موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/99870 :کد

0

افشای نامه نگاری‌ سران رژیم صهیونیستی و عربستان در سال ۲۰۰۵

  شنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۵ — ۰۸:۴۰
تعداد بازدید : ۱۸۲   
 تحلیل ایران -افشای نامه نگاری‌ سران رژیم صهیونیستی و عربستان در سال ۲۰۰۵

یک روزنامه صهیونیستی برای اولین بار از نامه نگاری‌های آریل شارون و ملک عبدالله رهبران سابق رژیم صهیونیستی و رژیم آل سعود در سال ۲۰۰۵ خبر داده است.

 

یک روزنامه صهیونیستی برای اولین بار از نامه نگاری‌های آریل شارون و ملک عبدالله رهبران سابق رژیم صهیونیستی و رژیم آل سعود در سال ۲۰۰۵ خبر داده است.

 

به گزارش تحلیل ایران،  روزنامه صهیونیستی جروزالم پست دو روز پیش محتوای نامه ای را فاش کرد که آریل شارون نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی برای عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سابق عربستان در تاریخ اکتبر سال 2005 نوشته بود. تسنیم نوشت: در این نامه شارون ابراز امیدواری کرد که « عربستان سعودی تحت حاکمیت قوی جنابعالی بتواند به تسلط و نفوذ خود برای تحریک نیروهای معتدل در منطقه و تقویت فرصت سازش  و ثبات و شکوفایی  دست پیدا کند.

 

وی در این نامه دست دوستی خود را به سمت پادشاه عربستان دراز و ابراز امیدواری کرد که فرصت همکاری  و تلاش مشترک برای پیشبرد اهداف مشترک عربستان و رژیم صهیونیستی محقق شود.با این وجود شارون سه هفته پس از ارسال این نامه به پادشاه عربستان دچار سکته مغزی شد. نامه مذکور سه ماه بعد از عقب‌نشینی اسرائیل از نوار غزه نگاشته شده بود و شارون در آن ابراز عقیده کرد که فک ارتباط بین نوار غزه و شمال کرانه باختری فرصت جدید و تاریخی برای پیشبرد روند سازش ایجاد خواهد کرد. وی تأکید کرد که این مرحله در تاریخ منطقه  حساس و سخت  است.

 

نامه نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای پادشاه عربستان را موشه بیریتز یک شخص یهودی متولد عراق که در خارج از سرزمین‌های اشغالی ساکن بود و روابط دوستانه‌ای با داماد ملک عبدالله داشت، برای وی برد. این نامه سه سال بعد از آغاز تلاش‌های عربستان در روند طرح سازش عربی در سال 2002 نگاشته شده بود و به شایعاتی پایان داد که مدعی بودند شارون به طرح عربستان در این رابطه واکنش نشان نداده است.در همین رابطه اسحاق لفانون سفیر سابق اسرائیل در مصر نامه مذکور را یک سند تاریخی مهم معرفی کرد و مدعی شد که این نامه دلیلی بر این مدعا است که اسرائیل در پشت پرده به دنبال تحریک و پیشبرد روند سازش است. بنا به اظهارات این مقام سابق صهیونیستی نامه مذکور نشان می‌دهد که در آن زمان نیز مناسباتی بین این رژیم و عربستان سعودی وجود داشته است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :