موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/9933 :کد

0

سفارتخانه برخی کشورها دردمشق به زودی بازگشایی می شود

  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۱:۵۲
تعداد بازدید : ۳۱۷   
 تحلیل ایران -سفارتخانه برخی کشورها دردمشق به زودی بازگشایی می شود

فیصل المقداد معاون وزیر امور خارجه سوریه گفت که انتظار می رود در آینده نزدیک شاهد بازگشایی برخی سفارتخانه ها باشیم.

فیصل المقداد معاون وزیر امور خارجه سوریه با تاکید به افزایش تماس های برخی کشورهای اروپایی و غیراروپایی با دولت سوریه برای بازگشایی سفارتخانه های خود در دمشق، گفت که انتظار می رود در آینده نزدیک شاهد بازگشایی برخی سفارتخانه ها باشیم.
فیصل المقداد روز یکشنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرانافزود: برخی کشورهای اروپایی به مناسبت های مختلف با ما تماس های زیادی داشته اند و فکر می کنم بازگشایی سفارتخانه های آنها در دمشق چندان طول نکشد و زمان زیادی لازم نداشته باشد.
معاون وزیر امور خارجه سوریه تاکید کرد: به نام کشورهایی که هم اکنون در تلاش برای بازگشایی سفارتخانه خود در دمشق هستند، اشاره نمی کنم تا تحت فشار قرار نگیرند.
وی خاطرنشان کرد که برخی طرف ها مانند آمریکا و عربستان بر برخی کشورها که قصد بازگشایی سفارتخانه خود در دمشق را دارند، اعمال فشار می کنند تا از این تصمیم خود منصرف شوند.
المقداد در عین حال تصریح کرد: دولت تونس با ارسال درخواستی به دولت سوریه تقاضای موافقت با ورود کنسول عام خود به دمشق را داشت و ما نیز موافقت خود را اعلام کردیم.
معاون وزیر خارجه سوریه اظهار داشت: بیشتر کشورهایی که سفارتخانه های خود را در سوریه تعطیل کرده اند این اقدام را تحت عنوان قطع روابط دیپلماتیک انجام نداده اند، بلکه بهانه آنها اوضاع امنیتی سوریه بوده است.
وی گفت: خیلی از این کشورها تاکید می کنند درصورت بهتر شدن اوضاع امنیتی، به سوریه باز خواهند گشت.

** تایید و یا تکذیب نمی کنم
فیصل المقداد در پاسخ به این سووال که 'آیا حقیقت دارد ژنرال علی مملوک رییس دفتر شورای عالی امنیت ملی سوریه به همراه یک مقام روس به عربستان سفر و با مقامات سعودی ملاقات کرده است؟، گفت: ما بنا نداریم در این باره سخن بگوییم ، بنابراین ، تحقق این سفر را نه تکذیب و نه تایید می کنیم .

** سعودی ها به حمایت از تروریست ها پایان دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در باره علت طولانی شدن بحران سوریه به ویژه ادامه حضور تروریست های تکفیری ، تاکید کرد: تردیدی نیست که سعودی ها به همه گروه های تروریستی پول پرداخت می کنند تا با نظام سوریه بجنگند.
وی همچنین اظهارداشت: شکی نیست که اگر سعودی ها دست از کمک مالی به گروه های تروریستی بردارند، اقدامات تروریستی در سوریه تا حد زیادی فروکش خواهد کرد.
المقداد خاطرنشان کرد: سعودی ها همچنان از تروریست ها حمایت می کنند، در حالیکه باید به موجب قطعنامه های شورای امنیت دست از این کار بردارند و به تلاش های بین المللی برای مبارزه با تروریسم ملحق شوند.
معاون وزیر امور خارجه سوریه گفت: ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه از کشورهای همسایه سوریه حامی تروریست ها خواسته است تا دست از این کارها بردارند و به ائتلاف منطقه ای مبارزه با تروریسم ملحق شوند.
وی افزود: ما نیز به نوبه خود امیدواریم بعضی ها سرعقل بیایند و این را درک کنند که در صورت ادامه حضور تروریست ها در سوریه و حمایت از آنها ، شاهد گسترش این پدیده در خارج از سوریه و انتشار آنها در منطقه و دیگر مناطق جهان خواهیم بود.
المقداد تصریح کرد: اکنون آثار حمایت از تروریست ها پدیدار شده و سعودی ها و برخی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با انفجارهای تروریستی و انتحاری و ناامنی های زیادی مواجه شده اند که تاکنون ده ها قربانی برجای گذاشته است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :