موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/99267 :کد

0

ابراز نگرانی وزیر خارجه آمریکا از رکود در روند سازش

  ﺳﻪشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۵ — ۲۱:۳۷
تعداد بازدید : ۳۲۱   
 تحلیل ایران -ابراز نگرانی وزیر خارجه آمریکا از رکود در روند سازش

وزیر خارجه آمریکا در دیدار با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین درباره رکود در روند سازش و موانع پیشروی راه حل دو دولت ابراز نگرانی کرد.

وزیر خارجه آمریکا در دیدار با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین درباره رکود در روند سازش و موانع پیشروی راه حل دو دولت ابراز نگرانی کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از شبکه خبری فلسطین الیوم، «جان کری» روز گذشته در حاشیه نشست های مجمع عمومی سازمان ملل متحد با «محمود عباس» دیدار کرد.

 

جان کربی سخنگوی وزارت آمریکا در این باره گفت که کری در این دیدار درباره رکود در روند سازش و موانع پیشروی راه حل دو دولت در نتیجه تشدید اوضاع در اراضی اشغالی فلسطین و شهرک سازی ها، ابراز نگرانی کرد.

 

دو طرف در این دیدار همچنین درباره ضرورت همکاری با طرف هایی که روند پیشرفت در مذاکرات را تسهیل می کنند، به توافق رسیدند.

 

قرار است باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه دیدار کند در حالیکه هنوز مشخص نیست که آیا عباس نیز با اوباما دیدار می کند یا خیر.

 

از سوی دیگر انتظار می رود کمیته چهارجانبه صلح روز پنجشبنه در نیویورک نشستی را با حضور وزرای خارجه آمریکا و روسیه و نمایندگان سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا برگزار کند و در این نشست تلاش های مربوط به احیای روند سازش بررسی خواهد شد.

 

در همین رابطه «مارک تونر» معاون سخنگوی رسمی وزارت خارجه آمریکا نیز تصریح کرد که در نشست روز پنجشنبه راهکارهای احیای مذاکرات بین دو طرف بررسی خواهد شد و از دیدگاه ما هیچ جایگزینی برای مذاکرات نیست.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا در نشست کمیته چهارجانبه پیشنهادات و یا توصیه عملی ارائه خواهد شد، اظهار داشت: پیش بینی اینکه این نشست نتیجه ای خواهد داشت، دشوار است اما ما درباره تلاش های مربوط به احیای روند مذاکرات گفت وگو خواهیم کرد و به تبادل افکار جهت اجرای اقدامات لازم در این باره خواهیم پرداخت.

تونر اشاره کرد که علت شکست گفت وگوها تا به ا

مروز به شکست دو طرف فلسطینی و اسرائیلی برای حضور در میز مذاکرات و دستیابی به یک راه حل بازمی گردد.

 

این در حالی است که فرانسه اخیرا از طرح ابتکاری برای برگزاری کنفرانس بین المللی احیای روند سازش بین تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی خبر داد و اعلام کرد که در صورت شکست این مذاکرات، پاریس احتمالا دولت فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.

 

مذاکرات سازش میان رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان فلسطینی در آوریل 2014 به علت اختلاف درباره ادامه فعالیت های شهرک سازی این رژیم در کرانه باختری اشغالی و بخش شرقی بیت المقدس اشغالی، شکست خورد.

 

مذاکرات سه جانبه صلح بین تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی با محوریت آمریکا در چندین دور برگزار شد اما ادامه شهرک سازیهای غیر قانونی صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی و همچنین خلف وعده مقام های این رژیم در آزاد کردن شماری از فلسطینیان در بند باعث شد که مذاکرات صلح بار دیگر با شکست روبرو شود.

 

آمریکا در حالی محوریت مذاکرات صلح بین فلسطینی ها و رژیم صهیونیستی را برعهده گرفت که تا کنون 43 قطعنامه شورای امنیت در محکومیت اقدامات این رژیم اشغالگر علیه مردم مظلوم فلسطین را وتو کرده و در بسیاری از نشست بین المللی دیگر با اعمال نفوذ مانع از احقاق حقوق فلسطینی ها شده است.

 

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :