موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگ و هنر

a/9930 :کد

0

آثار هنرمندان بی‌نظیر این مملکت در انبارها می‌پوسد

  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۱:۴۰
تعداد بازدید : ۵۰۹   
 تحلیل ایران -آثار هنرمندان بی‌نظیر این مملکت در انبارها می‌پوسد

معاون صنایع دستی کشور با اشاره به اینکه تنها موزه کوچک صنایع دستی در کاخ سعد آباد در دولت پیش تعطیل شد و هنوز احیاء نشده است گفت: آثار هنرمندان بی‌نظیر این مملکت در انبارها می‌پوسد.

معاون صنایع دستی کشور با اشاره به اینکه تنها موزه کوچک صنایع دستی در کاخ سعد آباد در دولت پیش تعطیل شد و هنوز احیاء نشده است گفت: آثار هنرمندان بی‌نظیر این مملکت در انبارها می‌پوسد.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرنگار فارس، بهمن نامور مطلق امروز در مراسم رونمایی از دو اثر جدید استاد فرشچیان در کاخ سعدآباد که با حضور وزیر امور خارجه و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد اظهار داشت: استاد فرشچیان پیر و مرشدی است که کشورهای همسایه غبطه داشتنش را می‌خورند و برایش پیشنهاداتی داشته‌اند. چند خواهش نه برای خودش بلکه برای فرهنگ و هنر جامعه‌اش دارد. خواهش‌هایی که اگر از هر کشوری کرده بود تا به حال محقق می‌شد. یکی از این موارد موزه بزرگ برای صنایع دستی کشور است که متاسفانه همان موزه کوچک در کاخ سعد آباد نیز در دولت پیشین تعطیل شد و هنوز هم احیاء نشده است و آثار هنرمندان بی‌نظیر این مملکت در انبارها می‌پوسد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از پیشنهادات استاد فرشچیان راه‌اندازی دانشگاه هنرهای ایرانی برای حفظ هویت فرهنگی جامعه بوده است که متاسفانه بیش از یک دهه در پیچ و خم بروکراسی گیر کرده است.

معاون صنایع دستی کشور در توصیف آثار استاد فرشچیان گفت: عارفان آن را آیینه‌ای صاف می‌بیند و عاشقان روایت دل مهجور خویش می‌پندارد. هنرمندان سرمشقی بی‌نظیر تصور می‌کنند و تجار آن را گنجی بی‌بدیل می‌خوانند. منتقدان اثرش را نقد نمی‌کنند بلکه با اثرش نقد می‌شوند.

نامور مطلق اظهار داشت: این استاد اسطوره ساز خود، به اسطوره تبدیل شده است زیرا فرشچیان خودش موضوع نقاشی و شعر شده و بارها روایتش تکثیر شده است. فرشچیان حاصل جمع مانی، کمال‌الدین‌ بهزاد، سلطان محمد تبریزی و علیرضا عباسی است.

وی کلانتر مکتب نوین نگارگری و سند پویایی و شکوفایی هنرهای ایرانی در دوره معاصر است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :