موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی شبکه های ماهواره ای

a/99522 :کد

جم تی وی به چه می اندیشد؟

محمد پارسا نجفی

  پنجشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۵ — ۰۷:۰۷
تعداد بازدید : ۵۲۰   
 تحلیل ایران -جم تی وی به چه می اندیشد؟

جم تی وی در طی ۴ سالی که فعالیت خود را شروع کرده توانست مخاطبان بسیاری را با خود همراه کند و در بخش تولید نیز از خرید سریال به تولید فیلم و سریال آن هم با رنگ و لعاب آشنا برای مردم ایران رشد کرد.

جم تی وی در طی 4 سالی که فعالیت خود را شروع کرده توانست مخاطبان بسیاری را با خود همراه کند و در بخش تولید نیز از خرید سریال به تولید فیلم و سریال آن هم با رنگ و لعاب آشنا برای مردم ایران رشد کرد.

 

شاید شما هم درباره شبکه جم تی وی مطالب زیادی شنیده باشید حتی اگر آن را ندیده اید بازهم می دانید که این روزها مخاطبان بسیاری را به خود جذب کرده است. این شبکه مبلغی در حدود یک و نیم میلیارد دلار تنها برای خرید یا ساخت فیلم و سریال هزینه می کند. پخش این برنامه ها نیز با کیفیت HD  و FULL HD انجام می شود. اما برای ما والبته هر شخص فعال در عرصه رسانه، این فعالیت شگفت انگیز می تواند جای تامل باشد ؛ وقتی به ناگهان شبکه ای آن هم با بالاترین کیفیت تصویری وارد تولید و پخش برنامه می شود و گوی سبقت را از سایر شبکه های حتی امریکایی می رباید باید این سوالات را در ذهن مرور کرد که ؛


-  این شبکه با چه اهدافی تاسیس شده ؟


-  چرا به جای استفاده از بازیگران هالیوودی با صرف هزینه ای گزاف از هنرپیشه های درجه دوم و سوم ایرانی استفاده می کند؟


-  چرا هنرپیشه هایی که جلای وطن کرده و به این شبکه پیوسته اند قصد بازگشت به کشور را دارند؟


جم تی وی در طی 4 سالی که فعالیت خود را شروع کرده توانست مخاطبان بسیاری را با خود همراه کند و در بخش تولید نیز از خرید سریال به تولید فیلم و سریال آن هم با رنگ و لعاب آشنا برای مردم ایران رشد کرد.آنچه در تولیدات این شبکه به وضوح دیده می شود این است که رویکرد بیشتر فعالیت هایش را بر نظام خانواده و شرایط اجتماعی ایران متمرکز کرده تا جایی که سعی بسیاری دارد سریال هایی با اهدافی خاص و متضاد با فرهنگ کشور ترویج کند اما این کار را با چهره های آشنا و زبان و گویش های روز مردم ایران انجام می دهد. از این روست که به صورت مستقیم هم از هنرپیشه های درجه دوم و سوم دعوت می کند. در حالی که می توانست از هنرپیشه های ایرانی و غیر ایرانی هالیوود بهره ببرد.  


یکی از بهترین دلایل این است که مردم ایران تا دیروز این هنرپیشه ها را با فرهنگ بومی در قاب صدا و سیما یا پرده سینما می دیدند - مثلا با چادر - و اکنون همانان را در جم تی وی البته بدون حجاب و در حالیکه مشغول دست و روبوسی با مردان نامحرم. زنانی که دقیقا فرهنگ ، زبان و گویش آنها برای مردم حال حاضر ایران آشنا است. کاملا متفاوت از آنانی است که سال ها قبل از ایران رفته اند.این آشنایی می تواند ورود مفاهیمی را به فکر مخاطب عام تسهیل کند ؛ مفاهیمی مانند فرهنگ دوست بازی با جنس مخالف، خیانت، رابطه جنسی و عاطفی بدون قید و در نهایت بی بندوباری و ... و در نهایت همه آنچه که می تواند امنیت فکری و روحی مردم را تغییر دهد.


برای مثال در فاصله سال های 93 تا 94 روند طلاق در ایران بسیار بیشتر از فاصله سال های 92تا 93 است. البته این درست است که این مشکل فقط به یک عامل بستگی ندارد اما سایر مسایل مرتبط مانند معضلات و بحران های اقتصادی همیشه در کشور بوده و حتی در گذشته این مشکلات بیشتر هم بود اما شاهد این همه مشکلات اجتماعی نبودیم.


ناامنی روانی پیرامون مسایل جنسی معضلی است که به شدت در جامعه دیده می شود و اینکه شخص فکر کند نامزدش یا دخترش یا همسرش وقتی بیرون از خانه است با چه کسی می باشد و [.....] همه پس زمینه هایی است که شبکه هایی مانند جم تی وی برای جامعه حساس  ایران فراهم کرده اند. در این شرایط روابط میان نامزده ها، همسران با یکدیگر، دختران با والدین شان و ... به سمت روابط شک آلود و مساله دار حرکت می کند و به ناامنی ناشی از بی اعتمادی می انجامد. آیا این مسایل با این حد از غلظت در گذشته بود؟   


آنچه تغییر اساسی در سطح زندگی مردم را موجب شده فرهنگ سازی برنامه دار خصوصا در مورد مسایل آمیزشی است. چه به صورت مستقیم و چه همراه با پیش نیاز های لازم.جم تی وی از معضلات جامعه ایران آگاه است و با دارا بودن جامعه شناسان و روان شناسان خبره و هزینه کردن برای آنها اقدام به عملیات روانی قوی در ایران کرده است. تاثیر این اقدامات در افزایش مشکلات اجتماعی کشور نمود دارد.


از دیگر مسائلی که پیرامون این شبکه دیده می شود اعتیادی است که مخاطبان به برنامه های آن در خود می بینند. به نحوی که اگر هر شب برنامه های آن را نبینند نمی توانند بخوابند. اما بسیاری از هنرپیشه هایی که برای کار در جم تی به ترکیه رفته اند از وضعیت پشت صحنه ها و  رفتار های غیر اخلاقی مدیران این شبکه و جو حاکم به شدت ناراضی اند و دوست دارند این کابوس تمام شده و به کشور بازگردند اما آنها نمی توانند بازگردند مگر اینکه مقرراتي وضع شود که از این افراد به شرط توبه حمایت شود تا بتوانند از شرایطی که جم تی وی برای آنها فراهم کرده رهایی یابند و بتوانند به کشور بازگردند.چنانچه این اقدام انجام شود خود این اشخاص بهترین افرادی هستند که می توانند با افشاگری درباره جم تی وی ماهیت  واقعی آنها را بشناسند.
 

                               

  محمد پارسا نجفی
 
  آدرس ایمیل : parsanajafi@outlook.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :