موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/99295 :کد

0

بحران سوریه باید به وسیله سیاست حل شود

  چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۰:۴۷
تعداد بازدید : ۲۵۹   
 تحلیل ایران -بحران سوریه باید به وسیله سیاست حل شود

رئیس جمهوری ترکیه در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: هیچکس نباید چشم داشتی به خاک سوریه داشته باشد و بحران سوریه باید بدون فوت وقت از طرق سیاسی حل شود.

رئیس جمهوری ترکیه در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: هیچکس نباید چشم داشتی به خاک سوریه داشته باشد و بحران سوریه باید بدون فوت وقت از طرق سیاسی حل شود.


به گزارش تحلیل ایران  رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه سه شنبه شب در سخنرانی خود در هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با تشریح کودتای نافرجام 25 تیرماه گذشته، مدعی شد سازمان تروریستی فتو (فتح الله گولن) سازمان مخوفی است که اگر کشورها به موقع برای ریشه کن کردن آن اقدام نکنند، با تهدید جدی روبه رو هستند.


اردوغان که سخنان وی به طور زنده از شبکه های خبری ترکیه پخش می شد، گفت: دنیا امروز به لحاظ پیشرفت های جدی علمی، فناوری، اقتصادی و سلامت بهترین دوران خود را سپری می کند.


اما روی دیگر سکه هم است که باعث شرمندگی جدی برای بشریت است. در سوریه، عراق و کشورهای دیگر صدها هزار انسان کودک، زن و مرد و پیر و جوان در معرض تروریسم قرار دارند.


مردمانی که از ظلم و کشتار تروریست ها فرار می کنند، در اروپا با رفتارهای بسیار زننده و غیرانسانی روبه رو می شوند.


گروه هایی مانند داعش، النصره، پ.ی.د/پ.ک.ک عملیات تروریستی خود در منطقه را دنبال می کنند. اختلاف های قفقاز دارای ریسک درگیری است.


از یمن تا اوکراین مشکلات وجود دارد. در شماری از کشورها انسان ها با خطر گرسنگی و بیماری های واگیر مواجه هستند. این تابلویی است که وجدان بشری را می رنجاند. این در حالی است که بسیاری از این اختلافات را به سادگی می توان حل کرد. ما مسئولیت های وجدانی برای حل این مشکلات داریم.


اردوغان با اشاره به اینکه تروریسم در دنیای امروزی به راه ها و روش های گوناگونی دست می زند، گفت: کشورش در شامگاه 15 جولای با یک حمله تروریستی و خائنانه گروه تروریستی فتح الله گولن ( فتو ) روبه رو شد.


این سازمان تروریستی 241 شهروند ترکیه را کشت و بیش از 2400 تن را زخمی کرد. پارلمان، نهاد ریاست جمهوری و مرکز پلیس ترکیه با جنگنده های در کنترل این سازمان تروریستی بمباران شد. تانکها وارد خیابانها شدند و مردم را زیر گرفتند.


اما مردم شجاعانه در قبال این حملات تروریستی ایستادند و اینکه اکنون من می توانم در مجمع عمومی به شما خطاب کنم، در سایه قهرمانی های مردم ترکیه است.


اردوغان که سخنانش بیش از حد متعارف و تخصیص یافته برای سران کشورها در سخنرانی در مجمع طول کشید، بخش مهمی را به موضوع کودتای نافرجام اختصاص داد و با اشاره به شاخ و برگ های این گروه در اقصی نقاط جهان گفت: فتو نسل جدیدی از سازمان های تروریستی و تهدید امنیتی جدی برای بسیاری از کشورهای عضو سازمان ملل است.


وی گفت: استراتژی اصلی این سازمان فعالیت در زیر لوای خدمات آموزشی، دیالوگ، مسامحه، تشکل های مردم نهاد، نفوذ به نهادهای دولتی و دسترسی و در کنترل گرفتن اهرم های اقتصادی و سیاسی است. تجربه به ما نشان داد که اگر امروز با این گروه مبارزه نکنید، فردا بسیار دیر خواهد شد.


رئیس جمهوری ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بحران سوریه اکنون به ششمین سال خود رسیده است.


امروزه بیش از 600 هزار تن از مردم سوریه کشته و 12 میلیون مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده است. پنج میلیون به کشورهای دیگر رفته اند و دو میلیون و 750 هزار تن از آنها در ترکیه بسر می برند. ترکیه سیاست درهای باز برای آنها اجرا کرده است و این سیاست را ادامه می دهد. این وظیفه انسانی ماست.


او با ادعای اینکه مردم سوریه زیر ظلم یک رژیم ظالم و سازمان های تروریستی و جنگ های نیابتی ناشی از رقابت های بین کشورها قرار گرفته اند، گفت: در این فرایند جامعه جهانی آزمون بسیار بدی داده است.


ترکیه تاکنون 12.5 میلیارد دلار برای آوارگان هزینه کرده که با احتساب کمک های مردم نهاد، این رقم به 25 میلیارد دلار می رسد. این در حالی است که از دنیا فقط نیم میلیارد دلار کمک مالی به آوارگان سوری رسیده است.


وی گفت: کمکی هم از اتحادیه اروپا نرسیده است و قول هایی که داده بودند را عملی نکرده اند. از طریق یونیسف 178 میلیون دلار کمک فرستاده اند.


اردوغان مدعی شد ترکیه از همان اول خواهان حل این مساله در همکاری با کشورها بوده است. ترکیه نمی توانست در قبال این ظلم به همسایگان خود سکوت کند.


وی گفت: اروپا نمی تواند با دیوارهای بلند سیم خاردار نمی تواند با بحران پناهجویان مقابله کند. مساله را باید در ریشه حل کرد. تا زمانیکه به سرعت راه حلی برای موضوع اسکان، آموزش و تامین مایجتاج اولیه زندگی آوارگان سوری نیافته ایم، با تبعات اجتماعی و امنیتی مهاجرت های غیرقانونی نمی توان مقابله کرد. به درگیری ها و تروریسم باید در سوریه خاتمه داده شود. راه حل سیاسی بدون فوت وقت اجرایی شود.


رئیس جمهوری ترکیه مدعی شد کشورش بیش از هر کشوری به تمامیت ارضی و سیاسی سوریه اهمیت می دهد. چشم داشتی در خاک سوریه نداریم. عملیات سپرفرات ترکیه برای حمایت ترکیه از مخالفان سوری شروع شده است.


این عملیات برای تاسیس دوباره ثبات و امنیت در این منطقه حایز اهمیت است. با عملیات سپرفرات دیده شد که اولویت پ.ک.ک/پ.ی.د مبارزه با داعش نیست. عملیات موجب بازگشت اعتماد به نفس معارضان سوری شده است. حتی این عملیات به نیروهای محلی در عراق که می خواهند موصل را از دست داعش آزاد کنند، نیز جرات و جسارت داده است.


وی با اشاره به اینکه ترکیه مدت زیادی است که بر لزوم تشکیل منطقه امن در طول مرزهای خود با سوریه اصرار می ورزد، گفت: با این عملیات از شکل گیری مسیر ترور در مرزهای ترکیه جلوگیری شد و شهرهای سوریه از جرابلس تا اعزاز به صاحبان اصلی آنها تسلیم می شود. هدف عملیات ترکیه تشکیل بالفعل منطقه امن در شمال سوریه است و می خواهد این منطقه پرواز ممنوع اعلام شود. متاسفانه آتش بس ادامه نیافت. دولت سوریه نمی خواهد کمک های انسانی به مردم حلب برسد.
رئیس جمهوری ترکیه در ادامه مدعی شد چنین دیده می شود که تاسیس یک سیستم ایده آل که بتواند تنوع قومی و مذهبی عراق را محافظت کند، دشوار خواهد بود.


از این نظر عملیات موصل باید با لحاظ حساسیت های مردم منطقه انجام شود. در غیر این صورت در منطقه یک بحران انسانی اجتناب ناپذیر شده و می توانیم شاهد مشکلات جدیدی باشیم و با هجمه یک میلیونی از آوارگان روبه رو شویم. جامعه جهانی مردم عراق را در چنین دوره حساسی نباید تنها بگذارد.


او در مورد فلسطین نیز موضع ترکیه را تکرار کرد و گفت: راه حل مساله فلسطین، تشکیل دو دولت و دولت فلسطین که پایتخت آن قدس شرقی باشد، راه حل پایداری خواهد بود. این دینی بر گردن جامعه بین المللی است. اسراییل باید به مسجد القصی احترام گذاشته و به نقض موقعیت آن خاتمه دهد.


اردوغان در بخش دیگری از سخنان طولانی خود با ادعای اینکه ترکیه از نظر کمک به کشورهای کم توسعه یافته بعداز آمریکا و انگلیس در ردیف سوم در جهان قرار دارد ولی از نظر نسبت کمک ها بر تولید ناخالص داخلی، صدر نشین در جهان است، فعالیت های کشورش در مبارزه با مهاجرت های غیر قانونی اشاره کرد و از عدم عهد به وفای اروپا گلایه کرد.


ایرنا نوشت: او در بخش پایانی سخنان خود به ساختار ناعادلانه شورای امنیت سازمان ملل اشاره کرد و گفت: سرنوشت دنیا را نمی توان به انصاف پنج کشور واگذاشت. باید ساختاری در شورا باشد که کشورهای جهان بتوانند در آن نمایندگی داشته باشند. پیشنهاد ترکیه این است که 20 عضو باشد و به طور دوره ای عوض شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :