موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی قضایی

a/99209 :کد

0

تشریح روند نظارت دادستان کل کشور بر دادسراها

  ﺳﻪشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۳:۲۸
تعداد بازدید : ۱۷۹   
 تحلیل ایران -تشریح روند نظارت دادستان کل کشور بر دادسراها

حجت الاسلام و المسلمین منتظری گفت: قوه قضائیه در رسیدگی به شکایات بدون هیچگونه وابستگی به وظایفش عمل می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری گفت: قوه قضائیه در رسیدگی به شکایات بدون هیچگونه وابستگی به وظایفش عمل می‌کند.
 
به گزارش تحلیل ایران، "داتو سری حاجی محمد افندی بن علی" دادستان کل کشور مالزی و هیات همراه، صبح امروز با حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشورمان دیدار کرد.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در ابتدای این دیدار ضمن تبریک عید غدیرخم اظهار کرد: در جمهوری اسلامی ایران سه قوه کامل مستقل از هم، ارکان نظام را تشکیل می دهند. رئیس قوه مجریه و نمایندگان قوه مقننه با رای مردم انتخاب می‌شوند و رئیس دستگاه قضا برای مدت 5 سال توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی معرفی و منصوب می‌شود.

وی ادامه داد: قوه قضائیه کاملا مستقل است و دو قوه دیگر در عزل و نصب مقامات عالی و قضاتش دخالت ندارند.

میزان نوشت:دادستان کل کشور با بیان اینکه تنها ارتباط قوه قضائیه با سایر قوا در باب اعتبارات و بودجه است، تصریح کرد: استقلال قوه قضائیه باعث می‌شود دستگاه قضا در رسیدگی به شکایات و دعاوی بدون هیچ گونه وابستگی و ت به وظایف خود عمل کند.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری به تشریح روند رسیدگی به دعاوی و شکایات در قوه قضائیه پرداخت و افزود: در دستگاه قضا تحقیقات در مرحله دادسرا صورت می‌گیرد و محاکم به پرونده رسیدگی می‌کنند.

وی با بیان اینکه احکام صادره در دادگاه‌ها غالبا قابل تجدید نظر است، گفت: دادگاه‌ها به انواع بدوی، کیفری و تجدید نظر که در مراکز استان‌ها قرار دارند تقسیم می شوند و دیوان عالی کشور نیز در مرکز کشور مستقر است.

دادستان کل کشور تصریح کرد: براساس قانون، 70 وظیفه برای دادستان کل کشور تعریف شده که نظارت بر امور مجموعه دادسراها نیز یکی از آنهاست. در سراسر کشور حدود 450 دادستان در شهرستان‌ها و مراکز استان ها وجود دارند.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری نحوه نظارت دادستان کل بر دادسراها را از دو طریق عنوان کرده و در تشریح آن گفت: دادستان کل کشور با اعزام هیئتی به مراکز استان‌ها در عملکرد دادسرا ها نظارت می‌کند.

وی یادآور شد: نوع دوم نظارت از طریق سیستم آی تی صورت می‌گیرد که زمینه گسترش این نظارت در دادستانی کل کشور فراهم شده است.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به عضویت دادستان کل کشور در سازمان‌ها و نهادهای مهم بیان کرد: دادستان کل کشور در نهادهایی از قبیل شورای عالی بورس، شورای پول و اعتبار، شورای عالی فضای مجازی، شورای عالی امنیت ملی و شورای مربوط به مسائل نفتی عضویت دارد.

دادستان کل کشور یکی دیگر از وظایف دادستان را دفاع از حقوق عامه دانست و افزود: دادستان کل کشور همواره پیگیر احقاق حقوق عامه است  که معاونتی نیز در این زمینه تشکیل شده است.

وی با اشاره به حضور دادستان کل کشور در جلسات هیئت عمومی دیوان عالی کل کشور، وظایف سازمان‌های تابع قوه قضائیه از جمله سازمان زندان‌ها، دیوان عدالت اداری، سازمان پزشکی قانونی، سازمان قضایی نیروهای مسلح و غیره را برشمرد.

دادستان کل کشور همچنین از انجام مذاکرات و گفت وگو در رابطه با موضوعات مختلف با دادستان کل کشور مالزی در روز چهارشنبه 31 شهریور خبر داد.

"داتو سری حاجی محمد افندی بن علی" دادستان مالزی نیز در ادامه این دیدار با اشاره به روند رسیدگی به دعاوی در کشور مالزی اظهار کرد: مشاوره قضایی به مقامات عالی کشور از جمله وظایفی که دادستانی این کشور بر عهده دارد.

وی با اشاره به اینکه حکم‌ها در کشور مالزی توسط دادستان کل کشور صادر می‌شود نقش دادستان در حفظ منافع ملی را مورد اشاره قرار داد.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :