موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/99655 :کد

0

اخذ خسارت قربانیان ۱۱سپتامبر از عربستان وتو می شود

  جمعه ۰۲ مهر ۱۳۹۵ — ۰۱:۰۸
تعداد بازدید : ۱۶۸   
 تحلیل ایران -اخذ خسارت قربانیان ۱۱سپتامبر از عربستان وتو می شود

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا تا عصر فردا (جمعه) لایحه اخذ خسارت خانواده های قربانیان ۱۱ سپتامبر از عربستان را وتو می کند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا تا عصر فردا (جمعه) لایحه اخذ خسارت خانواده های قربانیان 11 سپتامبر از عربستان را وتو می کند.

 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید ، اوباما رای مخالف خود به لایحه مذکور را که طبق قانون باید ظرف ده روز -حداکثر تا عصر جمعه- اعلام می کرد تا فردا عصر اعلام می کند.


دولت اوباما با این استدلال که درصورت تصویب این لایحه ، این قانون می تواند مبنایی برای ادعای خسارت سایر کشورها علیه دیپلماتها، کارکنان یا اعضای شرکتهای امریکایی قرار گیرد، با این لایحه مخالفت کرده است.


مجلس نمایندگان آمریکا جمعه گذشته (19 شهریور) لایحه ای را به تصویب رساند که حق شکایت خانواده های قربانیان حملات 11 سپتامبر و بستگان آنها از عربستان سعودی را به رسمیت می شناسد.


این لایحه که با عنوان 'قانون عدالت علیه بانیان تروریسم' و در رای گیری شفاهی با اجماع به تصویب رسید، چهار ماه قبل نیز از تصویب سنای آمریکا گذشته بود.


ای.بی.سی نیوز نیز گزارش داد: وتو شدن این لایحه از سوی باراک اوباما می تواند اقدام به 'لغو وتو' را در کنگره آمریکا که طی دوره ریاست جمهوری وی تاکنون محقق نشده است، مد نظر قرار دهد.
شبکه خبری فاکس نیوز هم روز 20 شهریور ماه و پس از تصویب این لایحه از سوی مجلس نمایندگان آمریکا گزارش داد: در حالی که کنگره آمریکا در اقدامی نادر لایحه ای را به تصویب رسانده است که به موجب آن خانواده های قربانیان 11 سپتامبر می توانند علیه عربستان سعودی اقامه دعوا کرده و غرامت دریافت کنند، اما اکنون کاخ سفید و باراک اوباما از تایید آن خودداری می کنند.
فاکس نیوز در این باره با خانواده 'استرادا' (Strada)که در حادثه 11سپتامبر همسر و پدر خود را از دست دادند به گفت و گو نشست.


ایرنا نوشت : ' تری استرادا' (Tery Strada) که 15 سال پیش در حادثه 11 سپتامبر همسر خود را از دست داد در پاسخ به این پرسش که چرا خواهان اجرای عدالت و تایید این لایحه علیه عربستان سعودی است؟، گفت: برای آنکه تمامی شواهد و سرنخ ها در مورد 11 سپتامبر به عربستان سعودی ختم می شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :