a/99981 :کد

0

آغاز تحولی بزرگ با قراردادهای جدید نفتی ایران

  شنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۵ — ۲۳:۵۴
تعداد بازدید : ۸۳۷   
 تحلیل ایران -آغاز تحولی بزرگ با قراردادهای جدید نفتی ایران

پایگاه خبری اویل پرایس آمریکا در تحلیلی به قلم «دیو فورست» با اشاره به قراردادهای جدید و برگزاری مناقصات نفتی ایران در آینده نزدیک، اعلام کرد.

 

 پایگاه خبری اویل پرایس آمریکا در تحلیلی به قلم «دیو فورست» با اشاره به قراردادهای جدید و برگزاری مناقصات نفتی ایران در آینده نزدیک، اعلام کرد این اتفاقات می تواند آغاز یک تحول بزرگ در جهان نفت و گاز باشد.

 

به گزارش تحلیل ایران، اویل پرایس نوشت: هفته جاری میلادی روزهای پرخبری برای بازار نفت بود. خبر تولید رکودوار 10 میلیون و 605 هزار بشکه در روز عربستان سعودی بازار را نسبت به افزایش قیمت نفت در آینده بدبین تر کرد.


آن روی سکه، خبر اعتصاب 300 کارگر نفتی نروژ بود که می توانست تولید نفت این کشور را دچار یک چالش جدی کند و آن را متوقف سازد. اما خبرهایی که از طرف ایران می آید، خبرهای خوبی است.


هند با اعلام اینکه ممکن است 6 میلیون بشکه نفت خام برای تکمیل ذخایر استراتژیک خود از ایران بخرد، واردات نفت خام از ایران را افزایش داد. اما مهمترین خبر نفتی ایران را پارلمان (مجلس شورای اسلامی) این کشور رقم زد و بالاخره مدل جدید قراردادهای نفتی را تائید کرد. 


جهان نفت و گاز با اشتیاق منتظر این قراردادهاست، قراردادهایی که اعلام شده است برای تشویق شرکت های خارجی به مشارکت در توسعه میدان های نفت و گاز ایران، شرایط بسیار جذاب تری پیشنهاد می دهند.


خبرنگار ایرنا نوشت: رونمایی از این قراردادها اما با مشکلاتی مواجه شد. خبرهایی که ماه گذشته (اوت) منتشر شد حاکی از این بود که برخی مخالف برخی اصلاحات مهم این قراردادها مانند مالکیت ذخایر استخراج نشده برای شرکت های خارجی مجری هستند. 


با توجه به گفته ناظران که می گویند تغییراتی در این قراردادها داده شده است که نگرانی های منتقدان را بر طرف می کند، به نظر می رسد این مسائل نیز حل شده است. 


همچنین ممکن است از شدت جذابیت برخی از بندهای قرارداد کاسته و یا برخی بندهای جذاب به طور کلی حذف شده باشند.


اما جنبه مثبت قضیه این است که اکنون ایران می تواند برای سرمایه گذاری در پروژه های نفت و گاز این کشور به شرکت های خارجی پیشنهاد بدهد و امکان افزایش تعداد این پیشنهادها وجود دارد.


براساس اظهارنظر مسئولان، قراردادهایی به ارزش 10 میلیارد دلار برای امضا در تاریخ 20 مارس 2017 (فروردین 1396) آماده است. 


مدیران شرکت ملی نفت ایران گفته اند، فرایند امضای این قراردادها با مناقصه سه میدان نفت و گاز آغاز می شود اما به جز میدان آزادگان جنوبی، به نام مشخص دیگری اشاره نکردند. 


براساس گزارش های دریافتی مناقصه این میدان ها برای 14 تا 21 اکتبر (23 تا 30 مهر) زمانبندی شده است. این یعنی، شرکت های نفتی جهان برای این اتفاق مهم کمتر از یک ماه فرصت دارند.


باید منتظر جزئیات بود، اینکه چه شرکت هایی سرمایه گذاری خواهد کرد و شرایط نهایی قراردادهای جدید چیست. اکنون این آغاز یک تحول بزرگ است.


 مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اول مهر اعلام کرد، درخواست ارائه مدارک برای شرکت در مناقصات، هفته آینده برای شرکت های معتبر بین المللی ارسال می شود.


به گفته «علی کاردر» با اشاره به ابلاغ الگوی قراردادهای جدید نفتی به دولت افزود: طبق روال قانونی، درخواست ارائه مدارک و اطلاعات فنی، مالی و ... از سوی شرکت ملی نفت ایران به شرکت های بین المللی اکتشاف و تولید (E&P) و شرکت های نفتی بین المللی (IOC) ارسال می شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :