موضوعات ‌مرتبط: سیاسی برجام

a/99326 :کد

0

نشست برجامی معاونان وزرای خارجه ایران و ١+٥

  چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۵:۲۹
تعداد بازدید : ۲۷۹   
 تحلیل ایران -نشست برجامی معاونان وزرای خارجه ایران و ١+٥

پنجمین نشست کمیسیون مشترک برجام در حاشیه هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می شود و معاونان وزرای خارجه ایران و ۱&#۴۳;۵ امروز ساعت ۱۱ به وقت نیویورک روند اجرای برجام را بررسی می کنند.

پنجمین نشست کمیسیون مشترک برجام در حاشیه هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می شود و معاونان وزرای خارجه ایران و 1+5 امروز ساعت 11 به وقت نیویورک روند اجرای برجام را بررسی می کنند.

 

به گزارش تحلیل ایران، پنجمین نشست کمیسیون مشترک برجام قرار است در حاشیه هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شود و معاونان وزرای خارجه ایران و 1+5 امروز (چهارشنبه) ساعت 11 به وقت نیویورک به منظور بررسی روند اجرای برجام دیدار و بر سر یک میز به مذاکره می نشینند.

همچنین قرار است وزرای خارجه ایران و 1+5 نیز فردا (پنجشنبه) ساعت 13 به وقت محلی روند اجرای برجام را بررسی کنند.تاکنون اکثر مسئولان کشور در سخنان خود به بدعهدی های آمریکا در روند اجرای برجام اشاره کرده اند و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز پیش از این با اشاره به بدعهدی‌های برجامی آمریکا گفته است که دولت، وزارت امور خارجه و سایر بخش‌ها به این موضوع واقف هستند که طرف‌ مقابل بدعهدی دارد و باید حتما به صورت جدی آن را دنبال کنیم.

فارس نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان نیز قرار است در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به موضوع بدعهدی های طرف مقابل در اجرای برجام اشاره کند، غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در گفتگویی با تاکید بر اینکه ایران تعهدات خود در برجام را به صورت تمام و کامل انجام داده است، گفت: رئیس جمهور در سخنرانی خود مسئله پایبندی به برجام و توقعاتی که از طرف مقابل است را مطرح خواهد کرد.

پیش از این کمیسیون مشترک برجام چهار نشست داشته است، در نخستین نشست کمیسیون مشترک ایران و 1+5 که 26 مهر ماه 1394 با حضور عراقچی و تخت‌روانچی معاونان وزیر خارجه ایران، هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نمایندگان 1+5 در هتل کوبورگ وین برگزار شد، طرفین توافق کردند تا این کمیسیون هر سه ماه یک بار یا در صورت درخواست زودتر، برای بررسی روند اجرای برجام در وین تشکیل جلسه دهد.

دومین نشست کمیسیون مشترک برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) نیز 16 آذر 1394 با حضور هیأت‌های مذاکره کننده ایران و 1+5 (آلمان، فرانسه، انگلیس، آمریکا، روسیه و چین) و هلگا اشمیت معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دو نوبت صبح و عصر در هتل کوبورگ شهر وین برگزار شد و پیش‌نویس قطعنامه 1+5 به شورای حکام در خصوص بستن PMD در این نشست مورد بحث قرار گرفت.

 

سومین دور از نشست‌های کمیسیون مشترک برجام نیز سوم اردیبهشت سالجاری با حضور هیأت مذاکره‌کننده ایرانی و 1+5 در وین برگزار شد و طرفین در این نشست ضمن بررسی روند اجرای برجام توافق کردند برای تضمین اجرای لغو تحریم‌ها یک گروه کاری ویژه تشکیل شود.

همچنین در حاشیه این نشست قرارداد فروش 32 تن آب سنگین بین سازمان انرژی اتمی ایران و یک شرکت‌ آمریکایی به امضا رسید.چهارمین نشست این کمیسیون نیز 29 تیر ماه در وین برگزار شد و بنابر اعلام عراقچی در این کمیسیون مشکلات و موانعی که در زمینه بانکی وجود دارد به خصوص در زمینه برقراری مجدد اتصالات بانکی و سایر موانع و مشکلاتی که در اجرای برجام پیش آمده است، مورد بحث و بررسی قرار گرفت تا راه‌حل‌هایی برایش پیدا شود.

همچنین در این نشست برخی مسائل و مشکلات فنی و تکنیکی که در خصوص اجرای تعهدات ایران و سوءتفاهمات یا سوءبرداشت‌هایی که در خصوص اجرای ابعاد فنی برجام ممکن است بین ایران و آژانس یا آژانس و 1+5 پیش بیاید، مطرح شد.هیأت ایرانی پس از برگزاری چهارمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین دیدارهای دوجانبه‌ای هم با هیأت‌های فرانسوی، آلمانی و آمریکایی داشت.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :