موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی

a/99797 :کد

0

تلاوت قرآن به انسان نور و صفا می‎بخشد

  جمعه ۰۲ مهر ۱۳۹۵ — ۲۲:۳۳
تعداد بازدید : ۱۸۶   
 تحلیل ایران -تلاوت قرآن به انسان نور و صفا می‎بخشد

آیت الله مکارم شیرازی در پیامی به مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) حفظ قرآن را سبب نورانی شدن دل و جان دانست و گفت: تلاوت قرآن به انسان نور و صفا می‌بخشد.

آیت الله مکارم شیرازی در پیامی به مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) حفظ قرآن را سبب نورانی شدن دل و جان دانست و گفت: تلاوت قرآن به انسان نور و صفا می‌بخشد.

 

به گزارش تحلیل ایران آیین اختتامیه دهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) در مجموعه فرهنگی شهدای سرچشمه برگزار شد.

 

در این مراسم پیام آیت الله مکارم شیرازی توسط مرتضی نجفی قدسی مدیر دارالقرآن امام علی(ع) قرائت شد که متن آن به شرح ذیل است.

 

بسم الله الحمن الرحیم

 

تشکیل این جلسه با شکوه و قرآنی را به همه شما عزیزان و همه دست‎اندرکاران صمیمانه تبریک می‎گویم و یقین دارم از جلساتی که خداوند متعال آن را دوست دارد و سبب خشنودی خاطر ولیّ عصر (ارواحنا فداه) است، همین است و هر کار قرآنی دارای همین ویژگی‎هاست؛ مخصوصاً کاری با وسعت برنامه این جلسه با شکوه که خواهران قرآنی از سراسر کشور در آن جمع هستند.

 

می‎دانیم بزرگترین معجزه پیامبر اسلام(ص) قرآن و مهم‎ترین سند حقانیت اسلام و برترین برنامه زندگی سعادت بخش انسانها است.

 

پیغمبر اکرم(ص) در گفتار حکیمانه‎اش می‎فرماید: «علیکم بالقرآن فاتخذوه اماماً و قائداً، بر شما باد که چنگ به دامان قرآن بزنید و آن را پیشوا و رهبر خود قرار دهید».


امیر مؤمنان علی(ع) در یک کلام پرمعنا می‎فرماید: «ان الله سبحانه تجلی لهم فی کتابه من غیر ان یکونوا رأوه بما أراهم من قدرته؛ خداوند در قرآن مجید از طریق نشان دادن قدرتش تجلی فرموده، بی آنکه مردم او را ببینند».

 

قدرت‎نمایی خداوند در قرآن، آن چنان است که هر زمان درباره آن دانشمندان غور و مطالعه کنند، به حقایق بیشتری می‎رسند. گذشت زمان هرگز آن را کهنه نمی‎کند و تلاوت آن همیشه لذت‎بخش و مطالعه و دقت در آن همیشه پر فایده و نورانی است.

 

قرآن شجره طیبه‎ای است که ریشه‎های آن در اعماق جهان اسلام فرو رفته و شاخه‎های آن بر فراز آسمانهاست. تمام جهان بشریت می‎توانند در سایۀ آن شجره طیبه قرار گیرند و از میوه‎های آن هر زمان بهره‎مند شوند.

 

حفظ قرآن، دل و جان را نورانی می‎کند و تلاوت آن به انسان، نور و صفا می‎بخشد و آهنگ ترتیل آن روح را در آسمان معنویت به پرواز در می‎آورد و شادی می‎آفریند.


بسیار خوشوقتیم که در پرتو نظام جمهوری اسلامی، قرآن در جامعه ما رونق بسیار بیشتری گرفته و در هر گوشه حافظان، قاریان و حافظان، مخصوصا در میان خواهران عزیز به چشم می‎خورد.

 

حضور قرآن در جامعه نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است اما هنوز تا رسیدن به حد لازم راه بسیاری در پیش داریم، اما نباید فراموش کرد که قرآن مجید قبل از همه اینها برنامه عمل است.

 

امیر مؤمنان در آخرین وصایای خود فرمود: «الله الله فی القرآن لایسبقنکم بالعمل به غیرکم؛ مسلمانان! خدا را، خدا را، درباره قرآن به شما می‎گویم، مبادا، دیگران با عمل به قرآن، بر شما پیشی گیرند و شما تنها به ظاهر قرآن مشغول باشید».

 

امیدوارم تمام شما خواهران عزیز، این کلام امیر مؤمنان را آویزه گوش کنید و هر روز برنامه عملی خود را از قرآن بگیرید.

 

به حمدالله به وسیله بانی خیر، جوائز خوبی برای حافظان، قاریان و ترتیل‎خوانان در نظر گرفته شده ولی بالاتر از این جایزه‎ها، جوایز الهی است که در دنیا برکت به زندگی شما می‎بخشد و در قیامت به حاملان قرآن گفته می‎شود: «بخوانید و به درجات بالاتر و بالاتر عروج کنید». خداوند این توفیق را برای همه شما عزیزان مستدام بدارد.

 

بازهم از همه شما عزیزان و از دست‎اندرکاران به خاطر تشکیل این جلسات نورانی تشکر می‎کنم.

 

والسلام علیکم و رحمة اله وبرکاته

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :