موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/99345 :کد

0

جزییات دیدارهای رحمانی فضلی در نیویورک

  چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۹:۱۶
تعداد بازدید : ۲۳۴   
 تحلیل ایران -جزییات دیدارهای رحمانی فضلی در نیویورک

دکتر رحمانی فضلی که در نیویورک بسر می‌برد در دیدارهای جداگانه با «معاون دبیرکل سازمان ملل متحد» ،«وزیر دادگستری سوئیس» و «وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ» گفت‌وگو کرد.

 

 

دکتر رحمانی فضلی که در نیویورک بسر می‌برد در دیدارهای جداگانه با «معاون دبیرکل سازمان ملل متحد» ،«وزیر دادگستری سوئیس» و «وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ» گفت‌وگو کرد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، فدوتوف معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در ملاقات با دکتر رحمانی فضلی گفت: ایران نمونه موفقی از داشتن رویکرد متوازن در همکاری‌های انتظامی با کشورهای همسایه و انجام اقدامات مؤثر در زمینه‌های پیشگیری، درمان و بازپروری معتادین و بازگشت بهبودیافتگان به جامعه است.در این دیدار مشارکت جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل برای برگزاری نشست مقامات ارشد کشورهای مسیر بالکان در تهران در آینده نزدیک، با هدف شناسایی سران اشرار و قاچاقچیان بین المللی و جریانهای غیرقانونی مالی و مبارزه با پولشوئی مورد توجه قرار گرفت.

 

دکتر رحمانی فضلی در این دیدار از افزایش ١٦ درصدی کشفیات انواع مواد مخدر و افزایش ٢٠ درصدی خدمات درمانی به معتادان در شش ماهه گذشته، در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد.وزیر کشور همچنین به توافق ایران و افغانستان ، برای اجرای طرح معیشت جایگزین در یکی از ولایات مرزی افغانستان با ایران اشاره کرد و معاون دبیر کل و مدیر اجرای UNODC برای حمایت از این طرح مهم اعلام امادگی همه جانبه کرد.دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران که در نیویورک به سر می‌برد همچنین با وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ ملاقات کرد.

ایسنا نوشت: در این ملاقات وزیر کشور با اشاره به اقدامات بشر دوستانه ایران از جمله؛ پذیرایی بیش از سه دهه از حدودا سه میلیون نَفَر از اتباع افغانستانی در ایران که نیمی از انها فاقد مجوزهای قانونی ورود و أقامت در ایران هستند، گفت: مجموع کمک های سازمان ملل و جامعه جهانی ، کمتر از ٣ درصد هزینه هایی است که ایران در این زمینه و در قبال مهاجرین و پناهندگان انجام میدهد.

وزیر کشور افزود: از این مجموعه حدود ١٧ هزار نَفَر فارغ التحصیل و ١٧ هزار نَفَر نیز در دانشگاهها و مراکز اموزش عالی در حال تحصیل هستند. بطور متوسط ماهانه حدود هفتاد هزار نَفَر از اتباع غیر مجاز به کشورشان بازگردانده می شوند، اما بدلیل شرایط نامناسب امنیتی و اقتصادی کشور شان مجددا با مشارکت قاچاقچیان إنسان وارد ایران می شوند.وزیر کشور با یادآوری اینکه قریب به ٤٠٠ هزار نفر دانش آموز افغانستانی در مدارس إیران در حال تحصیل هستند بر ضرورت مشارکت همه جانبه و گسترده سازمان ملل و جامعه جهانی برای فراهم نمودن زمینه بازگشت پناهندگان و مهاجرین به کشور متبوعشان تاکید کرد. 

همچنین مساعدت مسئولان با کشورهای میزبان در این ملاقات ادامه رایزنی‌ها برای توسعه همکاری ها در زمینه مهاجرین، پناهندگان و امور کنسولی مورد توافق قرار گرفت.همچنین در حاشیه نشست مهاجرین و پناهندگان در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران و وزیر دادگستری سوئیس دیدار کردند.در این دیدار دو طرف بر اجرایی شدن نقشه راه و توافقات روسای جمهور دو کشور، در جریان سفر رییس جمهور سوئیس به تهران تأکید کردند.دکتر رحمانی فضلی در گفتگو با وزیر دادگستری سوئیس ضمن تصریح بر این نکته مهم که میزبانی مناسب جمهوری اسلامی ایران از مهاجرین و انجام اقدامات کنترلی، موجب جلوگیری از مهاجرت های گسترده این افراد به سمت اروپا شده است، خاطر نشان کرد؛ با این همه، کشورهای اروپایی به وظائف قانونی و تکالیف بین المللی خود در قبال کشورهای مبدأ و پذیرنده عمل نمی کنند.

در این دیدار وزیر دادگستری سوئیس توسعه همکاری های دو کشور در حوزه مهاجرین و تبادل تجربیات و پیگیری توافق در این خصوص را خواستار شد.بر اساس این گزارش‌ها، دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران همچنین در روزهای گذشته با وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ ملاقات کرد.در این ملاقات وزیر کشور با اشاره به اقدامات بشر دوستانه ایران از جمله؛ پذیرایی بیش از سه دهه از حدودا سه میلیون نَفَر از اتباع افغانستانی در ایران که نیمی از انها فاقد مجوزهای قانونی ورود و أقامت در ایران هستند، گفت: مجموع کمک های سازمان ملل و جامعه جهانی ، کمتر از ٣ درصد هزینه هایی است که ایران در این زمینه و در قبال مهاجرین و پناهندگان انجام میدهد.از این مجموعه حدود ١٧ هزار نَفَر فارغ التحصیل و ١٧ هزار نَفَر نیز در دانشگاهها و مراکز اموزش عالی در حال تحصیل هستند. بطور متوسط ماهانه حدود هفتاد هزار نَفَر از اتباع غیر مجاز به کشورشان بازگردانده می شوند، اما بدلیل شرایط نامناسب امنیتی و اقتصادی کشور شان مجددا با مشارکت قاچاقچیان إنسان وارد ایران می شوند.

وزیر کشور با یادآوری اینکه قریب به ٤٠٠ هزار نفر دانش آموز افغانستانی در مدارس إیران در حال تحصیل هستند بر ضرورت مشارکت همه جانبه و گسترده سازمان ملل و جامعه جهانی برای فراهم نمودن زمینه بازگشت پناهندگان و مهاجرین به کشور متبوعشان تاکید کرد. همچنین مساعدت مسئولان با کشورهای میزبان در این ملاقات ادامه رایزنی ها برای توسعه همکاری ها در زمینه مهاجرین، پناهندگان و امور کنسولی مورد توافق قرار گرفت.

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :