کشمیر توسط ارتش هند نگران است .


براساس گزارش های منتشرشده در ناآرامی های 70 روز گذشته بین نیروهای امنیتی و معترضان در کشمیر تاکنون 84 نفر کشته و بیش از هفت هزار نفر مجروح شده اند.
دولت هند از سوی احزاب سیاسی مختلف این کشور برای دادن پاسخی قاطع به یکی از مرگبارترین حملات به پایگاه ارتش در ایالت جامو و کشمیر تحت فشار قرار گرفته است .


حزب حاکم بهارتیا جاناتا(بی .جی .پی ) پس از از به قدرت رسیدن در سال 2014 اعلام کرده بود که در برابر پاکستان قاطعانه اقدام خواهد کرد. با نزدیک شدن به انتخابات در پنج ایالت هند، دولت نمی تواند در مقابل همسایه خود رویکردی انفعالی داشته باشد.


نخستین واکنش بین المللی به این حمله می تواند در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه جاری ، نشست کشورهای عضو سارک در ماه نوامبر و کنفرانس قلب آسیا در دسامبر صورت گیرد.


پیش از این اعلام شده بود که نوازشریف نخست وزیر پاکستان خود را برای طرح خشونت ها در کشمیر که در دوماه گذشته بیش از 84 کشته و هفت هزار مجروح برجای گذاشته اماده می کند.
از سوی دیگر 'سوشما سواراج' وزیر خارجه هند نیز ماموریت یافته که در غیاب نخست وزیر هند در این سازمان به سخنان نوازشریف پاسخ مناسب بدهد.


'لالیت مانسینگ'، معاون اسبق وزیر امور خارجه هند گفت:این حمله باید به انزوای بیشتر پاکستان به عنوان کشور حمایت کننده از تروریسم در مجامع بین المللی منجر شود.
وی افزود: نواز شریف نخست وزیر پاکستان نمی تواند در مجمع عمومی سازمان ملل،هند را در مورد مساله کشمیر مقصر بداند.


'کی سی سینگ' یک دیپلمات اسبق هند گفت: اگر هند به مواضع تروریست ها در ان سوی مرز ها حمله کند این مساله بین المللی می شود و اگر حمله نکند بی لیاقتی دولت هند محسوب خواهد شد.


'برهما چلانی' کارشناس مسائل راهبردی هند گفت: حمله تروریستی در 'اوری' که چندمین حمله در دولت مودی است، سوالات زیادی را در مورد رهبری وی و مبارزه با حمایت پاکستان از تروریسم مطرح کرده است.


وی خاطرنشان کرد پاسخ 'مودی' به حمله اوری می تواند شکل دهنده سیاست او در ادامه کار دولت بی جی پی باشد.
درگیری شبه نظامیان در کشمیر با نیروهای امنیتی از سال 1989 تاکنون 68 هزار کشته برجای گذاشته است .


بخشی از کشمیر درخاک هند و بخشی دیگر درخاک پاکستان قراردارد. هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی ازعلل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان از هند در سال 1947میلادی تاکنون است.


منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :